Czytaj także: eSIM od Orange w zegarkach Samsunga

Subscriber Identity Module to nic innego jak moduł identyfikacji abonenta. Świetnie znana użytkownikom telefonów komórkowych karta SIM, która w ostatnich latach przeszła ewolucję od kawałka plastiku w rozmiarze karty płatniczej przez formy mini, mikro po nano.

Teraz czas na kolejny krok i odejście od karty mikroprocesorowej z wbudowaną pamięcią na rzecz wirtualnego modułu, zapisywanego na płycie głównej urządzenia. Tzw. eSIM-y to przyszłość mobilnej komunikacji. Z analiz Counterpoint Research wynika, iż do 2025 r. czeka nas eksplozja popularności tego rozwiązania, głównie za sprawą sprzętów łączących się z internetem (m.in. technologie ubieralne, przemysł, samochody autonomiczne). Urządzenia internetu rzeczy i smartfony w ciągu najbliższych sześciu lat mają wykorzystywać ok. 2 mld eSIM-ów (w ub.r. było to 364 mln).

Czytaj także: Pierwszy operator komórkowy w Polsce z eSIM

Rynek ten ma rosnąć o średnio 27 proc. rocznie. Eksperci twierdzą, że największą dynamiką wyróżnią się segment przenośnych komputerów (82 proc.), drony (87 proc.) oraz smartwatche (58 proc.).