Przegląd prasy rpkom.pl – środa 31 stycznia

Publikacja: 31.01.2018 07:30

Disco polo to akurat nie mój świat
Ja jestem raczej od treści bardziej niszowych, a Jacek Kurski od popularnych, przyciągających świat – rozmowa z Maciejem Staneckim, członkiem zarządu TVP.
S. A7

Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi przyjęta
Projekt przyjęty przez rząd stanowi wdrożenie dyrektywy 2014/26/UE (tzw.  Dyrektywy CMR). W ubiegłym tygodniu Komisja  Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę kary za brak implementacji w wysokości 87 612 euro za każdy dzień opóźnienia. A termin  na dostosowanie do unijnych przepisów liczony jest od 10 kwietnia 2016 r. (…) Po wejściu w życie przepisów przedsiębiorcy nie będą zmuszeni do odprowadzania tantiem jednocześnie do wielu organizacji zbiorowego zarządzania.
S. B4

Większa jawność nie ekscytuje mieszkańców
Wkrótce władze lokalne będą musiały zapewnić możliwość transmisji z sesji organów stanowiących. Duże miasta właściwie już to robią. A co z małymi gminami? – rozmowa z Leszkiem Świętalskim, sekretarzem generalnym Związku Gmin Wiejskich RP.
S. C4

Zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrzny e-podpis są zgodne z ustawą eIDAS.
Jeżeli podpis elektroniczny, który opatruje decyzję administracyjną uniemożliwia nieuprawnioną ingerencję w w e-dokument, to spełnia prawne wymogi.
S. C5

Parkiet

Netia: Bez niespodzianek
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Netii zgodziło się we wtorek na umorzenie akcji własnych telekomu (3,76 proc. kapitału) i powołało do rady nadzorczej firmy Wojciecha Pytla. Menedżer jest związany z Grupą Cyfrowy Polsat, na której wniosek zwołano NWZ.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795999_Netia:_Bez_niespodzianek.html (dostęp płatny)

Brand24: Pierwsza sesja z przytupem
We wtorek na NewConnect zadebiutowało Brand24. Już rano widać było, że na otwarciu sesji cena akcji może zdecydowanie przewyższyć kurs odniesienia. I tak też się stało. Przez pewien czas notowania były nawet zawieszone, gdy ruszyły – za walor trzeba było zapłacić 51 zł, co oznaczało wzrost o ponad 60 proc. Po południu kupujący jeszcze podbili cenę do ponad 53 zł. Brand24 specjalizuje się w monitoringu treści w internecie. Tworzy oprogramowanie, które sprzedaje globalnie w modelu SaaS (czyli oprogramowanie jako usługa). W ofercie prywatnej spółka pozyskała 3,5 mln zł. Zamierza je wykorzystać na ekspansję, w tym na rozwój nowych technologii.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795993_Brand24:_Pierwsza_sesja__z_przytupem.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Jawny bubel uderzy w biznes
Zapisy ustawy o jawności na własnej skórze odczują m.in. Janusz Filipiak, Grzegorz Hajdarowicz i menedżerowie innych wielkich firm – łącznie nawet kilkuset. (…) – Ustawa rozszerza katalog osób uznanych za osoby pełniące funkcje publiczne, do których stosowane będą ograniczenia dotychczasowej tzw. ustawy antykorupcyjnej. Będą to wszyscy członkowie zarządów tzw. „spółek zobowiązanych”, czyli takich w których skarb państwa lub jednostki samorządu terytorialnego mają więcej niż 20 proc. udziałów lub akcji  – mówi radca prawny Konrad Młynkiewicz.
S. 1, 4-5

Była minister robi zwrot w stronę biznesu
Anna Streżyńska przeszła do biznesu i ze wspólnikami założyła spółkę MC2 Solutions. (…) Utworzyła ją wspólnie z Arkadiuszem Szczebiotem i Robertem Kalbarczykiem, którzy również zostali „wyjęci” z nadzorowanego przez nią ministerstwa. W roli inwestora dołączyła do nich spółka Romaniuk Investments. Udziałami w nowym biznesie podzielili się po równo, a zajmą się realizacją projektów z zakresu nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, blockchainu i cloud computingu.
S. 5

Pizza Portal ma chęć na dostawę
Na rynku zamawiania jedzenia przez internet każda minuta zaczyna się liczyć. Warto pomyśleć o flocie.
S. 8

MSP coraz śmielej stawiają na czat boty
Wirtualny asystent wyręczy firmę w procesach, które da się zautomatyzować. Eksperci są zgodni – to najlepsza alternatywa dla aplikacji i e-maili.
S. 10

Internauci stawiają na wyszukiwarki
Już 95 proc. internautów korzysta z sieci w poszukiwaniu o produktach – wynika z badań firmy IRCenter. Średnio co druga osoba korzysta z sieci w celu pozyskania opinii na temat sprzętu AGD i elektroniki – w tym komputerów, smartfonów i tabletów.
S. 11

Dobry biznes dzięki wiadomości SMS
SMSy wciąż są bardzo popularną formą komunikacji. Wysyła je i odbiera 96,5 proc. ankietowanych przez SerwerSMS.pl, z czego 65 proc. codziennie. Z analizy zebranej w biznesowej części raportu „Komunikacja SMS w Polsce 2016/2017” wynika natomiast, że może to być skuteczne narzędzie wspierające marketing i sprzedaż.
S. 15

Brand24 debiutuje i pracuje
Twórca aplikacji do monitoringu treści online stawia pierwsze kroki na małym parkiecie.
S. 17

CD Projekt wśród blue chipów
W marcu nastąpi historyczna zmiana w WIG20. Do indeksu wejdzie pierwsza spółka z branży gier. Opuści go – Asseco.
S. 19

Kryptowaluty w rytmie J-POP
„Kaso tsuka  shojo”, czyli… kryptowalutowe dziewczyny, to nazwa japońskiego girls bandu, który w rytmie lokalnego J-popu chce tłumaczyć ideę cyfrowego pieniądza.
S. 20

Sobotwóra znajdziesz w muzeum czy galerii

Czy Google znalazł sposób na ożywienie globalnego zainteresowania sztuką – zadają sobie pytanie amerykańskie media, a wystarczyło wykorzystać popularność pospolitego selfie.
S. 20

Amerykańscy giganci tworzą spółkę medyczną
Ta wiadomość może zelektryzować rynek prywatnej opieki zdrowotnej, nie tylko za oceanem. Amazon, Berkshire Hathaway i JPMorgan Chase – trzy globalne spółki z siedzibami w USA – ogłosiły, że zorganizują własną opiekę medyczną dla swoich pracowników.
S. 20

Rzeczpospolita

Gry i smartfony szczęścia nie dają
Amerykańscy naukowcy uważają, że nastolatki uzależnione do smartfonów i komputerów, są wyraźnie mniej szczęśliwe.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365225-Gry-i-smartfony-szczescia-nie-daja.html (dostęp płatny)

Blisko połowa Polaków używa LTE, jedna dziesiąta – internetu rzeczy
Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził, czego konsumenci oczekują po sieci kolejnej generacji – 5G. Zlecane co roku przez UKE, urząd regulujący rynek telekomunikacyjny w Polsce, badania preferencji konsumentów i firm zwykle dają ten sam obraz. Najpopularniejszy telefon to komórka, a około 70 proc. Polaków używa dostępu do internetu. Ci, którzy z tej usługi nie korzystają, najczęściej odpowiadają, że nie mają takiej potrzeby. Taki obraz płynie też z najnowszego raportu opublikowanego we wtorek. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365286-Blisko-polowa-Polakow-uzywa-LTE-jedna-dziesiata-–-internetu-rzeczy.html (dostęp płatny)

Producenci gier na celowniku Microsoftu
Koncern szykuje potężną akwizycję. Jak informuje serwis Polygon, może przejąć koreańskie studio PUBG, firmę Valve bądź Electronic Arts (EA) – lidera cyfrowej rozrywki. Zdaniem ekspertów, na których powołuje się amerykański Polygon.com, Microsoft, do którego należy konsola Xbox, musi postawić mocniej na gry wideo. Dziś koncern nie ma mocnej pozycji w tym segmencie, i to mimo że w 2014 r. przejął za 2,5 mld dol. studio Mojang i jego hitowy tytuł „Minecraft”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365280-Producenci-gier-na-celowniku-Microsoftu.html (dostęp płatny)

Ministerstwo zachęca do zakładania Profilu Zaufanego (eGO)
Termin złożenia JPK_VAT za styczeń, także przez mikroprzedsiębiorców, mija 26 lutego. Warto zadbać wcześniej o niezbędne do tego narzędzia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365137-Ministerstwo-zacheca-do–zakladania-Profilu-Zaufanego-(eGO).html (dostęp płatny)

Disco polo to akurat nie mój świat
Ja jestem raczej od treści bardziej niszowych, a Jacek Kurski od popularnych, przyciągających świat – rozmowa z Maciejem Staneckim, członkiem zarządu TVP.
S. A7

Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi przyjęta
Projekt przyjęty przez rząd stanowi wdrożenie dyrektywy 2014/26/UE (tzw.  Dyrektywy CMR). W ubiegłym tygodniu Komisja  Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę kary za brak implementacji w wysokości 87 612 euro za każdy dzień opóźnienia. A termin  na dostosowanie do unijnych przepisów liczony jest od 10 kwietnia 2016 r. (…) Po wejściu w życie przepisów przedsiębiorcy nie będą zmuszeni do odprowadzania tantiem jednocześnie do wielu organizacji zbiorowego zarządzania.
S. B4

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów