Przegląd prasy – czwartek 24 lutego

Publikacja: 24.02.2011 08:38

PTC modernizuje sieć 3G

Michał Fura

Operator sieci komórkowej Era zmodernizował 520 nadajników sieci 3G zlokalizowanych w aglomeracji warszawskiej. Dzięki wymianie starszego typu nadajników sieć pozwala na transmisję danych w technologii HSPA+ 21 Mb/s i HSPA+ 42 Mb/s. Operator podkreśla, że wszystkie urządzenia są przygotowane również do pracy w najnowocześniejszej technologii LTE, pozwalającej na przesył danych z prędkością do 160 Mb/s. Według PTC jej uruchomienie wymaga jedynie niewielkich modyfikacji. Modernizacja przygotowała sieć do wdrożenia technologii HD Voice, poprawiającej jakość połączeń głosowych. PTC nie ujawnił, kiedy wprowadzi komercyjnie usługi w tej technologii, ale zapowiada, że będzie pierwszy na rynku.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=345412 (dostęp płatny)

M-commerce, czyli pora na handlowanie przez komórki

Marek Jaślan

Prognozy mówią, że coraz więcej osób będzie się z internetem łączyć przez smartfony. To powód, by sklepy już dziś myślały o rozbudowaniu swych kanałów sprzedaży. Jednak trzeba pamiętać, że istnieją istotne różnice między e-commerce i m-commerce. W IV kwartale 2010 roku po raz pierwszy w historii na całym świecie sprzedało się więcej smartfonów niż komputerów PC. Do nabywców trafiło 100,9 mln dotykowych telefonów i 92,1 mln pecetów – wynika z ostatnio opublikowanych danych IDC.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=345221 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Era zbudowała w Warszawie sieć szybkiego internetu mobilnego

Przemysław Poznański

Sieć zdolną oferować internet z szybkością nawet 42 Mb/s zbudowała w Warszawie sieć Era. Teraz planuje podobne inwestycje w największych miastach Polski. – Popularność serwisów społecznościowych oraz rosnąca sprzedaż tabletów i smartfonów wymagają sieci pozwalających na szybką transmisję danych – zaznacza Milan Zika, wiceprezes PTC, operatora sieci Era i Heyah.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9156625,Era_zbudowala_w_Warszawie_siec_szybkiego_internetu.html

TP: Neostrada – priorytet 2011 r.

Urszula Zielińska

15 mld zł – do tylu w najgorszym scenariuszu mogą spaść zdaniem zarządu Telekomunikacji Polskiej przychody grupy w bieżącym roku. To oznacza, że firmie nie udało się dotrzymać obietnicy danej przez dawnego dyrektora finansowego – zwracali uwagę analitycy.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/699243_TP:_Neostrada__%E2%80%93_priorytet_2011_r.html (dostęp płatny)

Telewizja na ratunek Internetowi i przychodom TP

Urszula Zielińska Spadek liczby klientów Neostrady i zapowiedź dalszego kurczenia się przychodów nie spodobały się akcjonariuszom TP

http://archiwum.parkiet.com/artykul/699259_Telewizja_na_ratunek_Internetowi_i_przychodom_TP.html

(dostęp płatny)

Telekomunikacja wierzy w TV oraz smartfony

Katarzyna Latek

W tym roku przychody TP mają jeszcze się zmniejszać, ale już w przyszłym — spadek wyhamuje. Największy polski telekom kolejny rok zanotował spadek przychodów, chociaż już mniejszy niż rok wcześniej. Spadły one o 5,1 proc., do 15,7 mld zł, podczas gdy przed rokiem zmniejszyły się o prawie 9 proc. Nie należy liczyć na to, że w 2011 r. negatywna tendencja całkiem wyhamuje. Na to trzeba jeszcze poczekać.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=5188bc58-bcbc-4aaa-9016-661cd6916333&date=2011-02-24 (dostęp płatny)

Internet jest mało popularny, klienci wolą się kontaktować przez telefon

MIB

Kurierzy inwestują w rozwój e-usług. Ale do używania nowych narzędzi muszą przekonać klientów. Trudno przełamać przyzwyczajenia klientów. Nie ma jednak odwrotu od informatyzacji. Ceny usług w ostatnich latach bardzo spadły, a to oznacza, że kurierzy nie mają wyboru i muszą optymalizować swoje procesy. Dzięki informatyzacji można zaoszczędzić sporo pieniędzy, co przy silnej konkurencji cenowej i wobec oczekiwań klientów, staje się koniecznością. Jak na znaczenie i rozwój informatyzacji patrzą przedstawiciele firm kurierskich?

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=9d372227-7dd2-4235-9159-b8630dd74cb1&date=2011-02-24 (dostęp płatny)

Jeszcze poczekamy na światłowody

Tomasz Boguszewicz

Polska daleko za europejskimi liderami pod względem dostępu do sieci bezpośrednio przez światłowody. Więcej domów podłączonych do kabla mają nawet dużo mniejsze od nas kraje. Telekomunikacja Polska, jedyny gracz, który podołałby inwestycyjnemu wyzwaniu, nie ma konkretnych planów

http://new-arch.rp.pl/artykul/1026057_Jeszcze_poczekamy_na_swiatlowody.html (dostęp płatny)

Niepewna misja wielkiej prędkości

Urszula Zielińska

Organizacja promująca ideę podłączania gospodarstw domowych do sieci światłowodowej bije na alarm. Polska jest w statystycznym ogonie państw, umożliwiających obywatelom korzystanie z technologicznej i cywilizacyjnej zdobyczy, jaką jest dostęp do szybkiej sieci.

http://new-arch.rp.pl/artykul/1026053_Niepewna_misja__wielkiej_predkosci.html (dostęp płatny)

TP: słabe wyniki w Internecie

Urszula Zielińska

W najgorszym scenariuszu 2011 rok firma zakończy z 15 mld zł przychodów Grupa TP podsumowała wczoraj 2010 rok, podając finalne dane za miniony kwartał. Gdyby nie słaba sprzedaż usługi internetowej Neostrada, flagowego produktu stacjonarnej części telekomunikacyjnej grupy – zarządowi TP spotkania z analitykami giełdowymi minęłyby w miłej atmosferze. Spółka zrealizowała bowiem główne cele finansowe: ograniczyła spadek przychodów, które ostatecznie skurczyły się o nieco ponad 5 proc. w porównaniu z 2009 r. i zamknęły kwotą 15,7 mld zł. Wypracowała obiecane 2,4 mld zł wolnej gotówki. Także jej rentowność byłaby zgodna z planem, gdyby nie jednorazowe odpisy księgowe utworzone w związku z przegranym arbitrażem z duńska firmą DPTG.

http://new-arch.rp.pl/artykul/1026075_TP:_slabe_wyniki_w_Internecie.html (dostęp płatny)

PTC modernizuje sieć 3G

Michał Fura

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu