Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 24 września

Publikacja: 24.09.2018 07:30

Narzędzia analityka: od lupy do Google Maps
Są kraje, gdzie urzędnicy wykorzystują nowe technologie do określania wysokości podatku od nieruchomości. Dziesięć lat temu urząd skarbowy prowincji Buenos Aires kupił licencję Google Earth i uzyskał dostęp do zdjęć o dużej rozdzielczości, dzięki którym mógł porównać deklaracje składane przez podatników z cyfrową bazą danych. Przez pół roku odkryto 70 tys. „nowych” budynków i 1,5 tys. basenów oraz mnóstwo ziemi pod uprawy.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1272071,sierant-narzedzia-analityka-od-lupy-do-google-maps.html (dostęp płatny)

Niektórzy elektroniczne sprawozdania finansowe złożą już teraz 
Od 1 października 2018 r. nowe przepisy dotyczące formy przygotowywania tych dokumentów jako pierwsze zastosują jednostki z rokiem obrotowym innym niż kalendarzowy. Większość zrobi to dopiero w 2019 r. Podmioty, które mają rok obrotowy przesunięty względem kalendarza po 30 wrzśnia sporządzą sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej w określonej strukturze danych. W ustawie o rachunkowości w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. w art. 45 ust. 1f wskazano, że sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. 
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/55635,24-wrzesnia-2018/65459,Rachunkowosc-i-audyt/672303,Niektorzy-elektroniczne-sprawozdania-finansowe-zloza-juz-teraz.html (dostęp płatny)

Wyborcza.pl

Błąd w Twitterze ujawniał prywatne wiadomości między firmami a użytkownikami
Twitter ujawnia błąd, który upubliczniał prywatne wiadomości na linii firma – klient. Nie wiadomo, ilu użytkowników problem dotknął ani dlaczego tak się stało. http://wyborcza.pl/7,156282,23960295,blad-w-twitterze-ujawnial-prywatne-wiadomosci-miedzy-firmami.html (dostęp płatny)

Parkiet

Technologiczne giganty pod presją. Nadchodzi czas na zakupy
Baidu, Alibaba i Tencent kiepsko sobie radzą w tym roku. Baidu, Alibaba i Tencent to trzy spółki wspólnie określane akronimem BAT, które miały być rynkowym wyzwaniem dla amerykańskich spółek z grupy FAANG (Facebooka, Apple’a, Amazona, Netflixa i Alphabet). Cała trójka kiepsko sobie radzi jednak w tym roku na giełdach. 
http://archiwum.parkiet.com/artykul/803007_Technologiczne_giganty_pod_presja_Nadchodzi_czas_na_zakupy.html (dostęp płatny)

The Telegraph: Wyspy w cyberataku
Wielka Brytania przeznaczyła 250 mln funtów na utworzenie specjalnej grupy zadaniowej, która ma wykrywać ataki cyberprzestępczości i im przeciwdziałać. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie tego rodzaju zagrożeń ze strony Rosji i grup terrorystycznych. Będzie to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Obrony i Centrali Łączności Rządowej.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/803021_The_Telegraph:_Wyspy_w_cyberataku.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Sieć 5G to wielka… wizja
Planowana najpóźniej na 2020 r. aukcja na częstotliwości dla sieci mobilnej piątej generacji (5G) może się nie odbyć. Decyzję w tej sprawie resort cyfryzacji chce podjąć jeszcze w tym roku. Dziś nie bardzo jeszcze możemy przesądzić ani o trybie, ani o kolejności udostępniania częstotliwości pod sieć 5G. Przede wszystkim musimy zdecydować o tym, jak w ogóle powinna wyglądać ta sieć. Czy ma to być model znany z sieci 4G, czyli kilku operatorów i kilka sieci, czy może raczej jedna sieć zarządzana przez jednego operatora lub konsorcjum operatorów? Na razie rozmawiamy o tym i wewnątrz ministerstwa, i z operatorami telekomunikacyjnymi.
Może nam to zająć jeszcze kilka miesięcy, ale mam nadzieję — byłoby to idealne rozwiązanie — że nastąpi w listopadzie tego roku. Chcemy oczywiście, by było to rozstrzygnięcie uzgodnione z rynkiem, mimo że teraz opinie operatorów na temat modelu sieci 5G są podzielone. – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. 
https://www.pb.pl/siec-5g-to-wielka-wizja-940694 (dostęp płatny)

Karta jest coraz bardziej cyfrowa
Kawałek plastiku, który Polacy tak bardzo polubili zbliżać do terminali w sklepach stacjonarnych, stał się wielowymiarowy i jeszcze bardziej funkcjonalny. Karty płatnicze możemy dzisiaj zapisywać w smartfonach, inteligentnych zegarkach czy opaskach fitness i płacić nimi w sklepach niczym tradycyjnym plastikiem. Karta, w takich miastach jak Łódź czy Wrocław, może być dla pasażerów biletem komunikacji miejskiej. Wreszcie, kartą możemy płacić w dynamicznie rosnącym świecie e-commerce, a jako jedna z niewielu metod płatniczych daje nam ona możliwość robienia zakupów nie tylko w polskich, ale również zagranicznych e-sklepach – opinia Bartosza Ciołkowskiego, dyrektora generalnego polskiego oddziału Mastercard Europe.
https://www.pb.pl/karta-jest-coraz-bardziej-cyfrowa-940687 (dostęp płatny)

Aviva rekrutuje przez chatbota
Emplobot, automatyczny system pozyskiwania i wstępnej selekcji potencjalnych pracowników, przetestowano już w budowlance, trafił też do bankowości. Przyszedł czas na ubezpieczenia.
https://www.pb.pl/aviva-rekrutuje-przez-chatbota-940580 (dostęp płatny)

NASK na straży cyberbezpieczeństwa
– Cyberzagrożenia przybierają wiele form i dotyczą dziś wszystkich nas, zarówno osób, jak i instytucji oraz firm. Można wskazywać pewne trendy w technikach ataków i bardzo konkretne typy zagrożeń. Jednym z najpopularniejszych jest stosowany od lat phishing – mówi Krzysztof Silicki, p.o. dyrektora Państwowego Instytutu Badawczego NASK (partnerem materiału jest NASK).
https://www.pb.pl/nask-na-strazy-cyberbezpieczenstwa-940672 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Roboty pomogą w zakupach

Sklepy różnych formatów z impetem ruszyły z inwestycjami w nowe technologie. To efekt zachowań konsumentów i sytuacji na rynku pracy. Wśród dużych sieci handlowych trudno dzisiaj wskazać takie, które nie inwestowałyby w nowe technologie. Co kilka dni firmy prezentują nowe formaty sklepów czy ustawienia asortymentu. To pokazuje, że polski rynek zdecydowanie idzie za trendem światowym. Nowinek technologicznych będzie coraz więcej, bo mają one pomagać w zakupach i przyciągać klientów do sklepu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1386410-Roboty-pomoga—-w-zakupach.html (dostęp płatny)

Polskie miasta uchylą nieba autonomicznym dronom
Samorządy wkrótce będą mogły otwierać swoją przestrzeń powietrzną dla tzw. lotów na niskich wysokościach. Zapełnią ją bezzałogowe statki transportujące krew do szpitali czy badające jakość powietrza. Według Unii Europejskiej przestrzeń powietrzna już w niedalekiej przyszłości będzie tak samo zatłoczona, jak obecnie ulice miast, stąd już dzisiaj jednostki samorządu terytorialnego powinny przeanalizować swoje plany zagospodarowania przestrzennego, zasoby geoinformacyjne oraz strategie smart city, aby były w stanie sprostać wyzwaniu. Pomóc w tym ma koncepcja tzw. U-space. To zainicjowany przez Komisję Europejską plan zarządzania ruchem dronów w miastach – na wysokościach do 150 m – poza zasięgiem wzroku operatora, ale w dużej mierze również bez jego udziału. Takie autonomiczne drony wkrótce całkowicie zrewolucjonizują transport w metropoliach na Starym Kontynencie. Również w Polsce.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1386328-Polskie-miasta-uchyla-nieba-autonomicznym-dronom.html (dostęp płatny)

Światłowody z niższym kosztem
Samorządy rozumieją, że nie można windować należności za umieszczanie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogi, bo może to zniechęć do takich inwestycji. Ministerstwo Cyfryzacji ma żal do samorządów, że windują opłaty za zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia w nim przez operatorów światłowodów. W rezultacie rezygnują oni z inwestycji, pozbawiając lub ograniczając mieszkańcom dostęp do szybkiego internetu. Ile w tym presji rządowych decydentów, a ile prawdy? Z badań samego resortu wynika, że obraz jest zróżnicowany i wysokie opłaty, sięgające maksymalnej ustawowej stawki 200 zł za rok za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogowym, należą do nielicznych. Dziś zresztą część tych samorządów obniża te opłaty. Przyznaje to np. Marek Madej, burmistrz miasta Wysoka. Mocą uchwały radnych zostają one obniżone z 200 zł za mkw. za rok do 100 zł. Z kolei rada powiatu włocławskiego zdecydowała o radykalnej obniżce, z 200 zł na 5 zł za mkw. rocznie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1386324-Swiatlowody-z-nizszym-kosztem.html (dostęp płatny)

Narzędzia analityka: od lupy do Google Maps
Są kraje, gdzie urzędnicy wykorzystują nowe technologie do określania wysokości podatku od nieruchomości. Dziesięć lat temu urząd skarbowy prowincji Buenos Aires kupił licencję Google Earth i uzyskał dostęp do zdjęć o dużej rozdzielczości, dzięki którym mógł porównać deklaracje składane przez podatników z cyfrową bazą danych. Przez pół roku odkryto 70 tys. „nowych” budynków i 1,5 tys. basenów oraz mnóstwo ziemi pod uprawy.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1272071,sierant-narzedzia-analityka-od-lupy-do-google-maps.html (dostęp płatny)

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu