Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 28 grudnia

Publikacja: 28.12.2017 07:30

Cybertarcza ma liczne dziury
Nowa ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa miała wprowadzić jasny podział obowiązków i zadań. Wyniki z konsultacji międzyresortowych są jednak takie, że właściwie nic się nie zmieni. S. A10

To smartfon jest królem, a nie marketing
Nie zamierzamy opowiadać niestworzonych historii na temat naszych telefonów. Stawiamy na produkt i on się broni – rozmowa z Georgem Zhao, prezesem marki Honor (Huawei).
S. A15

Gazeta Wyborcza

Korea Północna wchodzi w bitcoiny
Obłożony sankcjami reżim stawia na kryptowalutę, która istnieje poza kontrolą rządów, a jej kursu nie broni żaden bank centralny. S. 8

Czy seniorami zaopiekują się awatary?
Zachodnie społeczeństwa starzeją się, rośnie więc popyt na miejsce w domach spokojnej starości i opiekę domową. Co jeśli przekroczy podaż? W Dolinie Krzemowej już nad tym pracują. S. 9

Parkiet

Branża IT: Dane i ich analizy zyskują na wartości
Napędzane danymi innowacyjne rozwiązania informatyczne do 2020 r. mają generować 600 mld euro rocznie – wynika z raportu The State of Data Innovation in the EU. Tymczasem w międzynarodowych zestawieniach dotyczących big data (wielkie zbiory danych) i stosowania zaawansowanej analityki Polska nadal wypada słabo. Prym wiodą Holandia, Finlandia i Belgia, a my wyprzedzamy tylko Węgry i Łotwę.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795153_Branza_IT:_Dane_i_ich_analizy_zyskuja_na_wartosci.html (dostęp płatny)

Ten Square Games: Giełda na horyzoncie
Spółka Ten Square Games złożyła prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. W 2018 r. zadebiutuje na rynku głównym GPW. Celów emisyjnych nie ujawnia. Prezes Maciej Popowicz podkreśla natomiast, że dzięki wejściu na giełdę spółka będzie mogła uzyskać rynkową wycenę. Prezes powołuje się również na przykłady innych producentów gier, którym giełda pomogła rosnąć. Jednocześnie podkreśla, że upublicznienie biznesu umożliwi jeszcze silniejsze związanie ze spółką kluczowych pracowników, którzy są lub mogą zostać jej akcjonariuszami.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795150_Ten_Square_Games:_Gielda_na_horyzoncie.html (dostęp płatny)

Voicetel – rynek sprzyja
Notowana na rynku alternatywnym technologiczna spółka ten rok zakończy mocnym wzrostem wyników. Okazuje się, że szybko zyskuje nowych klientów. W mijającym roku Voicetel Communications jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się spółek rynku alternatywnego. Okazuje się, że w przyszłym roku biznes także ma szanse na skokowy rozwój. Firma opracowuje interfejs dialogowy, czyli automatyczną głosową obsługę klienta.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795154_Voicetel_–_rynek_sprzyja.html (dostęp płatny)

Technologie: AI to 2,3 mln nowych miejsc pracy
Niezwykle dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) może stanowić zagrożenie dla wielu zawodów. Firma analityczna Gartner nie ma wątpliwości, że rozwój automatyzacji, analityki danych i tzw. uczenia maszynowego wpłynie głównie na zmniejszenie zatrudnienia w sektorze przemysłowym, gdzie jest wiele prostych i powtarzalnych prac. Jednak taki negatywny efekt rozwoju AI ma być widoczny tylko w ciągu kilku lat. Eksperci prognozują, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji zacznie przybywać zupełnie nowych zawodów. W efekcie o ile do 2020 r. AI doprowadzi do eliminacji 1,8 mln miejsc pracy na świecie, o tyle przyczyni się też do stworzenia 2,3 mln nowych – podaje Gartner w swoim raporcie.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795164_Technologie:_AI_to_23_mln_nowych_miejsc_pracy.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Mikroprocesory ważne jak resory
Jak firmy motoryzacyjne rozwiążą problem braku rąk do pracy? Inwestując w systemy IT. Wzrosty produkcji, rekordowy eksport, informacje o kolejnych zakładach i liniach produkcyjnych — polski sektor automotive nabrał rozpędu. O jego przyszłość spokojny jest Paweł Gos, prezes spółki Exact Systems.
https://www.pb.pl/mikroprocesory-wazne-jak-resory-901805 (dostęp płatny)

Wyścig o to, by trafić w potrzeby klienta
E-commerce Rok 2018 w e-handlu ma stać pod znakiem spersonalizowanych doświadczeń zakupowych. Sprzedawcy będą je oferować nie tylko w sieci.
W mijającym roku online kupowała ponad połowa polskich internautów. Do nabywania za pośrednictwem sieci zachęca ich przede wszystkim dostępność produktów.
https://www.pb.pl/wyscig-o-to-by-trafic-w-potrzeby-klienta-901809 (dostęp płatny)

Dotacje na centra i działy badawczo-rozwojowe
Jeszcze tylko przez trzy tygodnie przedsiębiorcy mogą starać się o granty na nowatorską aparaturę i technologie. Ministerstwo Rozwoju oferuje dotacje w ramach działania 2.1 programu Inteligentny Rozwój („Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R”). Do zgarnięcia jest 460 mln zł. Wysokość grantu — w zależności od wielkości i lokalizacji przedsiębiorstwa — może wynieść do 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu.
https://www.pb.pl/dotacje-na-centra-i-dzialy-badawczo-rozwojowe-901806 (dostęp płatny)

Tańszy transport dzięki cyfryzacji
Nowe tachografy są tak inteligentne, że mogą pomóc ograniczyć wydatki nawet o 1,4 mld euro rocznie. Tak przynajmniej twierdzi Komisja Europejska.
https://www.pb.pl/tanszy-transport-dzieki-cyfryzacji-901803 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Sztuczna inteligencja zwiększy zatrudnienie
Dzięki automatyzacji, zaawansowanej analityce danych i tzw. uczeniu maszynowemu z rynku zniknie wiele zawodów. Ale stworzonych zostanie ich jeszcze więcej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362637-Sztuczna-inteligencja-zwiekszy-zatrudnienie.html (dostęp płatny)

Urodziny nju mobile będą huczne

20 proc. budżetu Orange Polska na promocję ofert dla osób indywidualnych ulokowano w 2013 roku w nową markę grupy. Są efekty.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362645-Urodziny-nju-mobile-beda-huczne.htmls (dostęp płatny)

Zapowiada się rok wielkich przejęć na mediowym rynku

Pod młotek pójdą 21st Century Fox i Scripps Networks Interactive, w Polsce właściciela zmienią telewizje Grupy ZPR Media, 0,5 mld zł na zakupy ma WP.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362646-Zapowiada-sie-rok-wielkich-przejec-na-mediowym-rynku.html (dostęp płatny)

Smartfon zapłaci, robot zrobi przelew
Spersonalizowane konta, aplikacje mobilne, sztuczna inteligencja – banki wyraźnie na to stawiają.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362588-Smartfon-zaplaci-robot-zrobi-przelew.html (dostęp płatny)

Gotyckie zamki trafiły na smartfony
Aplikacja Szlaki Zamków Gotyckich została poszerzona o zamki, które po II wojnie znalazły się w Rosji. To najciekawsza, bo najmniej znana część szlaku.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362509-Gotyckie-zamki-trafily-na-smartfony.html (dostęp płatny)

Cybertarcza ma liczne dziury
Nowa ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa miała wprowadzić jasny podział obowiązków i zadań. Wyniki z konsultacji międzyresortowych są jednak takie, że właściwie nic się nie zmieni. S. A10

To smartfon jest królem, a nie marketing
Nie zamierzamy opowiadać niestworzonych historii na temat naszych telefonów. Stawiamy na produkt i on się broni – rozmowa z Georgem Zhao, prezesem marki Honor (Huawei).
S. A15

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy