Przegląd prasy – wtorek 5 czerwca

Publikacja: 05.06.2012 08:30

Nowa Polska Cyfrowa. Rząd zaczął walkę o kolejne miliardy euro na informatyzację

Sylwia Czubkowska

Jeden program zamiast kilkunastu ma pomóc trzymać w ryzach wydatki na cyfryzację kraju. – Określono podstawowe obszary wsparcia: e-administracja i e-usługi, rozbudowa internetu szerokopasmowego oraz walka z wykluczeniem cyfrowym. Prace nad Polską Cyfrową dopiero się zaczęły, ale ogólny zakres programu powinien być gotowy do końca lata. Wydaje się, że pomysł na Polskę Cyfrową jest prosty i sprowadza się do połączenia wszystkich programów w jeden. Teoretycznie ma to zagwarantować lepszą kontrolę nad wydawaniem pieniędzy. Praktyka może się okazać bardziej skomplikowana.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=412667 (dostęp płatny)

Solorz-Żak startuje z mobilną telewizją

Michał Fura

Cyfrowy Polsat i Polkomtel chcą zdobyć nawet 5 milionów klientów Wchodząca w skład medialnego imperium Solorza-Żaka największa platforma satelitarna Cyfrowy Polsat i sieć komórkowa Plus uruchomiły właśnie TV Mobilną. Można będzie oglądać ją na smartfonach, tabletach i komputerach. W ten sposób Cyfrowy Polsat zamierza podbić najniższy segment telewizyjnego rynku płatnej telewizji, dla którego w przyszłym roku konkurencją będzie darmowa naziemna telewizja cyfrowa.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=412628 (dostęp płatny)

W tym roku pokonamy Orange i Plusa

Michał Fura

Gdy rok temu Era zmieniała się w T-Mobile, zapowiedział pan, że ten ruch ma dać wam pozycję lidera rynku. Po roku jesteście drudzy w liczbie klientów i trzeci pod względem przychodów. Miroslav Rakowski: W liczbie kart SIM po I kwartale jesteśmy na drugim miejscu za Orange, ale różnica między nami jest już niewielka. I jestem pewien, że na koniec pierwszego półrocza będziemy numerem jeden. Liczba SIM nie jest najważniejsza. Bardziej liczą się zmiany w liczbie klientów abonamentowych, bo z tym wiąże się znacząca część przychodów. W I kwartale jeszcze ustępujemy pod względem przychodów Polkomtelowi, który zajmuje drugą pozycję, ale jestem pewien, że gdy pojawią się dane za drugi kwartał, przeskoczymy Plusa.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=412630 (dostęp płatny)

Cyfrowy Polsat i Polkomtel uruchamiają telewizję mobilną

Vadim Makarenko

Cztery z ośmiu kanałów nadawanych w pakiecie telewizji mobilnej uruchomionym przez Cyfrowy Polsat pochodzą… z grupy Cyfrowego Polsatu. Dominik Libicki, prezes największej w Polsce platformy cyfrowej, zapewnia, że oferta nie jest przypadkowa i została szczegółowo zbadana. Jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że pakiet telewizji mobilnej rodził się w bólach i nie przez przypadek startuje kilka dni przed Euro 2012, a nie w drugiej połowie maja, jak planowano.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11865467,Cyfrowy_Polsat_i_Polkomtel_uruchamiaja_telewizje_mobilna.html

Awaria w chmurze. Wpadka firmy Beyond

Tomasz Grynkiewicz

Najpierw nie działały tak znane serwisy jak Wykop.pl czy należący do Allegro serwis płatności PayU. Potem okazało się, że część klientów poznańskiej firmy Beyond.pl nie ma dostępu do danych. Usterka nastąpiła w poniedziałek rano. Wiele serwisów, jak np. Wykop.pl, Money.pl czy NaTemat.pl, serwis Tomasza Lisa, nie było dostępnych w sieci przez kilka godzin. Padła też e-księgarnia Woblink, która w mailu rozesłanym klientom napisała: „serwis nie działa, a aplikacje nie mają połączenia z serwerami. (…) Prace mogą potrwać nawet do kilku dni.” Powód? Awaria zasilania i serwerów w firmie Beyond.pl, która tłumaczyła, że podczas „rutynowych testów” doszło do „kilkuminutowej przerwy w zasilaniu”.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11865959,Awaria_w_chmurze__Wpadka_firmy_Beyond.html

Cyfrowy Polsat: Faktyczny popyt trudny do oszacowania

Urszula Zielińska

Grupa Zygmunta Solorza-Żaka chce wykorzystać fakt, że Polak średnio spędza 244 minuty dziennie przed telewizorem. Dlatego wczoraj uruchomiła nową usługę telewizyjną za pośrednictwem tzw. multipleksu telewizji w technologii DVB-T pod marką TV Mobilna.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/733270_Cyfrowy_Polsat:_Faktyczny_popyt_trudny_do_oszacowania.html (dostęp płatny)

Startuje telewizja w komórce

Magdalena Wierzchowska

Udało się — Cyfrowy Polsat i Polkomtel tuż przed EURO 2012 uruchomiły usługę telewizji mobilnej. Do ostatniej chwili czekały na zgody regulatorów. — Zakładamy, że pierwotne nakłady zwrócą się w średnim terminie, czyli trzech — pięciu lat. Choć oczywiście zależy to od tego, ilu operatorów zdecyduje się ją zaoferować — mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu i Info- -TV-FM.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=127140# (dostęp płatny)

Awaria: NaTemat, PayU i Wykop zniknęły z sieci

W poniedziałek nie działało wiele polskich poczytnych serwisów internetowych. Wszystkie korzystają z serwerów firmy Beyond. Wielka awaria polskiego Internetu zaczęła się w poniedziałek rano. Nie można było dostać się na wiele najczęściej odwiedzanych stron, takich jak NaTemat.pl, Money.pl, Wykop.pl, Woblink.pl czy PayU, serwis należący do Allegro.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1149007_Awaria:_NaTemat_PayU__i_Wykop_zniknely_z_sieci.html (dostęp płatny)

Nowa telewizja Solorza

Urszula Zielińska

Cyfrowy Polsat i Polkomtel zaoferowały telewizję w nowym modelu. Nie jest to jednak klasyczna mobilna TV. – Świat się rozszerza. Woody Allen znalazł na to nawet dowód: coraz dłużej szuka rano szlafroka – tak Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu zaczął wczorajszą konferencję poświęconą usłudze telewizji na urządzenia przenośne. Wprowadzają ją zarówno telewizyjna platforma, jak i Polkomtel, operator sieci Plus.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1149008_Nowa_telewizja_Solorza.html (dostęp płatny)

Tablety i smartfony nakręcają ruch w Internecie

Dariusz Wolak

Rosnąca liczba użytkowników wyposażonych w coraz lepsze urządzenia przełoży się na skokowy wzrost ruchu w sieci. W 2016 r. z Internetu będzie już korzystało blisko 3,4 mld ludzi na całym świecie, czyli 45 proc. populacji – wynika z raportu „Cisco Visual Networking Index Forecast (2011 – 2016)” przygotowanego przez firmę Cisco.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1149009_Tablety_i_smartfony_nakrecaja_ruch_w_Internecie.html (dostęp płatny)

Mo­to­ro­la RAZR MAXX – 2199 zł

Piotr Kościelniak

Pła­ska (nie­ca­łe 9 mm) i wy­trzy­ma­ła obu­do­wa z włók­na wę­glo­we­go kry­je wy­świe­tlacz 4,3 ca­la oraz dwur­dze­nio­wy pro­ce­sor wy­star­cza­ją­cy do kom­for­to­wej pra­cy z sys­te­mem An­dro­id.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1148929_Mo%C2%ADto%C2%ADro%C2%ADla_RAZR_MAXX_%E2%80%93_2199_zl.html (dostęp płatny)

Bezpieczne przeprowadzanie transakcji przez Internet

Barbara Szymańska

Korzystanie z usług internetowych, e-biznesu oraz handlu elektronicznego będzie łatwiejsze. Komisja Europejska przedstawiła wczoraj projekt rozporządzenia, które wprowadza transgraniczny podpis elektroniczny oraz zapewnia nowe możliwości w zakresie identyfikacji elektronicznej. Obecnie przeprowadzanie transgranicznych transakcji elektronicznych jest praktycznie niemożliwe, mimo że wszystkie kraje UE mają przepisy dotyczące podpisu elektronicznego. Przeszkodę stanowią różnice w krajowych regulacjach.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1148914_Bezpieczne_przeprowadzanie_transakcji_przez_Internet.html (dostęp płatny)

Nowa Polska Cyfrowa. Rząd zaczął walkę o kolejne miliardy euro na informatyzację

Sylwia Czubkowska

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu