Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 30 marca

Publikacja: 30.03.2018 07:30

W aptekach nie tylko e-recepty. Wcześniej farmaceuci przejmą obowiązki lekarzy
Ministerstwo Zdrowia szykuje się do wdrożenia e-recepty. Farmaceuci pomysł chwalą, ale obawiają się, że barierą w sprawnym funkcjonowaniu systemu może okazać się technika. (…)Pilotaż programu już trwa: od lutego 2018 r. system testowany jest w Siedlcach i Skierniewicach. Na razie jednak sprawdzany jest przede wszystkim system teleinformatyczny. Urzędnicy zakładają, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (a na razie – jak wynika z naszych informacji – poważniejszych problemów nie ma), to wystawianie e-recept w tych miastach zacznie się już od maja. Ministerstwo Zdrowia chce, by do końca 2018 r. do przyjmowania e-recepty były przygotowane wszystkie apteki w Polsce. Ale zarazem w ustawie został stworzony bufor bezpieczeństwa. Obowiązek wystawiania e-recept zamiast recept tradycyjnych zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 r.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1114565,e-recepty-w-aptekach-farmaceuci-przejma-obowiazki-lekarzy.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.pl

Czy rząd znacjonalizuje innowacyjne start-upy? Ma już do tego klucz
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało sobie prawo pierwszeństwa przy zakupie innowacyjnych start-upów. To może sparaliżować inwestycje w innowacyjne projekty realizowane przez polskich naukowców – alarmują przedstawiciele funduszy, które sięgnęły po pieniądze w ramach programu BRIdge Alfa.
http://wyborcza.pl/7,155287,23209158,czy-rzad-znacjonalizuje-innowacyjne-start-upy-ma-juz-do-tego.html (dostęp płatny)

Za mowę nienawiści, za lokowanie produktu. Jak surowo karze Krajowa Rada
TVN, Polsat, TVP, TV Puls, Stopklatka, Zoom TV i Superstacja to telewizje, na które w 2017 roku szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył kary finansowe. Część z nich to konsekwencja skarg widzów, którzy w 2017 roku przysłali do tej instytucji ponad 2000 pism.
http://wyborcza.pl/7,156282,23209111,za-mowe-nienawisci-za-lokowanie-produktu-jak-surowo-karze.html (dostęp płatny)

Lajki politykom muszą się zgadzać. Politycznego #DeleteFacebook w Polsce nie będzie
Niektóre instytucje i biznesy na świecie zamykają swoje konta na Facebooku. Polskim urzędom i politykom nawet przez myśl to nie przejdzie. Jak inaczej mieliby się lansować?
269 tys. fanów i blisko 80 tys. aktywności od początku roku ma na Facebooku oficjalny profil Komendy Głównej Policji. Już 119 tys. osób polubiło profil Jednostki Wojskowej GROM. Ich fani są jednak znacznie mniej aktywni, przez trzy miesiące polubili, skomentowali lub udostępnili posty jednostki wojskowej zaledwie 3,6 tys. razy. Znacznie bardziej angażujący jest profil Instytutu Pamięci Narodowej. 
http://wyborcza.pl/7,156282,23208034,lajki-politykom-musza-sie-zgadzac-politycznego-deletefacebook.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Od Enigmy do Facebooka
Internet, z całym spektrum jego narzędzi, czyli m.in. portalami społecznościowymi i komunikatorami miał od zawsze jeden cel: w prosty sposób pozwolić dzielić się wiedzą i informacją – pisze Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
https://www.pb.pl/od-enigmy-do-facebooka-909325 (dostęp płatny)

Gigantyczny kontrakt na GSM-R podpisany
Konsorcjum Nokii, Wasko, Herkulesa i Pozbudu podpisało z PKP PLK wart 2,8 mld zł kontrakt na system łączności dla kolejarzy. To rekordowe zlecenie. Po ponad pięciu miesiącach od wyboru najkorzystniejszej oferty PKP PLK podpisały z konsorcjum Nokii i trzech giełdowych firm: Wasko, Herkulesa i Pozbudu, wart blisko 2,8 mld zł brutto kontrakt na system bezprzewodowej łączności cyfrowej dla kolei.
https://www.pb.pl/gigantyczny-kontrakt-na-gsm-r-podpisany-909321 (dostęp płatny)

Cyfrowa transformacja w praktyce
Na Stadionie Narodowym odbyła się impreza organizowana przez Microsoft i CIONET, poświęcona praktycznym aspektom zmian cyfrowych. Cyfryzacja to nie tylko proces technologiczny, ale też wyzwanie dla zarządów firm. (Partnerem publikacji jest: Microsoft)
https://www.pb.pl/cyfrowa-transformacja-w-praktyce-909318 (dostęp płatny)

Mały biznes bankuje w sieci
Liczba małych i średnich przedsiębiorców korzystających z bankowości internetowej jest na podobnym poziomie co w ubiegłym roku — wynika z raportu „NetB@nk”. Liczba małych i średnich przedsiębiorców korzystających z bankowości internetowej jest na podobnym poziomie co w ubiegłym roku — wynika z raportu „NetB@nk” Związku Banków Polskich (ZBP). Obecnie dostęp do konta z obsługą w sieci mają ponad dwa miliony takich firm. Aktywnie korzysta z tej opcji niecałe 1,5 mln przedsiębiorców. Natomiast liczba podmiotów z sektora MSP aktywnie korzystających z usług z dziedziny bankowości mobilnej wzrosła w ciągu roku o 42 tys..
https://www.pb.pl/maly-biznes-bankuje-w-sieci-909314 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

E-sklepy zyskują na zakazie
W dwie niedziele z zamkniętymi sklepami mocno wzrósł ruch klientów w internecie. Według danych firmy PayU specjalnie dla „Rzeczpospolitej” w drugą i trzecią niedzielę marca w porównaniu z tymi samymi dniami lutego online zawarto 10 i 14 proc. więcej transakcji. W ujęciu rocznym w te dni wzrost wyniósł 20 i 25 proc.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1370023-E-sklepy-zyskuja-na-zakazie.html (dostęp płatny)
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370038-Internet-zyskuje-na-zakazie.html (dostęp płatny)

Fikcyjna sprzedaż Belvedere

Bizneswoman nie chciała sprzedać hotelu w Zakopanem, ale oszukać kupującego – twierdzi prokuratura. Oszustwo, ukrywanie i wyzbywanie się majątku przed wierzycielem – warszawska prokuratura twierdzi, że taki cel od początku przyświecał Małgorzacie Ch. przy sprzedaży słynnego hotelu Belvedere w Zakopanem. Poszkodowanym jest kancelaria adwokacka z Warszawy, która – jak pisały media – miała kupić hotel dla jednego z najbogatszych Polaków – rodziny Solorzów. Ze sprzedaży nic nie wyszło, a kancelaria bezskutecznie próbuje odzyskać od biznesmenki 21 mln zł zadatku.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370035-Fikcyjna-sprzedaz-Belvedere.html (dostęp płatny)

Trójmorze ulepszone cyfrowo
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej powinny zostać połączone nie tylko gazociągami i drogami, ale także cyfrową autostradą, zapewniającą swobodny przepływ danych na linii północ–południe. Nową cyfrową erę charakteryzuje globalne usieciowienie, to znaczy połączenie społeczeństw i gospodarek wynikające m.in. z postępującego rozwoju systemów i sieci teleinformatycznych. Dlatego w wyścigu cyfrowym, który aktualnie dynamicznie transformuje nasz świat, powinniśmy wzmocnić potencjał gospodarczy i cyberbezpieczeństwo regionu Europy Środkowo-Wschodnie – pisze prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1369989-Trojmorze-ulepszone-cyfrowo.html (dostęp płatny)

Bloger to twórca, odliczy więc 50 proc. kosztów
Publikowanie tekstów w internecie jest działalnością dziennikarską. Ich autor skorzysta z preferencji i zapłaci niższy podatek. Mamy dobrą wiadomość dla blogerów. Chociaż ostatnio skarbówka zaostrzyła stanowisko w sprawie kosztów autorskich, to ich nie dotyczą restrykcje. W najnowszej interpretacji fiskus zgodził się na odliczenie 50 proc. kosztów od publikacji w internecie. Dzięki temu autor zapłaci podatek tylko od połowy dochodów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział w ten sposób na pytanie podatnika, który publikuje artykuły na blogu prowadzonym przez zagraniczną firmę.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370014-Bloger-to-tworca-odliczy-wiec-50-proc-kosztow.html (dostęp płatny)

Amazon znalazł się na celowniku prezydenta
Akcje największego na świecie sklepu internetowego mocno traciły po przecieku mówiącym, że Donald Trump chciałby pójść z nim na konfrontację. „Trump ma obsesję na punkcie Amazonu” – donosi internetowy serwis Axios (mający zwykle dobre źródła w otoczeniu obecnego prezydenta USA). Informatorzy tego serwisu twierdzą, że Trump omawiał kwestię zmiany polityki podatkowej wobec Amazonu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370046-Amazon-znalazl-sie-na-celowniku-prezydenta.html (dostęp płatny)

Cyfrowa transformacja zmienia polskie firmy
Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po technologię, by zwiększać zaangażowanie pracowników, produktywność i optymalizować działalność.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370049-Cyfrowa-transformacja-zmienia-polskie-firmy.html (dostęp płatny)

Chmura wchodzi do urzędów
Zakupy sprzętu dla administracji są kosztowne i czasochłonne – mówi Bartosz Stebnicki dyrektor sektora publicznego w polskim oddziale Microsoftu (wywiad).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1370048-Chmura-wchodzi-do-urzedow.html (dostęp płatny)

Więcej czasu na wnioski o prawie 2 miliardy złotych
Duże zainteresowanie i postulaty operatorów sprawiły, że Centrum Projektów Polska Cyfrowa będzie przyjmować aplikacje o dotacje dłużej. Nie do 20 kwietnia, ale do 11 maja firmy zainteresowane wsparciem inwestycji w budowę sieci szybkiego dostępu do internetu mogą składać wnioski w ramach trzeciego już konkursu zorganizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1369992-Wiecej-czasu-na-wnioski-o-prawie-2-miliardy-zlotych.html (dostęp płatny)

W aptekach nie tylko e-recepty. Wcześniej farmaceuci przejmą obowiązki lekarzy
Ministerstwo Zdrowia szykuje się do wdrożenia e-recepty. Farmaceuci pomysł chwalą, ale obawiają się, że barierą w sprawnym funkcjonowaniu systemu może okazać się technika. (…)Pilotaż programu już trwa: od lutego 2018 r. system testowany jest w Siedlcach i Skierniewicach. Na razie jednak sprawdzany jest przede wszystkim system teleinformatyczny. Urzędnicy zakładają, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (a na razie – jak wynika z naszych informacji – poważniejszych problemów nie ma), to wystawianie e-recept w tych miastach zacznie się już od maja. Ministerstwo Zdrowia chce, by do końca 2018 r. do przyjmowania e-recepty były przygotowane wszystkie apteki w Polsce. Ale zarazem w ustawie został stworzony bufor bezpieczeństwa. Obowiązek wystawiania e-recept zamiast recept tradycyjnych zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 r.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1114565,e-recepty-w-aptekach-farmaceuci-przejma-obowiazki-lekarzy.html (dostęp płatny)

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość