Przegląd prasy – czwartek 26 stycznia

Publikacja: 26.01.2012 08:05

CBA do spółek: chodźcie do nas, zanim my przyjdziemy do was

Michał Fura

Wielkie budowanie e-administracji zaowocowało żniwami dla firm z branży ICT. Teraz padł na nie blady strach. E-administracja, przez ostatnie lata pewne źródło zysków dla branży telekomunikacyjnej i komputerowej, teraz może wyschnąć. Tak służby, jak i resort cyfryzacji szukają nieprawidłowości w przeprowadzonych przetargach.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=396460 (dostęp płatny)

ACTA to mało. Mamy zespół ochrony portali rządowych

Łukasz Bąk

Głos w sprawie umowy ACTA zabierają kolejne instytucje, m.in. rzecznik praw obywatelskich i Stowarzyszenie Autorów i Wydawców. Przez cztery dni, od początku zmasowanego ataku hakerów na witryny internetowe instytucji publicznych, rząd zastanawiał się, jak rozwiązać problem. W końcu wymyślił – wczoraj powołał zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=396444 (dostęp płatny)

Co można ściągać z wirtualnej sieci, by nie sprowadzić na siebie prokuratora

Sławomir Wikariak

Czy pobieranie pliku muzycznego z internetu jest przestępstwem? Szum wokół ACTA skłania do pytań o obowiązujące prawa autorskie. Polskie przepisy nie są restrykcyjne, pozwalają na więcej niż na przykład amerykańskie. Zamieszanie wokół porozumienia ACTA przywołało pytania o to, co można, a czego nie można robić w internecie już teraz, gdy kontrowersyjne przepisy jeszcze nie obowiązują.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=396411 (dostęp płatny)

Brak ulgi nie zahamuje rozwoju internetu

Magdalena Majkowska

Likwidacja ulgi internetowej nie wpłynie na obniżenie dynamiki rozwoju sieci. Tak uważa Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 610). W ocenie resortu rozwój internetu wynika z powszechnej potrzeby dostępu do sieci, a nie z istnienia ulgi w PIT. Ministerstwo za niezasadne uważa też utrzymanie ulgi dla niektórych kategorii podatników, np. tych o niskich dochodach, zwłaszcza wielodzietnych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=396391 (dostęp płatny)

iPhone’y sprzedają się jak ciepłe bułeczki

Bartosz Chyż

Musimy wspierać każdego, kto chce zostać następnym Stevem Jobsem – mówił prezydent Obama w orędziu o stanie państwa. Kilka godzin wcześniej Apple podało rekordowe wyniki. Ponad 13 mld dolarów czystego zysku przy przychodach 46,33 mld dolarów osiągnęło Apple w ciągu trzech ostatnich miesięcy 2011 r.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11033725,iPhone_y_sprzedaja_sie_jak_cieple_buleczki.html

Protesty w sprawie ACTA: cegły poszły w ruch

Tomasz Grynkiewicz, Ewa Siedlecka, PAP

Tysiące internautów wyszło wczoraj na ulice polskich miast, by protestować przeciwko podpisaniu ACTA przez polski rząd. W Sejmie część posłów apelowała, by odłożyć podpisanie umowy, a rząd próbował gasić pożar wokół niej.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11033589,Protesty_w_sprawie_ACTA__cegly_poszly_w_ruch.html

Będzie reforma przepisów o ochronie danych osobowych?

tobi

Bruksela chce dać Europejczykom prawo do „zapomnienia” ich danych w internecie. Komisja Europejska zaproponowała wczoraj reformę przepisów o ochronie danych, która nie tylko pozwoliłaby żądać od serwisów internetowych wymazania danych wprowadzonych przez ich użytkowników, ale też nakazywałaby „oddanie” danych ich właścicielom, by ci mogli swobodnie przenosić je do nowych serwisów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11033613,Bedzie_reforma_przepisow_o_ochronie_danych_osobowych_.html

Co ty wiesz o prawie autorskim

tigi

Dyskusja wokół ACTA i wolności internetu u wielu osób wywołała nerwowość. – Czy to prawda, że YouTube będzie nielegalny? Nie będę mógł już ściągać gier przez ACTA? Wielu rzeczy już dziś nie możesz.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11034222,Co_ty_wiesz_o_prawie_autorskim_.html

Cyfrowy Polsat kupuje od Mobylandu internet taniej

Urszula Zielińska

Satelitarna platforma zwiększyła zakupy gigabajtów transmisji danych w technologii LTE i HSPA+ od Mobylandu. Teraz mniej płaci za 1 gigabajt. Są pierwsze pochwały analityka. Na nieco ponad 103 mln zł plus VAT opiewa drugie zamówienie, jakie satelitarna platforma Cyfrowy Polsat złożyła w Mobylandzie, spółce z grupy NFI Midas (wszystkie podmioty kontroluje Zygmunt Solorz-Żak).

http://www.parkiet.com/artykul/26,1184237-Cyfrowy-Polsat-kupuje-od-Mobylandu-taniej-ale-wiecej.html

Z TPSA od marca taniej do Playa. Spadną ceny u innych?

Urszula Zielińska

Telekomunikacja Polska od 1 marca obniży ceny połączeń do sieci operatorów korzystających z asymetrii stawek MTR – wynika z informacji, którą telekom rozesłał do klientów. Za minutę połączenia z numerów TP do sieci Cyfrowego Polsatu spadnie z 0,58 zł do 0,32 zł, do P4 (Play) z 0,53 zł do 0,46 zł, do sieci Mobylandu z 0,87 zł do 0,33 zł, a w CenterNecie z 0,90 zł do 0,37 zł.

http://www.parkiet.com/artykul/26,1184375-Z-TPSA-od-marca-taniej-do-Playa.html

Telekomunikacja Polska zadba o łączność służb więziennictwa

Dariusz Wolak

Narodowy operator będzie świadczył usługi przesyłu danych dla Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Centralny Zarząd Służby Więziennej, w ramach procedury przyspieszonej ograniczonej, wybrał ofertę Telekomunikacji Polskiej na świadczenie usług przesyłu danych poprzez sieć WAN.

http://www.parkiet.com/artykul/26,1184417-TP-SA-ma-dwa-kontrakty-za-prawie-37-mln-zl.html

Komisarz UE walczy z gigantami w sieci

Anna Słojewska

Facebook i Google będą musiały usunąć dane osobowe tych, którzy sobie tego zażyczą. Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości i praw podstawowych, chce zmusić firmy internetowe do ochrony danych osobowych. – Ludzie będą lepiej poinformowani o swoich prawach i będą mieli lepszą kontrolę nad swymi danymi – tłumaczyła wczoraj sens projektów nowego rozporządzenia i dyrektywy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1116138_Komisarz_UE_walczy_z_gigantami_w_sieci.html (dostęp płatny)

Komputery i iPady dla dyrektora?

Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka

Polska może być zmuszona zwracać UE miliony złotych. Zdradzamy kolejne kulisy przetargów w MSWiA. Andrzej M., były dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA (dziś podlega Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji), gdy jeszcze pracował w resorcie, przyznał dwóm firmom informatycznym: IBM i HP, rządowe zlecenia bez przetargów. Według śledczych był przez nie korumpowany. Korzyści miała mu świadczyć jeszcze jedna firma informatyczna – Netline Group.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1116149_Komputery_i_iPady_dla_dyrektora.html (dostęp płatny)

Rekordowy kwartał Apple’a

Aleksandra Stanisławska

Firma podwoiła zysk netto i znowu przeskoczyła Exxon Mobil pod względem wartości. Apple znów pobił rekord zarówno pod względem sprzedaży urządzeń, jak i wyników finansowych. Inwestorzy zareagowali euforycznie – na otwarciu sesji na Wall Street kurs akcji wzrósł do historycznego maksimum, a pod względem kapitalizacji Apple był największą firmą giełdową świata, wyprzedzając Exxon Mobil.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1116094_Rekordowy_kwartal_Apple’a.html (dostęp płatny)

Zwyżki pod zamówienie

Urszula Zielińska

Nawet o 22 proc., do 1,37 zł, rósł kurs akcji funduszu NFI Midas wchodzącego w skład telekomunikacyjnej grupy Zygmunta Solorza-Żaka. Z rąk do rąk przeszło  24,6 mln, czyli ponad 8 proc. wszystkich walorów. Przyczynkiem do hossy na papierach NFI stała się informacja o zamówieniu złożonym jednej z firmy zależnych Midasa – Mobylandowi – przez Cyfrowy Polsat. Satelitarna platforma Solorza-Żaka zamówiła hurtowo.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1116140_Zwyzki_pod_zamowienie.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu