Firmy France Telecom-Orange i Alcatel-Lucent poinformowały o wdrożeniu kanału optycznego o przepływności 400 Gb/s w sieci komercyjnej. Po pomyślnych testach, w sieci France Telecom-Orange, zestawiono łącze między Paryżem i Lyonem.

Dzięki przepustowości czterokrotnie większej w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami i wykorzystaniu 44 długości fali nowe łącze optyczne może w sumie obsługiwać ruch o natężeniu do 17,6 terabita na sekundę (Tb/s).

Pierwszym użytkownikiem, który przetestuje funkcjonalność tej nowej technologii w rzeczywistych warunkach, będzie RENATER, organizacja pożytku publicznego, która zarządza siecią telekomunikacyjną dla instytucji technicznych, edukacyjnych i naukowo-badawczych we Francji oraz jest klientem działu usług biznesowych Orange (Orange Business Services).

– W ramach naszego programu innowacyjnego planujemy przetestowanie tego łącza optycznego w warunkach rzeczywistych, poprzez wykorzystanie ich do routingu ruchu jednej z naszych głównych arterii szkieletowych między Paryżem i Lyonem. Łącze to przenosi większość danych naukowych we Francji, które przechodzą przez naszą sieć- mówi Patrick Donath, dyrektor zarządzający RENATER.