Blisko połowa (49,9 proc.) smartfonów sprzedanych na rynku brytyjskim, działa pod kontrolą systemu Android – podała firma analityczna Kantar Worldpanel ComTech.

Udział urządzeń z Androidem mocno wzrósł w stosunku do ubiegłego toku, gdy odsetek ten wynosił 29 proc. Najwięcej smartfonów z tym systemem mobilnym w Wielkiej Brytanii sprzedaje HTC, bo udział tych telefonów wynosi 45 proc., drugą pozycję zajmuje Samsung (38 proc.), daleko za nimi jest Sony Ericsson (8,5 proc.). Głównym konkurentem Androida na brytyjskim rynku smartfonów jest Blackbery firmy RIM, której udział w rynku sięga 22,5 proc. Dość słabo w tym rankingu wypad iPhone, którego udział w ciągu ostatniego roku spadł z 33 proc. do 18,5 proc. Jak jednak zastrzega firma analityczna, badanie było robione przed pojawieniem się na rynku modelu iPhone 4S.

Z badań Kantar Worldpanel ComTech wynika też, że obecnie 44 proc. Brytyjczyków korzysta z smartfonów, ale ich sprzedaż szybko rośnie. Zdaniem Dominica Sunnebo, dyrektora działu badań konsumenckich w Kantar Worldpanel ComTech w przyszłym roku konkurencja na rynku smartfonów może się zaostrzyć, bo wielu klientom będą się kończyć umowy terminowe z operatorami. Jednak jego zdaniem wiekoszść osób korzystających z Androida wybierze ponownie ten system, co nie będzie już jednak dotyczyć marek smartfonów.