Przegląd prasy rpkom.pl – środa 31 stycznia

Publikacja: 31.01.2018 07:30

Disco polo to akurat nie mój świat
Ja jestem raczej od treści bardziej niszowych, a Jacek Kurski od popularnych, przyciągających świat – rozmowa z Maciejem Staneckim, członkiem zarządu TVP.
S. A7

Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi przyjęta
Projekt przyjęty przez rząd stanowi wdrożenie dyrektywy 2014/26/UE (tzw.  Dyrektywy CMR). W ubiegłym tygodniu Komisja  Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę kary za brak implementacji w wysokości 87 612 euro za każdy dzień opóźnienia. A termin  na dostosowanie do unijnych przepisów liczony jest od 10 kwietnia 2016 r. (…) Po wejściu w życie przepisów przedsiębiorcy nie będą zmuszeni do odprowadzania tantiem jednocześnie do wielu organizacji zbiorowego zarządzania.
S. B4

Większa jawność nie ekscytuje mieszkańców
Wkrótce władze lokalne będą musiały zapewnić możliwość transmisji z sesji organów stanowiących. Duże miasta właściwie już to robią. A co z małymi gminami? – rozmowa z Leszkiem Świętalskim, sekretarzem generalnym Związku Gmin Wiejskich RP.
S. C4

Zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrzny e-podpis są zgodne z ustawą eIDAS.
Jeżeli podpis elektroniczny, który opatruje decyzję administracyjną uniemożliwia nieuprawnioną ingerencję w w e-dokument, to spełnia prawne wymogi.
S. C5

Parkiet

Netia: Bez niespodzianek
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Netii zgodziło się we wtorek na umorzenie akcji własnych telekomu (3,76 proc. kapitału) i powołało do rady nadzorczej firmy Wojciecha Pytla. Menedżer jest związany z Grupą Cyfrowy Polsat, na której wniosek zwołano NWZ.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795999_Netia:_Bez_niespodzianek.html (dostęp płatny)

Brand24: Pierwsza sesja z przytupem
We wtorek na NewConnect zadebiutowało Brand24. Już rano widać było, że na otwarciu sesji cena akcji może zdecydowanie przewyższyć kurs odniesienia. I tak też się stało. Przez pewien czas notowania były nawet zawieszone, gdy ruszyły – za walor trzeba było zapłacić 51 zł, co oznaczało wzrost o ponad 60 proc. Po południu kupujący jeszcze podbili cenę do ponad 53 zł. Brand24 specjalizuje się w monitoringu treści w internecie. Tworzy oprogramowanie, które sprzedaje globalnie w modelu SaaS (czyli oprogramowanie jako usługa). W ofercie prywatnej spółka pozyskała 3,5 mln zł. Zamierza je wykorzystać na ekspansję, w tym na rozwój nowych technologii.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795993_Brand24:_Pierwsza_sesja__z_przytupem.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Jawny bubel uderzy w biznes
Zapisy ustawy o jawności na własnej skórze odczują m.in. Janusz Filipiak, Grzegorz Hajdarowicz i menedżerowie innych wielkich firm – łącznie nawet kilkuset. (…) – Ustawa rozszerza katalog osób uznanych za osoby pełniące funkcje publiczne, do których stosowane będą ograniczenia dotychczasowej tzw. ustawy antykorupcyjnej. Będą to wszyscy członkowie zarządów tzw. „spółek zobowiązanych”, czyli takich w których skarb państwa lub jednostki samorządu terytorialnego mają więcej niż 20 proc. udziałów lub akcji  – mówi radca prawny Konrad Młynkiewicz.
S. 1, 4-5

Była minister robi zwrot w stronę biznesu
Anna Streżyńska przeszła do biznesu i ze wspólnikami założyła spółkę MC2 Solutions. (…) Utworzyła ją wspólnie z Arkadiuszem Szczebiotem i Robertem Kalbarczykiem, którzy również zostali „wyjęci” z nadzorowanego przez nią ministerstwa. W roli inwestora dołączyła do nich spółka Romaniuk Investments. Udziałami w nowym biznesie podzielili się po równo, a zajmą się realizacją projektów z zakresu nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, blockchainu i cloud computingu.
S. 5

Pizza Portal ma chęć na dostawę
Na rynku zamawiania jedzenia przez internet każda minuta zaczyna się liczyć. Warto pomyśleć o flocie.
S. 8

MSP coraz śmielej stawiają na czat boty
Wirtualny asystent wyręczy firmę w procesach, które da się zautomatyzować. Eksperci są zgodni – to najlepsza alternatywa dla aplikacji i e-maili.
S. 10

Internauci stawiają na wyszukiwarki
Już 95 proc. internautów korzysta z sieci w poszukiwaniu o produktach – wynika z badań firmy IRCenter. Średnio co druga osoba korzysta z sieci w celu pozyskania opinii na temat sprzętu AGD i elektroniki – w tym komputerów, smartfonów i tabletów.
S. 11

Dobry biznes dzięki wiadomości SMS
SMSy wciąż są bardzo popularną formą komunikacji. Wysyła je i odbiera 96,5 proc. ankietowanych przez SerwerSMS.pl, z czego 65 proc. codziennie. Z analizy zebranej w biznesowej części raportu „Komunikacja SMS w Polsce 2016/2017” wynika natomiast, że może to być skuteczne narzędzie wspierające marketing i sprzedaż.
S. 15

Brand24 debiutuje i pracuje
Twórca aplikacji do monitoringu treści online stawia pierwsze kroki na małym parkiecie.
S. 17

CD Projekt wśród blue chipów
W marcu nastąpi historyczna zmiana w WIG20. Do indeksu wejdzie pierwsza spółka z branży gier. Opuści go – Asseco.
S. 19

Kryptowaluty w rytmie J-POP
„Kaso tsuka  shojo”, czyli… kryptowalutowe dziewczyny, to nazwa japońskiego girls bandu, który w rytmie lokalnego J-popu chce tłumaczyć ideę cyfrowego pieniądza.
S. 20

Sobotwóra znajdziesz w muzeum czy galerii

Czy Google znalazł sposób na ożywienie globalnego zainteresowania sztuką – zadają sobie pytanie amerykańskie media, a wystarczyło wykorzystać popularność pospolitego selfie.
S. 20

Amerykańscy giganci tworzą spółkę medyczną
Ta wiadomość może zelektryzować rynek prywatnej opieki zdrowotnej, nie tylko za oceanem. Amazon, Berkshire Hathaway i JPMorgan Chase – trzy globalne spółki z siedzibami w USA – ogłosiły, że zorganizują własną opiekę medyczną dla swoich pracowników.
S. 20

Rzeczpospolita

Gry i smartfony szczęścia nie dają
Amerykańscy naukowcy uważają, że nastolatki uzależnione do smartfonów i komputerów, są wyraźnie mniej szczęśliwe.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365225-Gry-i-smartfony-szczescia-nie-daja.html (dostęp płatny)

Blisko połowa Polaków używa LTE, jedna dziesiąta – internetu rzeczy
Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził, czego konsumenci oczekują po sieci kolejnej generacji – 5G. Zlecane co roku przez UKE, urząd regulujący rynek telekomunikacyjny w Polsce, badania preferencji konsumentów i firm zwykle dają ten sam obraz. Najpopularniejszy telefon to komórka, a około 70 proc. Polaków używa dostępu do internetu. Ci, którzy z tej usługi nie korzystają, najczęściej odpowiadają, że nie mają takiej potrzeby. Taki obraz płynie też z najnowszego raportu opublikowanego we wtorek. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365286-Blisko-polowa-Polakow-uzywa-LTE-jedna-dziesiata-–-internetu-rzeczy.html (dostęp płatny)

Producenci gier na celowniku Microsoftu
Koncern szykuje potężną akwizycję. Jak informuje serwis Polygon, może przejąć koreańskie studio PUBG, firmę Valve bądź Electronic Arts (EA) – lidera cyfrowej rozrywki. Zdaniem ekspertów, na których powołuje się amerykański Polygon.com, Microsoft, do którego należy konsola Xbox, musi postawić mocniej na gry wideo. Dziś koncern nie ma mocnej pozycji w tym segmencie, i to mimo że w 2014 r. przejął za 2,5 mld dol. studio Mojang i jego hitowy tytuł „Minecraft”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365280-Producenci-gier-na-celowniku-Microsoftu.html (dostęp płatny)

Ministerstwo zachęca do zakładania Profilu Zaufanego (eGO)
Termin złożenia JPK_VAT za styczeń, także przez mikroprzedsiębiorców, mija 26 lutego. Warto zadbać wcześniej o niezbędne do tego narzędzia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365137-Ministerstwo-zacheca-do–zakladania-Profilu-Zaufanego-(eGO).html (dostęp płatny)

Disco polo to akurat nie mój świat
Ja jestem raczej od treści bardziej niszowych, a Jacek Kurski od popularnych, przyciągających świat – rozmowa z Maciejem Staneckim, członkiem zarządu TVP.
S. A7

Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi przyjęta
Projekt przyjęty przez rząd stanowi wdrożenie dyrektywy 2014/26/UE (tzw.  Dyrektywy CMR). W ubiegłym tygodniu Komisja  Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę kary za brak implementacji w wysokości 87 612 euro za każdy dzień opóźnienia. A termin  na dostosowanie do unijnych przepisów liczony jest od 10 kwietnia 2016 r. (…) Po wejściu w życie przepisów przedsiębiorcy nie będą zmuszeni do odprowadzania tantiem jednocześnie do wielu organizacji zbiorowego zarządzania.
S. B4

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej