Hawe czeka na inwestora(ów) i gasi kolejne finansowe pożary

Publikacja: 05.06.2015 13:24

Hawe, światłowodowa firma z portfela uwikłanego w aferę podsłuchową Marka Falenty (uważa, że jest niewinny i pisze od pewnego czasu blog), która jeszcze niedawno chciała kupować prywatyzowany TK Telekom, ma problemy z terminową spłatą części zadłużenia. Tłumaczy akcjonariuszom mniejszościowym, że za wolno spływają pieniądze publiczne.

Pożyczka na krótko

O kłopotach z terminowym wykupem dwóch serii obligacji (na papiery serii J02 i J_04 potrzebowała 10 mln zł) informowała pod koniec maja. Miała uporać się z nim w tym tygodniu. Udało się to jej częściowo. Znaleźli się inwestorzy chętni by pożyczyć Hawe gotówkę (objęli obligacje nowej emisji), ale mniej niż potrzebowało, bo 8,29 mln zł.

Telekomunikacyjna firma zapewnia, pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę wszystkich obligacji serii J_02 oraz częściową spłatę obligacji serii J_04.  „Pozostałe do spłaty obligacje serii J_04 zostaną spłacone do dnia 26 czerwca 2015 r.” – obiecuje Hawe.

Nie jest to przy tym długoterminowa pożyczka: spółka musi ją spłacić do 5 sierpnia. To wówczas przypada termin wykupu papierów, a co za tym idzie do tego czasu firma musi zgromadzić na ten cel fundusze. Sprawozdanie kwartalne pokazuje, że nie będzie to jedyny dług, którego spłata przypadnie w tym czasie. W sierpniu i wrześniu grupa powinna oddać poza tym posiadaczom obligacji  jeszcze około 31 mln zł. Co ciekawe, pokazuje też, że z jakichś powodów, w I kwartale br. grupa zaczęła wykup obligacji zapadających we wrześniu.

Wolne rozliczanie RSS-ów

Majowy kłopot ze spłatą obligacji światłowodowa firma wyjaśnia wolnym spływem zapłaty za prace przy budowie sieci szerokopasmowych w województwie warmińsko-mazurskim i podkarpackim. Pieniądze z feralnych obligacji były przeznaczone m.in. na kapitał obrotowy związany z realizacją kontraktu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej dla wymienionych województw.

Według Hawe, do 29 maja stopień zaawansowania realizacji projektów wynosił 98 proc. w województwie warmińsko-mazurskim oraz 65 proc. w województwie podkarpackim. Tymczasem stopień rozliczenia projektów wynosił odpowiednio 55 proc. oraz 4 proc..

„Opisana powyżej dysproporcja oraz opóźnienia w rozliczeniach stały się powodem opóźnienia wykupu obligacji – tłumaczy spółka Hawe.

Umowy z województwami są ponad pół miliarda złotych, ale nie cała ta suma trafi ostatecznie do grupy Hawe. Przy budowie sieci korzysta ona z podwykonawców.

Obecna sytuacja to nie pierwsze problemy Grupy Hawe z terminową spłatą długu. Pod koniec 2014 r. światłowodowa firma nie spłaciła w ustalonym terminie pierwszej raty pożyczki zaciągniętej w Agencji Rozwoju Przemysłu. ARP zgodziła się na przesunięcie części płatności (5 mln zł z 20 mln zł raty) do końca marca.

W tym i przyszłym roku Hawe czeka całkowita spłata długu wobec ARP, czyli jeszcze 80 mln z, a całkowite zadłużenie telekomunikacyjnej firmy Falenty z tytułu kredytów, pożyczek i emisji obligacji to około 140 mln zł. Dodatkowo, ciąży na niej także zobowiązanie do spłaty długu właściciela, w przypadku gdyby przestał je samodzielnie regulować.

Koniec tygodnia

Zarząd spółki zapewnia co pewien czas, że prowadzi rozmowy z bankami w sprawie pozyskania długoterminowego finansowania dla grupy. Ostatnio wsparcia miał udzielić grupie nowy inwestor: fundusz Whitestone Capital. Wycofał się jednak ostatnio z deklaracji, że obejmie nowe akcje Hawe za 30 mln zł. W efekcie, wznowione 3 czerwca nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy nie uchwaliło podwyższenia kapitału.

Obecnych było na nim dwóch znaczących akcjonariuszy Hawe: Trinitybay Investments kojarzone z Falentą (zarejestrowało 15,4 mln akcji, choć zgodnie z komunikatami, inwestor powinien mieć ich więcej) oraz ING OFE (5 mln walorów). W sumie te dwa podmioty głosowały w środę z akcji odpowiadających zaledwie 19  proc. wszystkich papierów, z których składa się kapitał zakładowy Hawe.

Według zapewnień zarządu, w skład którego wchodzą prezes Paweł Sobków i wiceprezes Paweł Paluchowski, ma on inne rozwiązanie i do końca tego tygodnia powinniśmy poznać ostateczny kształt transakcji.

Hawe, światłowodowa firma z portfela uwikłanego w aferę podsłuchową Marka Falenty (uważa, że jest niewinny i pisze od pewnego czasu blog), która jeszcze niedawno chciała kupować prywatyzowany TK Telekom, ma problemy z terminową spłatą części zadłużenia. Tłumaczy akcjonariuszom mniejszościowym, że za wolno spływają pieniądze publiczne.

Pożyczka na krótko

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu