Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 20 sierpnia

Publikacja: 20.08.2018 07:30

Z e-skierowaniem tylko na jedną listę oczekujących
Pacjent posługujący się elektronicznym zleceniem nie będzie mógł zapisać się do kilku lekarzy tej samej specjalności – nawet gdy otrzyma więcej niż jedno skierowanie. Dzięki temu skrócić się mają kolejki.
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/55606,20-sierpnia-2018/65342,Gazeta-Prawna/670611,Z-e-skierowaniem-tylko-na-jedna-liste-oczekujacych.html (dostęp płatny)

Parkiet

Idea jednej sieci 5G już dzieli branżę 
Rząd analizuje warianty budowy sieci komórkowej nowej generacji. Jednym z nich jest znana sprzed 5 lat koncepcja wspólnej infrastruktury. Jej wdrożenie byłoby przełomem. To jednak tylko utopia. 
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802012_Idea_jednej_sieci_5G_juz_dzieli_branze.html (dostęp płatny)

Spółki powinny korzystać z dobrodziejstw technologii 
Drobni akcjonariusze często traktowani są tylko jako dawcy kapitału. Sytuację poprawiłyby zmiany w relacjach inwestorskich. Z pomocą firmom przychodzą nowe technologie.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802011_Spolki_powinny_korzystac__z_dobrodziejstw_technologii.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Tinder trafia do serca i portfela
Młodzi ludzie chętniej płacą za randki online — donosi serwis technologiczny Recode.net. Dowodem są prognozy przychodów jednej z najpopularniejszych aplikacji randkowych. Tinder wygeneruje w tym roku ponad 800 mln dol. przychodów, dwa razy więcej niż przed rokiem – wynika z prognoz Gary’ego Swidlera, dyrektora finansowego Match Group.
https://www.pb.pl/tinder-trafia-do-serca-i-portfela-937601 (dostęp płatny)

Młody Australijczyk buszował w Apple’u
Koncern powiadomił o atakach FBI i niedługo po tym młodociany haker został zatrzymany. Okazało się jednak, że nie pierwszy raz zaatakował komputery firmy z jabłkiem w logo. Śledztwo wykazało, że nastolatek z Melbourne wielokrotnie włamywał się do wewnętrznej infrastruktury Apple’a, korzystając z opracowanego przez siebie mechanizmu służącego do ukrywania aktywności w sieci koncernu – informuje australijski portal The Edge.
https://www.pb.pl/mlody-australijczyk-buszowal-w-apple-u-937600 (dostęp płatny)

Spece od Javy na górze tabeli płac
Mimo krótkiego stażu pracy programiści oczekują niemałych podwyżek — nawet do 44 proc.. Rosnące zapotrzebowanie na ekspertów branży technologii informatycznych (IT) sprawia, że ich oczekiwania dotyczące wzrostu płac kształtują się na poziomie od 25 proc. do aż 44 proc. — wynika z danych opublikowanych przez portal z ogłoszeniami o pracę dla programistów No Fluff Jobs. 
https://www.pb.pl/spece-od-javy-na-gorze-tabeli-plac-937578 (dostęp płatny)

Bezgotówkowo w autobusie 
Kolejne samorządy decydują się na bezgotówkowe transakcje w komunikacji miejskiej. To rewolucja, której nie da się uniknąć. Zamiast tradycyjnych biletów wystarczy mieć przy sobie kartę płatniczą. Tak jest już w Jaworznie, Łodzi (pilotaż) i we Wrocławiu. W pierwszym mieście kompletny system działa już ponad półtora roku, w drugim dziewięć miesięcy, a w ostatnim nieco ponad cztery. Niedługo dołączą Bydgoszcz, Katowice i Gdańsk. Każdy samorząd dostosowuje system do swoich potrzeb. W Jaworznie Open Payment System (OPS) to nakładka na Jaworską Kartę Miejską. W 2017 r. OPS otrzymał branżową nagrodę Smart City dla miasta do 100 tys. mieszkańców.
https://www.pb.pl/bezgotowkowo-w-autobusie-937576 (dostęp płatny)

Miasta potrzebują Elona Muska
Coraz więcej ludzi mieszka w metropoliach. To oznacza, że transport musi stać się smart – inaczej hałas i korki nie dadzą nam żyć. – Polskie miasta stoją u progu rewolucji w miejskiej mobilności  uważa Jakub Klimkiewicz, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Gdzie szukać tej rewolucji? Do pomysłów takich jak hyperloop, czyli koncepcji budowy tunelu, który umożliwi superszybkie przemieszczenie się z Waszyngtonu do Nowego Jorku, na razie nam daleko (w USA władze Waszyngtonu dały już Boring, firmie Elona Muska, zielone światło na realizację). W Polsce na razie tylko jedno miasto – stolica – ma własne metro (choć niedawno Kraków ogłosił, że w przyszłości też je planuje). Zdaniem eksperta TOR, pierwszy krok nie będzie wymagał wielkich nakładów i pomysłów na inwestycje – raczej wyrzeczeń.
https://www.pb.pl/miasta-potrzebuja-elona-muska-937575 (dostęp płatny)

Trójmiasto dużo płaci informatykom
Z raportu płac wynika, że w Trójmieście najwięcej zarabiają pracownicy z branży technologii informatycznych(IT), przemysłu ciężkiego i bankowości. Mediany ich zarobków wyniosły odpowiednio 6747 zł, 5175 zł i 5050 zł. W badaniu uwzględniono odpowiedzi 5790 osób pracujących w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie.
https://www.pb.pl/trojmiasto-duzo-placi-informatykom-937572 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Będzie magazyn satelitów w lubuskiem 
Dzięki współpracy naukowców i biznesu powstanie Park Technologii Kosmicznych. Rozmowy o produkcji nowoczesnych technologii trwały od kilku lat. W ubiegłym roku samorządowi województwa udało się wynegocjować zmianę w zapisie kontraktu terytorialnego dla Lubuskiego i dzięki temu wpisano do niego Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze. – Naszym celem jest stworzenie „zielonej krainy nowoczesnych technologii”. Zieloną krainą już jesteśmy, gdyż połowę powierzchni województwa zajmują lasy. Celem strategicznym jest innowacyjna gospodarka oparta na nowoczesnych technologiach – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383509-Bedzie-magazyn-satelitow-w-Lubuskiem.html

Gazeta Wyborcza

Janusz Filipiak: Dziś pracownik jest panem
Niemcy robią to, co mają zrobić, i wracają do domu na golonkę i piwo. Jakbym im zaproponował superpłatne nadgodziny, toby mi podziękowali. Jak już ktoś musi pracować w nadgodzinach, to chce wolne, a nie pieniądze. Byłem w szoku – mówi Janusz Filipiak, prezes giełdowej spółki informatycznej Comarch, jeden z najbogatszych Polaków (jego majątek wyceniany jest na ponad 600 mln zł), na stałe mieszkający w Szwajcarii.
http://wyborcza.pl/7,155287,23791620,janusz-filipiak-dzis-pracownik-jest-panem.html (dostęp płatny)

Z e-skierowaniem tylko na jedną listę oczekujących
Pacjent posługujący się elektronicznym zleceniem nie będzie mógł zapisać się do kilku lekarzy tej samej specjalności – nawet gdy otrzyma więcej niż jedno skierowanie. Dzięki temu skrócić się mają kolejki.
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/55606,20-sierpnia-2018/65342,Gazeta-Prawna/670611,Z-e-skierowaniem-tylko-na-jedna-liste-oczekujacych.html (dostęp płatny)

Parkiet

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu