Przegląd prasy rpkom.pl – środa 4 kwietnia

Publikacja: 04.04.2018 07:30

Dzieci dużo mniej kradną. Zawdzięczamy to Facebookowi

Z danych Komendy Głównej Policji przygotowanych na prośbę DGP wynika, że z roku na rok maleje liczba kradzieży dokonywanych przez nieletnich. W 2017 r. było ich o 1/5 mniej niż w 2016. A w porównaniu z rokiem 2014 ich liczba spadła aż o połowę. Zdaniem ekspertów za poprawę statystyk odpowiadają dwa zjawiska. Po pierwsze, poprawia się sytuacja materialna rodzin. Po drugie, dzieci spędzają więcej czasu w internecie (głównie na portalach społecznościowych), a mniej poza domem.
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/571929,dzieci-duzo-mniej-kradna-dzieki-facebookowi.html (dostęp płatny)

Uber może podrożeć, Netflix niekoniecznie
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1115137,unijny-podatek-obrotowy-ktore-uslugi-podrozeja.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Cyfrowa rewolucja przetacza się przez HR

Jak sztuczna inteligencja zmieni działania kadrowców — o tym dyskutowali menedżerowie, personalni i programiści licznie zgromadzeni na Recruitment Days 2018. W najbliższym czasie Budimex zatrudni ponad tysiąc osób, w czym pomoże mu czatbot. Kandydaci będą mogli porozmawiać z nim za pośrednictwem facebookowego Messengera, najpopularniejszego komunikatora w Polsce, mającego prawie 12 mln użytkowników. Wystarczy, że włączą odpowiedni przycisk na stronie internetowej przedsiębiorstwa.
https://www.pb.pl/cyfrowa-rewolucja-przetacza-sie-przez-hr-909543 (dostęp płatny)

Regulaminy stron www wymagają zmian
Zarządzający stronami internetowymi muszą przygotować dla użytkowników więcej informacji o tym, jak będą wykorzystywać ich dane. Reforma ochrony danych osobowych wymaga od wydawców stron internetowych zmiany ich regulaminów. Właśnie w nich, a także w politykach prywatności portali czy sklepów online, zawarte są informacje o zasadach tej ochrony.
https://www.pb.pl/regulaminy-stron-www-wymagaja-zmian-909541 (dostęp płatny)

Legalny haker potrzebny od zaraz
Niedługo specjaliści od sztucznej inteligencji i innych nowych technologii będą potrzebni tak jak programiści Java — mówią rekruterzy People. Machine learning specialist to znawca sztucznej inteligencji, uczący maszyny wykonywania zadań — i dziś jeden z coraz częściej poszukiwanych przez pracodawców fachowców specjalizujących się w dziedzinach związanych z rozwojem nowych technologii. Według People, firmy doradztwa personalnego, cieszą się oni obecnie rosnącą popularnością, przede wszystkim w korporacjach i firmach zagranicznych. — W Polsce jeszcze kilka lat temu nie było stanowisk, takich jak np. blockchain engineer, devops engineer, pentester czy machine learning specialist.
https://www.pb.pl/legalny-haker-potrzebny-od-zaraz-909540 (dostęp płatny)

Atuty Asseco Poland mogą osłabnąć
Słabe wyniki i brak perspektyw ich poprawy działają na wyobraźnię analityków i źle wróżą dywidendom. W marcu Asseco Poland opuściło elitarne grono blue chipów warszawskiej giełdy i spadło do niższej ligi, czyli do indeksu mWIG40. Ostatnie 12 miesięcy nie było najlepsze dla spółki, co widać po spadających notowaniach i prognozach analityków — te dotyczące zysku w 2018 r. są o 20 proc. niższe niż jeszcze pół roku temu.
https://www.pb.pl/atuty-asseco-poland-moga-oslabnac-909530 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Facebook pod presją

Od wybuchu afery wokół spółki Cambridge Analytica akcje Facebooka straciły już 16 proc., a praktyki biznesowe tego portalu społecznościowego są krytykowane nawet przez potentatów z Doliny Krzemowej. Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, wdał się w ostrą wymianę zdań z Timem Cookiem, prezesem Apple’a, a Elon Musk, właściciel Tesli, zlikwidował facebookowe konta swoich firm.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370232-Facebook-pod%C2%A0presja.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370218-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny, grafika)

Produkt na miarę czasów
Farmy trolli wykorzystujące fikcyjne konta, zalew nieprawdziwych informacji, akcje marketingowe sponsorowane przez służby wywiadowcze, wyciek informacji o 50 mln użytkowników i spowodowane tym wszystkim załamanie giełdowego kursu – Facebook ma naprawdę dużo powodów do zmartwień. A wraz z nim mają je jego użytkownicy i politycy, coraz bardziej zaniepokojeni wpływem tego, co pojawia się na portalu, na decyzje wyborcze obywateli.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370216-Produkt–na-miare-czasow.html (dostęp płatny)

Internet pod kontrolą Aleksandra Łukaszenki
Władze w Mińsku chcą walczyć z anonimowymi internautami i grożą blokadą sieci społecznościowych. W białoruskim parlamencie trwają konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy „O środkach masowego przekazu”. Gdy zmiany wejdą w życie, wszystkie informacyjne portale internetowe będą mogły zarejestrować się jako media. Legalizacją mediów na Białorusi zajmuje się Ministerstwo Informacji, które m.in. zatwierdza kandydaturę redaktora naczelnego.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370210-Internet-pod-kontrola-Aleksandra-Lukaszenki.html (dostęp płatny)

Oręż do walki z chaosem informacyjnym
W siedzibie „Rzeczpospolitej” zawiązano Inicjatywę Edukacji Obywatelskiej, w której powstanie platforma informacyjna Wiki Polska. Znaleźć na niej będzie można rzetelne informacje o Polsce, jej historii, państwie i prawie czy ustroju. Wszystko po to, by można było zdobyć wiedzę i odpowiedzialnie uczestniczyć w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym kraju.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370222-Orez-do-walki-z-chaosem-informacyjnym.html (dostęp płatny)

RODO wymusi ochronę danych w Kościołach
Dekret Episkopatu Polski w tej sprawie czeka na zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską. 25 maja w życie wchodzi unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). W tym kontekście mówi się przede wszystkim, jakie znaczenie nowe prawo ma dla firm. Tymczasem jest wiele innych organizacji, które będą podlegać nowym regulacjom. Wśród nich Kościoły i związki wyznaniowe.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370236-RODO-wymusi-ochrone-danych-w-Kosciolach.html (dostęp płatny)

Facebook ofiarą własnego sukcesu
Kurs akcji amerykańskiej spółki spadł od wybuchu afery wokół spółki Cambridge Analytica o 16 proc. Najpopularniejszy portal społecznościowy krytykują politycy, regulatorzy, a nawet inni giganci sektora technologicznego.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370245-Facebook-ofiara-wlasnego-sukcesu.html (dostęp płatny)

Mały biznes przekonuje się do księgowości online
Narzędzia do obsługi niewielkich firm mogą być jak dobry garnitur – wygodne, praktyczne i zgodne z trendami. Internet i komputer dają możliwość dostępu do firmowej ewidencji w dowolnym czasie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370176-Maly-biznes-przekonuje-sie-do-ksiegowosci-online.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu