– Dekodery, to jedna z najtrudniejszych do zbicia pozycji kosztowych po stronie dostawcy płatnej TV. Gdybyśmy mogli ich uniknąć prowadzilibyśmy dużo zdrowszy biznes – powiedział podczas konferencji Digital TV World Summit w Londynie Gerry O’Sullivan, odpowiedzialny za usługi wideo w grupie Deutsche Telekom.

Jak to obrazowo ujął, operatorzy platform telewizyjnych powinni poświęcić tę „świętą krowę” i rozważyć sposoby działania bez użycia dekodera. Chociaż dzisiaj wydaje się to fantystyczne, to jednak grupa DT podejmuje pewne próby w realizacji tej wizji. Operator jest właścicielem serwisu VoD pod nazwą Videoload, który niebawem na mocy porozumienia z Samsungiem będzie preinstalowany na urządzenia – na razie telewizory – koreańskiego producenta. DT ogłosiło chęć analogicznej kooperacji także z innymi dostawcami sprzętu elektronicznego.

Własny serwis wideo ma być odpowiedzią grupy DT na pojawienie się w publicznym internecie dostawców OTT. Niezależnie od tego operator negocjuje umieszczenie oferty konkurentów na własnej platformie.

Mimo wizji eliminacji dekoderów DT na masową skalę stosuje dzisiaj te urządzenia, dostarczając usługi telewizyjne we własnej sieci xDSL.