Przegląd prasy – poniedziałek 20 maja

Publikacja: 20.05.2013 08:30

Polkomtel na razie na tarczy, ale walczy

Urząd Komunikacji Elektronicznej odrzucił wniosek Polkomtelu i Sferii o unieważnienie przetargu na częstotliwości 1800 MHz.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=449507 (dostęp płatny)

Telefonem można zapłacić za bilet, podjąć gotówkę, a nawet wysłać czek

Monika Krześniak

W Polsce działa wiele różnych systemów płatności mobilnych.  Jedne  na zasadzie elektronicznej portmonetki (czyli karty przedpłaconej), inne oferują płatności prosto z rachunku bankowego. Niedawno największy bank na naszym rynku, PKO BP,  zaoferował płatności IKO. Wkrótce wystartuje system Masspay. Własny system uruchomi również sieć Biedronka, która do tej pory nie przyjmuje płatności kartami.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/745366_Telefonem_mozna_zaplacic_za_bilet_podjac_gotowke_a_nawet_wyslac_czek.html (dostęp płatny)

TP odzyskuje zaufanie

Kamil Zatoński

Od dołka, w który kurs wpadł po drugiej w ostatnich miesiącach deklaracji obniżenia dywidendy, cena poszła w górę o ponad 20 proc., a na powrót do telekomu przekonują się nie tylko inwestorzy, ale też analitycy.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=146839# (dostęp płatny)

12,4 mln osób bez analogowego sygnału

Magdalena Lemańska

Po obecnym, piątym już etapie odłączeń wyłącznie cyfrowo naziemną telewizję będzie w Polsce odbierać już większość widzów – 27,58 mln. Od dziś z analogowego sygnału naziemnego przestają korzystać mieszkańcy Białogardu, Bydgoszczy, Gniezna, Kalisza, Katowic, Konina, Koszalina, Krakowa, Lęborka, Łodzi, Piły i Świnoujścia. Łącznie 12,42 mln osób zamieszkałych  w 754 gminach z 13 województw.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189434-124-mln-osob-bez-analogowego-sygnalu.html#.UZm6m5wzKtY (dostęp płatny)

Polska bastionem Windows Phone

Aleksandra Stanisławska

Kiedy w lutym tego roku „Rz” podała informację o tym, że system Windows Phone w ostatnim kwartale 2012 roku był obecny na ponad 16 proc. kupowanych w Polsce smartfonów, wywołało to zaskoczenie w mediach. Powód? Udział tej platformy w rynku smartfonów na świecie sięgał wówczas zaledwie 3 proc. i do dziś się to zbytnio nie zmieniło.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189433-Polska-bastionem-Windows-Phone.html#.UZm6wJwzKtY (dostęp płatny)

Uwagi do cięcia stawek interchange

Anna Streżyńska

Nie jest właściwe porównywanie obniżki opłat interchange i stawek roamingowych w telekomunikacji – zauważa była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Od pewnego czasu obserwujemy –  zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i krajów członkowskich – działania zmierzające do obniżenia opłat związanych z korzystaniem z kart płatniczych (w tym tzw. opłat interchange, interchange fee – IF). W Polsce opłaty te należą do najwyższych wśród krajów europejskich. Przy okazji debaty na temat narzędzi redukcji stawek opłat pojawia się w mediach analogia z mechanizmem opłaty roamingowej – moim zdaniem, całkowicie nietrafna.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189446-Uwagi-do-ciecia-stawek-interchange.html#.UZm61ZwzKtY (dostęp płatny)

Chmura jest przyjazna dla przedsiębiorców

Dariusz Wolak

Popularna chmura (wł. chmura obliczeniowa lub cloud computing), o której coraz głośniej mówi się nie tylko w środowisku informatycznym, to nic innego jak możliwość korzystania z aplikacji przez Internet. Tego typu usługa była znana już od wielu lat, jednak na przeszkodzie jej upowszechnieniu stała słaba infrastruktura teleinformatyczna, czyli zbyt słabe łącza internetowe. W ostatnich latach operatorzy telekomunikacyjni i kablowi szybko jednak nadrobili zaległości w tym obszarze i obecnie większość przedsiębiorstw, nawet małych, ma łącza o wystarczającej przepustowości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189456-Chmura-jest-przyjazna-dla-przedsiebiorcow.html#.UZm7-ZwzKtY (dostęp płatny)

W daleką drogę z NaviExpertem

Aleksandra Stanisławska

Wydawać by się mogło, że przy takich gigantach jak Google czy Nokia, którzy oferują darmowe systemy nawigacji, nie ma miejsca dla mniejszych graczy. Tymczasem w Polsce silną frakcję stanowią lokalni producenci. Jednym z największych jest NaviExpert. Pierwsi wprowadzili w Polsce nawigację samochodową online na smartfony. W tym roku zamierzają wypracować 10 mln zł przychodów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189454-W-daleka-droge–z-NaviExpertem.html#.UZm8ZpwzKtZ (dostęp płatny)

Polkomtel na razie na tarczy, ale walczy

Urząd Komunikacji Elektronicznej odrzucił wniosek Polkomtelu i Sferii o unieważnienie przetargu na częstotliwości 1800 MHz.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?