Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe – spółka zależna giełdowego Hawe została wybrana przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego, jako uczestnik partnerstwa publicznego-prywatnego, w którym to modelu województwo zbuduje dofinansowaną ze środków regionalnego programu operacyjnego Polski Wschodniej sieć szkieletową i dystrybucyjną w regionie. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 330 mln zł.

Zarząd województwa spodziewa się, że umowę z partnerem prywatnym uda się podpisać w marcu, a budowę sieci rozpocząć jesienią br.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu Hawe podpisało warunkowe umowy o współpracy z Alcatelem-Lucentem i TP Teltech, które będą podwykonawcami w projekcie.

ORSS rywalizowały z szerokim konsorcjum, w skład którego wchodziły KT Corporation, Daewoo International, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, Biatel Telekomunikacja i KBTO. Oferta konsorcjum została odrzucona przez zamawiającego z powodu niezłożenia wadium. Zarząd województwa uznał, że za takowe nie można uznać przekazania poświadczonego przez bank zlecenia SWIFT, jakie zostało wykonane przez KT Corporation.

Wysokość wadium zamawiający określił na 8 mln zł.