Polska opowiada się za pozostawieniem kompetencji zarządzania częstotliwościami lokalnym regulatorom – można wnioskować z tzw. „Projektu stanowiska non-paper w sprawach cyfrowych na Radę Europejską 24-25 października 2013”.
„Rada Europejska może wspierać działania mające na celu wyeliminowanie opłat za usługi roamingowe. Może również położyć nacisk na przyspieszenie budowy infrastruktury umożliwiającej osiągnięcie celów Europejskiej Agendy Cyfrowej w zakresie prędkości szerokopasmowego Internetu i szybszego rozwoju nowych technologii, takich jak 4G” – czytamy m.in. w tym dokumencie.
„W tym celu Komisja powinna oprzeć się na swoim doświadczeniu, wspierać wysiłki państw członkowskich i w pełni wykorzystać obecnie jej dostępne instrumenty dla poprawy alokacji widma radiowego, ale bez wpływania na kompetencje państw członkowskich w tym zakresie” – czytamy.
Polski rząd podnosi również inne kwestie dotyczące rynku telekomunikacyjnego.
„Pakiet „Łączność na całym kontynencie” zawiera elementy, które umożliwią konsumentom korzystanie z jednolitego rynku europejskiego – pakiet jest jednak złożony, czy będziemy więc w stanie przyjąć niektóre jego kluczowe punkty w tej kadencji?” – pyta.