Reklama
Rozwiń

Wierzyciele Hawe Telekom nie mają nad czym głosować? [nowe]

Publikacja: 23.05.2018 09:11

Jeśli termin się nie zmieni, a wiele wskazuje na to, że jednak do zmian dojdzie, to jeszcze tylko trzy dni (do 25 maja) potrwa głosowanie wierzycieli Hawe Telekom, spółki w restrukturyzacji, zależnej od giełdowego Mediatela (grupa Hawe).

Wierzyciele mogą się wypowiedzieć – przynajmniej teoretycznie – na temat propozycji spłaty długu przez właściciela światłowodowej sieci, przygotowanej przez zarząd. Teoretycznie, bo według Agencji Rozwoju Przemysłu, głównego wierzyciela spółki, poprawione propozycje nie zostały rozesłane do zainteresowanych i nie jest jasne, czy sąd podda je pod głosowanie.

Zanim zarząd Hawe Telekom zaproponował zmiany, wierzyciele mieli do dyspozycji dwie propozycje: zarządu (zachowującą działanie firmy w mocy) oraz rady wierzycieli (przewidującą sprzedaż przedsiębiorstwa inwestorowi).

Ta ostatnia jednak – uchwałą z 16 maja – cofnęła swoje propozycje. Z naszych informacji wynika, że ARP została przegłosowana przez innych członków rady, po tym jak sąd zmienił liczebność tego ciała. Agencja nie przyznaje tego jednak wprost. Podaje, że nie głosowała za wycofaniem propozycji.

– O wycofanie propozycji układowych złożonych przez radę wierzycieli w 2016 r. zawnioskowali członkowie powołani do składu na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, a także kurator obligatariuszy (reprezentuje m.in. interes tych samych podmiotów). Ich wniosek uzyskał poparcie odpowiedniej dla podjęcia uchwały większości głosów – przekazała nam Ilona Kachniarz, rzeczniczka ARP.

Przypomniała też, że – jak podał Mediatel w komunikacie – uchwała rady nie jest jeszcze prawomocna, a sędzia komisarz w terminie dwóch tygodni ma możliwość jej uchylenia z urzędu, jeśli jest sprzeczna z prawem lub narusza interes wierzycieli.

Wniosek o cofnięcie propozycji rady złożyli wierzyciele po zapoznaniu się z opinią zarządcy, wskazującą, że propozycje naruszają prawo. Zarządca oparł się zaś na opinii, którą zamówił u profesora Uniwersytetu Opolskiego Rafała Adamusa. Zgłosił on kilka zastrzeżeń do propozycji rady, oceniając ostatecznie, iż „przyjęcie przez wierzycieli propozycji układowych w kształcie zaproponowanym przez radę wierzycieli rodzi poważne ryzyko odmowy zatwierdzenia układu”.

Według Pawła Paluchowskiego, prezesa Hawe Telekom wierzyciele mogą oddawać głosy na jedną z przedstawionych im pierwotnie propozycji.

– W momencie uprawomocnienia się uchwały Rady Wierzycieli dotyczącej wycofania wadliwych pod kątem prawnych propozycji układowych wszystkie głosy oddane na te propozycje zostaną uznane jako „nie oddane”. Należy również zwrócić uwagę , że obecne propozycje spółki są nie tylko prawidłowe pod katem prawnym ale w przeciwieństwie do propozycji układowych Rady Wierzycieli dają 100-procentowe zaspokojenie wierzycielom – brzmi komentarz Pawła Paluchowskiego, przekazany nam we wtorek wieczorem.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku