Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 23 lipca

Publikacja: 23.07.2018 07:30

Bubel z e-zwolnieniami
Nawet dwa miliony polskich pracowników nie będzie mogło dostawać e-zwolnień, bo ich szefowie nie zarejestrowali się w specjalnym systemie mimo obowiązku. A ustawa nie przewiduje kar.
S. 8

Dziennik Gazeta Prawna

Bankowe kłopoty polskich miliarderów
Co wspólnego mają Leszek Czarnecki i Zygmunt Solorz oprócz tego,że należą do najbogatszych Polaków? Są właścicielami banków z problemami. (…) Ale do grupy Solorza należy także Plus Bank. Problem w tym, że Plus jest na minusie. A biorąc pod uwagę, że to instytucja od której Getin Noble jest kilkanaście razy większy, to ubiegłoroczna strata Plus Banku – 110 mln zł – relatywnie okazuje się znacznie większa niż banku Czarneckiego. Instytucja, która dawniej funkcjonowała pod nazwą Invest-Bank jest deficytowa od kilku lat. W 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego nakazała PB wdrożenie programu naprawczego.
S. A7

Skarbówka nadal rozpoznaje Facebooka tylko z oryginału

Przełomu wciąż nie ma. Jedynie papierowy certyfikat rezydencji udostępniony przez irlandzką administrację pozwoli kupującym internetowe usługi reklamowe uniknąć zapłacenia w Polsce 20-proc. podatku.
S. B4

Leki przez internet na e-recepty
Nie zniechęcamy osób niepełnosprawnych do korzystania z aptek. Oferujemy im jedynie dodatkową możliwość – zamówienia leków z domu – mówi Jakub Cieszyński wiceminister zdrowia.
S. B10

Parkiet

Co powie nowy prezes Playa

Czy Jean-Marc Harion „schłodzi” prognozy dla spółki? – to główna obawa analityków. 21 zł kosztuje akcja Play Communications, spółki, do której należy największa pod względem liczby użytkowników sieć komórkowa w kraju. Tym samym wycena firmy jest o 42 proc. niższa niż w lipcu 2017 r., gdy debiutowała na GPW. W ofercie za papier trzeba było zapłacić 36 zł. Biura maklerskie widzą dwa główne powody takiego stanu rzeczy. Wyjaśnienia te trudno uznać za w pełni zrozumiałe.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801297_Co_powie_nowy_prezes_Playa.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

ARiMR sypnie przetargami IT
Rolnicza agencja niebawem ogłosi przetargi informatyczne z budżetem ponad 200 mln zł. Przejmuje od firm IT administrowanie systemami i ma patent na przyciągnięcie informatyków.
https://www.pb.pl/arimr-sypnie-przetargami-it-935580 (dostęp płatny)

Mobilny „Gwint” może być blisko
CD Projekt nigdy oficjalnie nie potwierdził prac nad mobilną wersją wiedźmińskiej karcianki, ale coraz więcej wskazuje na to, że prace trwają. Choć gracze i inwestorzy CD Projektu, po spektakularnym sukcesie na targach E3, nadal żyją informacjami o „Cyberpunku 2077”, to na wyniki najbliższych kwartałów istotny wpływ będzie miała wiedźmińska gra karciana „Gwint”. Ważny projekt — „Gwint” będzie bardzo istotny dla wyników CD Projektu od czwartego kwartału tego roku.
https://www.pb.pl/mobilny-gwint-moze-byc-blisko-935579 (dostęp płatny)

Na RODO zarabiają nie tylko doradcy
Rynek szybko odpowiada na problemy z wdrażaniem zasad ochrony danych osobowych. Przedsiębiorcy przyznają, że dostosowanie się do nowych regulacji dotyczących przetwarzania danych osobowych, obowiązujących od 25 maja, jest kosztowne i trudniejsze, niż zakładali. Jak mówi Bartłomiej Ślawski, dyrektor generalny w VMware, wymagania unijnego rozporządzenia w tej dziedzinie (RODO), które wprowadziły zmiany, to bardzo złożona kwestia.
https://www.pb.pl/na-rodo-zarabiaja-nie-tylko-doradcy-935567 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Drastyczny skok opłat za mapy Google’a
Internetowy gigant zmienił stawki za dostęp do jednego ze swoich flagowych produktów, podcinając skrzydła wielu biznesów – alarmują rodzime startupy. Podwyżki są gigantyczne – od lipca ceny wzrosły 14-krotnie. Dotyczą one komercyjnych użytkowników, a zatem np. firm i instytucji, które wykorzystują Google Maps w swoich usługach. Jak się okazuje, to wiele biznesów na całym świecie, które kilka dni temu boleśnie zetknęły się z nowym cennikiem. Wśród nich Metlink, operator transportu publicznego w Nowej Zelandii, którego miesięczne koszty z tytułu wykorzystania Google Maps skoczyły z 1 tys. do 30 tys. dol.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381771-Drastyczny-skok-oplat-za-mapy-Google’a.html (dostęp płatny)

Internetowe mapy zmieniają nasze mózgi
Drożeje wykorzystanie Google Maps w celach komercyjnych. Ale internetowe mapy są atrakcyjne nie tylko dla przedsiębiorców. Jak zmieniły nasz świat? – Niektórzy przypuszczają, że z ich powodu u tzw. pokolenia aplikacji obszary neuronalne odpowiedzialne za orientację przestrzenną nie wykształcą się już w takim stopniu, jak u poprzednich pokoleń. Kluczowa jest łatwość korzystania z internetowej mapy. Szczególnie w czasach, w których przytłaczająca większość z nas ma przy sobie urządzenie z dostępem do sieci. W każdej chwili możemy przecież wyciągnąć telefon i odnaleźć się w całkowicie nieznanym nam miejscu. Kiedyś musieliśmy szukać papierowej mapy albo zapytać kogoś o drogę, a dziś wystarczy odnaleźć siebie jako kropkę na ekranie smartfona – mówi Jakub Kuś, psycholog nowych technologii z Uniwersytetu SWPS.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381772-Internetowe-mapy-zmieniaja-nasze-mozgi.html (dostęp płatny)

Bubel z e-zwolnieniami
Nawet dwa miliony polskich pracowników nie będzie mogło dostawać e-zwolnień, bo ich szefowie nie zarejestrowali się w specjalnym systemie mimo obowiązku. A ustawa nie przewiduje kar.
S. 8

Dziennik Gazeta Prawna

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy