– Rozdysponowanie wolnych zasobów w zakresie 1800 MHz w połowie przyszłego roku, a „duży” przetarg na częstotliwości 800 MHz i 2600 MHz na początku 2013 r. – to wstępny plan Urzędu Komunikacji Elektronicznej odnośnie widma radiowego w Polsce.

– To się może powieść, jeżeli rozporządzenie o zmianach w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości zostanie przyjęte w znanej obecnie z konsultacji międzyresortowych formie – mówi Anna Streżyńska, prezes UKE. Nie chce przy tym rozmawiać już dzisiaj o zasadach przeprowadzenia obu postępowań. Wedle jej słów urząd dopiero nad nimi pracuje.

W zakresie 1800 MHz do dyspozycji operatorów będzie 25 MHz pasma radiowego. O jego przydział zabiegają wszyscy, choć najgłośniej P4, operator sieci Play, powołujący się na szybkie zapychanie swojej sieci przez użytkowników mobilnego dostępu do internetu (P4 ma ich najwięcej ze wszystkich polskich operatorów – ok. 1 mln) na terenach miejskich i podmiejskich.

W zasięgowym paśmie 800 MHz rozdysponowanych zostanie 30 MHz a na 2600 MHz – 70 MHz. UKE zapowiada szczegółowe konsultacje i przygotowania eksperckie tego postępowania, jako wrażliwego z punktu widzenia interesów skarbu państwa. Wszystkie europejskie rządy spodziewają się znaczących przychodów ze sprzedaży zasobów radiowych (szczególnie 800 MHz) pod budowę sieci LTE.