Przegląd prasy rpkom.pl – środa 4 kwietnia

Publikacja: 04.04.2018 07:30

Dzieci dużo mniej kradną. Zawdzięczamy to Facebookowi

Z danych Komendy Głównej Policji przygotowanych na prośbę DGP wynika, że z roku na rok maleje liczba kradzieży dokonywanych przez nieletnich. W 2017 r. było ich o 1/5 mniej niż w 2016. A w porównaniu z rokiem 2014 ich liczba spadła aż o połowę. Zdaniem ekspertów za poprawę statystyk odpowiadają dwa zjawiska. Po pierwsze, poprawia się sytuacja materialna rodzin. Po drugie, dzieci spędzają więcej czasu w internecie (głównie na portalach społecznościowych), a mniej poza domem.
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/571929,dzieci-duzo-mniej-kradna-dzieki-facebookowi.html (dostęp płatny)

Uber może podrożeć, Netflix niekoniecznie
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1115137,unijny-podatek-obrotowy-ktore-uslugi-podrozeja.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Cyfrowa rewolucja przetacza się przez HR

Jak sztuczna inteligencja zmieni działania kadrowców — o tym dyskutowali menedżerowie, personalni i programiści licznie zgromadzeni na Recruitment Days 2018. W najbliższym czasie Budimex zatrudni ponad tysiąc osób, w czym pomoże mu czatbot. Kandydaci będą mogli porozmawiać z nim za pośrednictwem facebookowego Messengera, najpopularniejszego komunikatora w Polsce, mającego prawie 12 mln użytkowników. Wystarczy, że włączą odpowiedni przycisk na stronie internetowej przedsiębiorstwa.
https://www.pb.pl/cyfrowa-rewolucja-przetacza-sie-przez-hr-909543 (dostęp płatny)

Regulaminy stron www wymagają zmian
Zarządzający stronami internetowymi muszą przygotować dla użytkowników więcej informacji o tym, jak będą wykorzystywać ich dane. Reforma ochrony danych osobowych wymaga od wydawców stron internetowych zmiany ich regulaminów. Właśnie w nich, a także w politykach prywatności portali czy sklepów online, zawarte są informacje o zasadach tej ochrony.
https://www.pb.pl/regulaminy-stron-www-wymagaja-zmian-909541 (dostęp płatny)

Legalny haker potrzebny od zaraz
Niedługo specjaliści od sztucznej inteligencji i innych nowych technologii będą potrzebni tak jak programiści Java — mówią rekruterzy People. Machine learning specialist to znawca sztucznej inteligencji, uczący maszyny wykonywania zadań — i dziś jeden z coraz częściej poszukiwanych przez pracodawców fachowców specjalizujących się w dziedzinach związanych z rozwojem nowych technologii. Według People, firmy doradztwa personalnego, cieszą się oni obecnie rosnącą popularnością, przede wszystkim w korporacjach i firmach zagranicznych. — W Polsce jeszcze kilka lat temu nie było stanowisk, takich jak np. blockchain engineer, devops engineer, pentester czy machine learning specialist.
https://www.pb.pl/legalny-haker-potrzebny-od-zaraz-909540 (dostęp płatny)

Atuty Asseco Poland mogą osłabnąć
Słabe wyniki i brak perspektyw ich poprawy działają na wyobraźnię analityków i źle wróżą dywidendom. W marcu Asseco Poland opuściło elitarne grono blue chipów warszawskiej giełdy i spadło do niższej ligi, czyli do indeksu mWIG40. Ostatnie 12 miesięcy nie było najlepsze dla spółki, co widać po spadających notowaniach i prognozach analityków — te dotyczące zysku w 2018 r. są o 20 proc. niższe niż jeszcze pół roku temu.
https://www.pb.pl/atuty-asseco-poland-moga-oslabnac-909530 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Facebook pod presją

Od wybuchu afery wokół spółki Cambridge Analytica akcje Facebooka straciły już 16 proc., a praktyki biznesowe tego portalu społecznościowego są krytykowane nawet przez potentatów z Doliny Krzemowej. Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, wdał się w ostrą wymianę zdań z Timem Cookiem, prezesem Apple’a, a Elon Musk, właściciel Tesli, zlikwidował facebookowe konta swoich firm.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370232-Facebook-pod%C2%A0presja.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370218-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny, grafika)

Produkt na miarę czasów
Farmy trolli wykorzystujące fikcyjne konta, zalew nieprawdziwych informacji, akcje marketingowe sponsorowane przez służby wywiadowcze, wyciek informacji o 50 mln użytkowników i spowodowane tym wszystkim załamanie giełdowego kursu – Facebook ma naprawdę dużo powodów do zmartwień. A wraz z nim mają je jego użytkownicy i politycy, coraz bardziej zaniepokojeni wpływem tego, co pojawia się na portalu, na decyzje wyborcze obywateli.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370216-Produkt–na-miare-czasow.html (dostęp płatny)

Internet pod kontrolą Aleksandra Łukaszenki
Władze w Mińsku chcą walczyć z anonimowymi internautami i grożą blokadą sieci społecznościowych. W białoruskim parlamencie trwają konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy „O środkach masowego przekazu”. Gdy zmiany wejdą w życie, wszystkie informacyjne portale internetowe będą mogły zarejestrować się jako media. Legalizacją mediów na Białorusi zajmuje się Ministerstwo Informacji, które m.in. zatwierdza kandydaturę redaktora naczelnego.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370210-Internet-pod-kontrola-Aleksandra-Lukaszenki.html (dostęp płatny)

Oręż do walki z chaosem informacyjnym
W siedzibie „Rzeczpospolitej” zawiązano Inicjatywę Edukacji Obywatelskiej, w której powstanie platforma informacyjna Wiki Polska. Znaleźć na niej będzie można rzetelne informacje o Polsce, jej historii, państwie i prawie czy ustroju. Wszystko po to, by można było zdobyć wiedzę i odpowiedzialnie uczestniczyć w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym kraju.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370222-Orez-do-walki-z-chaosem-informacyjnym.html (dostęp płatny)

RODO wymusi ochronę danych w Kościołach
Dekret Episkopatu Polski w tej sprawie czeka na zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską. 25 maja w życie wchodzi unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). W tym kontekście mówi się przede wszystkim, jakie znaczenie nowe prawo ma dla firm. Tymczasem jest wiele innych organizacji, które będą podlegać nowym regulacjom. Wśród nich Kościoły i związki wyznaniowe.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370236-RODO-wymusi-ochrone-danych-w-Kosciolach.html (dostęp płatny)

Facebook ofiarą własnego sukcesu
Kurs akcji amerykańskiej spółki spadł od wybuchu afery wokół spółki Cambridge Analytica o 16 proc. Najpopularniejszy portal społecznościowy krytykują politycy, regulatorzy, a nawet inni giganci sektora technologicznego.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370245-Facebook-ofiara-wlasnego-sukcesu.html (dostęp płatny)

Mały biznes przekonuje się do księgowości online
Narzędzia do obsługi niewielkich firm mogą być jak dobry garnitur – wygodne, praktyczne i zgodne z trendami. Internet i komputer dają możliwość dostępu do firmowej ewidencji w dowolnym czasie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370176-Maly-biznes-przekonuje-sie-do-ksiegowosci-online.html (dostęp płatny)

Dzieci dużo mniej kradną. Zawdzięczamy to Facebookowi

Z danych Komendy Głównej Policji przygotowanych na prośbę DGP wynika, że z roku na rok maleje liczba kradzieży dokonywanych przez nieletnich. W 2017 r. było ich o 1/5 mniej niż w 2016. A w porównaniu z rokiem 2014 ich liczba spadła aż o połowę. Zdaniem ekspertów za poprawę statystyk odpowiadają dwa zjawiska. Po pierwsze, poprawia się sytuacja materialna rodzin. Po drugie, dzieci spędzają więcej czasu w internecie (głównie na portalach społecznościowych), a mniej poza domem.
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/571929,dzieci-duzo-mniej-kradna-dzieki-facebookowi.html (dostęp płatny)

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona