Prokuratura w Katowicach bada sprawę Milmeksu

Publikacja: 07.08.2014 10:05

Katowicka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wyłudzenia przez sosnowiecką spółkę Milmex Systemy Komputerowe dotacji z Unii Europejskiej na rozwój infrastruktury informatycznej. Chodzi o ok. 80 mln zł – informuje PAP, a za nim większość serwisów internetowych wydawnictw.

To kolejne postępowanie dotyczące tej firmy, inne dotyczy oszustw na szkodę abonentów, którzy podpisali umowy na dostawę darmowego unijnego internetu.

O wszczęciu ostatniego śledztwa, dotyczącego wyłudzenia dotacji, poinformowała w środę PAP prok. Agnieszka Wichary z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Czynności w tej sprawie prowadzi ABW.

Umowy na dofinansowanie budowy infrastruktury podpisano ze Śląskim Centrum Przedsiębiorczości, które zajmuje się unijnym wsparciem dla przedsiębiorców, rozdzielając część środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

To kolejne prokuratorskie postępowanie dotyczące sosnowieckiej spółki.

Poprzednie, dotyczące oszustwa na szkodę klientów Milmeksu wszczęła kilka miesięcy temu Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Południe. Śledztwo przekazano do Prokuratury Okręgowej w Katowicach – powiedziała w środę PAP szefowa sosnowieckiej prokuratury Agnieszka Dudziak.

Chodzi o oszustwa na szkodę klientów, którzy zawarli umowę na korzystanie z bezprzewodowej sieci NetMaks ramach promocji „Internet Unijny 2 lata za darmo”. Choć sama usługa miała być z definicji darmowa, od abonentów pobierano kaucję, do 2,5 tys. zł, za urządzenie umożliwiające połączenie z siecią. Tym, których nie było na to stać, proponowano podpisanie umowy kredytowej. Raty miał płacić dostawca internetu, ale w wielu przypadkach firma nie wywiązała się z tego i banki zaczęły kierować swe roszczenia do abonentów. W taki sposób zostało oszukanych co najmniej kilkaset osób z różnych części kraju – wynika z dotychczasowych ustaleń śledztwa.

Inny wątek postępowania dotyczy wzięcia w leasing sprzętu teleinformatycznego wartego miliony złotych. Raty leasingowe nie były spłacane, w te sposób oszukane zostały dwa podmioty – wyjaśniła prok. Dudziak.

Kiedy na początku 2014 r. abonenci skarżyli się na działalność firmy Milmex, także na to, że spółka zaprzestała świadczenia usług telekomunikacyjnych i zlikwidowała biura obsługi klienta, m.in. w Częstochowie, Lublinie i Nysie, firma została wezwana do złożenia wyjaśnień przez prezes Urząd Komunikacji Elektronicznej. UKE skierował też doniesienie do sosnowieckiej prokuratury.

Od Rpkom.pl: Milmex Systemy Komputerowe ma również problem z obligatariuszami. Zamiast spłacić obligacje warte 35 mln zł, przekazał administratorowi zastaw w postaci  częstotliwości i poinformował, że nie ma już zobowiązań z tego tytułu. Administrator jest innego zdania.

Do serwisu Telepolis.pl dotarło kilka dni temu sprostowanie dotyczące interpretacji zdarzeń w spółce, a konkretnie działań administratora zastawu, który deklaruje, że przejął pakiet rezerwacji częstotliwości i szuka na nich nabywcy.

Na sugestię, że w ten sposób kończy funkcjonowanie sieć NetMaks Milmeksu firma odpowiedziała:

„(…) spółka nie planowała i nie planuje zaprzestania świadczenia usług dostępu do internetu, co według autora tekstu miałoby stanowić implikację przejęcia przez Administratora Zastawu z własnej woli i na własne ryzyko w celu uregulowania spłaty obligacji emisji KOM12B, KOM12C, KOM12D, KOM13A oraz KOM13B, części zasobów częstotliwości w paśmie 3,5 GHz, których wyłącznym dysponentem był dotąd Milmex.

Uregulowanie zobowiązań wynikających z emisji dłużnych papierów wartościowych w drodze przejęcia aktywów w postaci prawa do korzystania z częstotliwości, pozostaje bez związku z bieżącą działalnością spółki, co autor mógł sprawdzić, zapoznając się przed dokonaniem publikacji z Notami Informacyjnymi dla Obligacji Milmex Systemy Komputerowe Sp. z o.o. dostępnymi w serwisie GPW Catalyst, zawierającymi dokładny wykaz rezerwacji objętych zastawem rejestrowym.

Na chwilę obecną Milmex Systemy Komputerowe sp. z o.o. dysponuje rezerwacjami częstotliwości w ponad 100 lokalizacjach. Liczba ta uwzględnia już 40 rezerwacji, które objęte były zastawem rejestrowym jako zabezpieczenie spłaty obligacji emisji KOM12B, KOM12C, KOM12D, KOM13A oraz KOM13B. Spośród objętych zastawem, jedynie 3 rezerwacje obejmujące obszar niewielkich miejscowości były dotychczas użytkowane i tylko w tych konkretnych przypadkach nie istnieje możliwość wykorzystywania rezerwacji alternatywnych z racji ich nieposiadania.

W tej chwili zamiarem Spółki jest zwrócenie się do obecnego wyłącznego właściciela praw z tych rezerwacji (Administratora Zastawów), o możliwość odpłatnego ich wykorzystywania, ostateczną opcję zaś stanowi możliwość rezygnacji ze świadczenia usług na obszarze wspomnianych 3 lokalizacji z uwagi na ich marginalne znaczenie dla całości działalności operacyjnej Spółki. Odpowiadając natomiast na pytanie o stacje bazowe – tylko jedna z nich stanowiła przedmiot zabezpieczenia spłaty papierów wartościowych”.

Katowicka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wyłudzenia przez sosnowiecką spółkę Milmex Systemy Komputerowe dotacji z Unii Europejskiej na rozwój infrastruktury informatycznej. Chodzi o ok. 80 mln zł – informuje PAP, a za nim większość serwisów internetowych wydawnictw.

To kolejne postępowanie dotyczące tej firmy, inne dotyczy oszustw na szkodę abonentów, którzy podpisali umowy na dostawę darmowego unijnego internetu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek