Przegląd prasy – piątek 5 lipca

Publikacja: 05.07.2013 06:48

Sześć dużych banków w komórkowym sojuszu

Daniel Rząsa

Czołówka sektora finansowego i wspólny standard płatności mobilnych. PKO BP namówiło do współpracy pięć banków z krajowej czołówki i na bazie jego rozwiązania – IKO – stworzą wspólny system umożliwiający płacenie przy użyciu telefonów komórkowych. Ma być gotowy przed Bożym Narodzeniem i dostępny dla prawie 16 mln klientów. Potencjał rynkowy nowej platformy jest duży: wśród instytucji uczestniczących w przedsięwzięciu są 4 z 5 największych banków w Polsce pod względem liczby posiadanych ROR-ów, a cała szóstka ma łącznie prawie 60 proc. rynku rachunków osobistych. Jeśli weźmiemy pod uwagę klientów z dostępem do bankowości elektronicznej, to odsetek ten zwiększa się do ponad 70 proc.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=454213 (dostęp płatny)

Senat przyjął regulacje o e-pieniądzu

PPŃ

Wczoraj Senat przyjął uchwaloną w czerwcu przez Sejm nowelizację ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U. z 2011 r. nr 199, poz. 1175 z późn. zm.). Wprowadził do niej jednak 74 poprawki, w większości o charakterze technicznym. A to oznacza, że ustawa wróci teraz do izby niższej. Celem regulacji jest określenie zasad dotyczących wydawania i wykupu pieniądza elektronicznego oraz stworzenie systemu kontroli Komisji Nadzoru Finansowego nad podmiotami zajmującymi się dystrybucją tego środka płatniczego. Nowelizacja to efekt wdrażania prawa unijnego, która ma przyczynić się do popularyzacji korzystania z pieniądza elektronicznego.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=454205 (dostęp płatny)

Zagraniczne zakupy przez Internet też podlegają reklamacji

Renata Żaczek.

Robiąc zakupy za pośrednictwem internetu, zawieramy umowę na odległość. Nie ma znaczenia, że siedziba sklepu jest za granicą. Nie mając możliwości obejrzenia towaru w rzeczywistości, dopiero po dostawie widzimy, jak naprawdę wygląda, jakiej jest jakości i czy rzeczywiście jest dla nas odpowiedni (w przypadku ubrań lub butów). Mamy prawo zwrotu takiego produktu bez podawania powodu i bez względu na to, czy ma jakieś wady, czy nie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=454166 (dostęp płatny)

UKE sprawdziło – w zeszłym roku wysłaliśmy prawie 53 miliardy SMS-ów

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyliczył, że w 2012 roku Polacy wysłali 52,7 mld SMS-ów. To o 1,1 mld więcej niż rok wcześniej.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14222031,UKE_sprawdzilo___w_zeszlym_roku_wyslalismy_prawie.html

Komisarz Neeli Kroes: To dobrze, że operatorzy się boją. Precz z roamingiem

Artur Włodarski

Dlaczego w Europie trzeba zlikwidować roaming i wprowadzić wspólny rynek telekomunikacyjny? Co to oznacza dla ludzi i operatorów? Na pytania „Gazety” odpowiada Neeli Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14225162,Komisarz_Neeli_Kroes__To_dobrze__ze_operatorzy_sie.html

Płatności mobile: Platforma ruszy w tym roku

Monika Sajewicz

Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, BRE Bank, ING Bank Śląski i PKO BP porozumiały się w sprawie strategicznej współpracy, dotyczącej zbudowania wspólnego standardu płatności mobilnych. Na bazie stworzonego systemu IKO powstanie wspólna infrastruktura dla płatności mobilnych w Polsce, natomiast aplikacja dla klienta będzie przygotowywana oddzielnie przez każdy bank.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/746805_Platnosci_mobile:_Platforma_ruszy_w_tym__roku.html (dostęp płatny)

Uczelnia skarży Apple’a o kradzież technologii

Tomasz Raś

Uniwersytet w Bostonie złożył w sądzie pozew dotyczący wykorzystania przez koncern z Cupertino technologii, której prawnym właścicielem jest uczelnia.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3214949,56807,uczelnia-skarzy-apple-a-o-kradziez-technologii (dostęp płatny)

Lovo szuka kapitału

Kamil Kosiński»

Mały operator telekomunikacyjny ma strategię. Do jej realizacji brakuje mu jednak pieniędzy.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3214930,32206,lovo-szuka-kapitalu (dostęp płatny)

2,5 mld dolarów na nową technologię

Magdalena Lemańska

Globalne wydatki na rozwój modnej technologii augmented reality (tzw. poszerzonej rzeczywistości) wzrosną w ciągu najbliższych pięciu lat prawie czterokrotnie. W tym roku na świecie firmy wydadzą 670 mln dol. na rozwijanie aplikacji mobilnych działających w technologii, która pozwaa łączyć ze sobą świat rzeczywisty i wykreowany komputerowo.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211126-25-mld-dolarow–na-nowa-technologie.html (dostęp płatny)

Przełom na rynku płatności mobilnych

Monika Sajewicz

Kilkanaście milionów klientów będzie mogło płacić telefonem w ramach jednolitego standardu. Wspólny system ma ruszyć przed końcem roku. Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, BRE Bank, ING Bank Śląski i PKO BP porozumiały się w sprawie strategicznej współpracy dotyczącej stworzenia wspólnego standardu płatności mobilnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211106-Przelom-na-rynku-platnosci-mobilnych.html (dostęp płatny)

Najszybciej rośnie sprzedaż e-wydań „Rz”

Magdalena Lemańska

Przybywa regularnych e-czytelników gazet. W maju sprzedaż elektronicznych wydań „Rz” była ponaddwukrotnie wyższa niż rok wcześniej. W maju sprzedaż elektronicznych wydań „Rzeczpospolitej” wynosiła już prawie 9,3 tys. Przy niecałych 4,1 tys. egz. sprzedanych w takiej formie rok wcześniej oznacza to ponaddwukrotny wzrost takiej formy sprzedaży, najszybszy wśród wszystkich ogólnopolskich gazet codziennych – wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211109-Najszybciej-rosnie-sprzedaz-e-wydan-%E2%80%9ERz%E2%80%9D.html (dostęp płatny)

Wyższe kary za cyberprzestępstwa

cyran

Firmy będą pociągane do odpowiedzialności za uzyskiwanie korzyści z korzystania z usług hakera.W czwartek Parlament Europejski przegłosował nowe zasady wprowadzające surowsze kary za cyberprzestępstwa. Projekt, zaakceptowany już nieformalnie przez państwa członkowskie, ma umożliwić lepszą prewencję oraz współpracę pomiędzy sądami i policją na terenie całej UE. Gdyby dokonano cyberataku, państwa członkowskie będą miały osiem godzin na wzajemne udzielenie sobie pomocy, od momentu zgłoszenia takiej potrzeby.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211078-Wyzsze-kary-za-cyberprzestepstwa.html (dostęp płatny)

Sześć dużych banków w komórkowym sojuszu

Daniel Rząsa

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?