Liberty Global zadowolone z UPC Polska. Start po LTE mało prawdopodobny

Publikacja: 26.05.2011 13:25

– Nasza sytuacja na polskim rynku wygląda bardzo pomyślnie, nieźle jest również w Czechach, pozytywne zmiany następują na rynku węgierskim – powiedział podczas Barclays Capital Global Communications, Media & Technology Conference Rick Westerman, wiceprezes Liberty Global ds. relacji inwestorskich. Do amerykańskiej korporacji należy sieć UPC Polska.

Wedle danych za I kwartał 2011 r. przychody spółek zależnych Liberty Global (nominowane w dolarach) w Polsce wyniosły 88 mln dolarów (wzrost o 11 proc.), w Czechach 61 mln dolarów (wzrost o 7 proc.), a na Węgrzech 64,5 mln dolarów (spadek o 1,5 proc.)

Rick Westerman zwrócił uwagę, że w całym regionie Europy Środkowowschodniej UPC traci klientów na rzecz tańszych platform wideo: nadawców DTH i sieci stacjonarnych, oferujących najtańsze pakiety i najprostsze usługi. To stwierdzenie stosuje się w najwyższym stopniu do Rumunii.

– Ten rynek jest dla nas prawdziwym wyzwaniem. Poziom konkurencji jest na nim wyjątkowo wysoki. Wystarczy powiedzieć, że o 8 mln gospodarstw domowych konkuruje pięć platform DTH i operatorzy stacjonarni. Dopiero widać na nim pierwsze oznaki konsolidacji kapitałowej – powiedział Rick Westerman.

Mimo iż na łamach rpkom.pl Simon Boyd, szef UPC Polska, nie wykluczył udziału w wyścigu po częstotliwości radiowe do budowy sieci LTE, to segment mobilny nie leży w centrum zainteresowania Liberty Global.

– W Europie, co do zasady, interesuje nas model MVNO. To, że w Chile budujemy sieć komórkową jest sytuacją wyjątkową, związaną z faktem, że częstotliwości radiowe można było tam nabyć niewielkim kosztem. Mamy w Chile ogólnokrajową sieć stacjonarną, z północy na południe kraju, i bardzo dobre doświadczenia z dosprzedażą usług. Odsetek RGU wynosi ponad 2 – więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie – powiedział Rick Westerman. – Generalnie interesuje nas znacznie bardziej mobilny dostęp do internetu, niż usługi głosowe – dodał.

W Polsce UPC nie działa jako MVNO, ale model ten z niezłym powodzeniem stosuje sieć Aster, jaką UPC przejęło w grudniu (czeka na akceptację transakcji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta). Aster jest partnerem PTK Centertel.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić