Przegląd prasy rpkom.pl – środa 18 lipca

Publikacja: 18.07.2018 07:30

T-Mobile ze światłowodem od Orange
W poniedziałek dwa z największych telekomów w Polsce podpiszą umowę o dostępie do sieci szerokopasmowej. Po kilku miesiącach negocjacji Orange i T-Mobile dochodzą w końcu do porozumienia. Jeśli transakcja zyska aprobatę rady nadzorczej pierwszej ze spółek, w poniedziałek telekomy podpiszą umowę, która da T-Mobile dostęp do sieci światłowodowej Orange.
S. A9

Zatrzymać falę fake newsów
Jest w końcu pierwszy efekt zapowiedzi Komisji Europejskiej w sprawie walki z dezinformacją w sieci. Wczoraj Bruksela zaprezentowała kodeks postępowania dla firm technologicznych, który ma im pomóc powstrzymać falę fake newsów.
S. B1

Czas na internet rzeczy
Ministerstwo Cyfryzacji chce zidentyfikować bariery dla rozwoju technologii. W tym celu powołuje specjalną grupę roboczą.
S. B4

Numer 112 będzie dostępny dla niepełnosprawnych
Wczoraj rada ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu „Dostępność plus”, który będzie realizowany w latach 2018-2025.
S. B11

Parkiet

NewConnect: Passus zadebiutował
Nawet o kilkaset procent w porównaniu z kursem odniesienia ustalonym na 5,07 zł chciał rosnąć we wtorek kurs akcji informatycznej firmy Passus, która zadebiutowała tego dnia na NewConnect. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu” inwestorzy nie zawarli jednak żadnej transakcji i nie ustalono rynkowej wartości grupy. Przy kursie 5,07 zł (cena w ostatniej emisji o wartości około 1,3 mln zł) i uwzględniając przyjęty w ub.r. akcyjny program motywacyjny, kapitalizacja Passusa to około 10,5 mln zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801159_NewConnect:_Passus_zadebiutowal.html (dostęp płatny)

KNF będzie blokować strony internetowe
Wraca pomysł blokowania stron internetowych firm działających bez licencji, głównie na rynku forex. „Parkiet” dotarł do stanowiska UKNF w tej sprawie.  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przy okazji prac nad strategią rozwoju rynku kapitałowego opracowywaną w Ministerstwie Finansów zaproponował m.in. rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów na rynku kapitałowym.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801172_KNF_bedzie_blokowac_strony_internetowe.html (dostęp płatny)

Puls Biznesut

Pożyczki i granty dla firm na szybszą sieć

Prawie miliard złotych ma popłynąć z instrumentów zwrotnych do maluchów z branży cyfrowej. Nie zabraknie też dotacji na małe projekty informatyczne.  W obecnej perspektywie unijnej wymogi konkursów programu Polska Cyfrowa (POPC) są bardziej rygorystyczne niż w poprzedniej siedmiolatce. Surowsza jest też ocena wniosków. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) nie waha się rozwiązywać umów z przedsiębiorcami, którzy nie realizują postawionych przez resort celów. W ofercie POPC są nie tylko dotacje dla małych i średnich graczy z branży telekomunikacyjnej, ale również preferencyjne pożyczki. Ich pula wynosi prawie 1 mld zł.
https://www.pb.pl/pozyczki-i-granty-dla-firm-na-szybsza-siec-935213 (dostęp płatny)

Jeff Bezos przebił sufit 
Najzamożniejszy człowiek świata dotarł tam, gdzie nie był jeszcze żaden współczesny bogacz. Magazynierzy Amazona w Europie strajkują, i to w gorącym okresie promocji największego internetowego detalisty świata, ale spółka na giełdzie radzi sobie świetnie, coraz bardziej napychając portfel Jeffa Bezosa. Wartość majątku założyciela Amazona przekroczyła 150 mld USD – wynika z poniedziałkowego rankingu Bloomberg Billionaires Index. 
https://www.pb.pl/jeff-bezos-przebil-sufit-935200 (dostęp płatny)

Roboty mogą zyskać osobowość prawną
Im bardziej sztuczna inteligencja będzie udoskonalana, tym częściej może wymykać się spod kontroli obecnych przepisów. Nowe technologie z jednej strony ułatwiają człowiekowi życie, ale z drugiej — nie do końca sprawdzone lub niedopracowane rozwiązania mogą stanowić dla niego zagrożenie. Im bardziej są zaawansowane, tym więcej mamy głosów w dyskusji o granicach bezpieczeństwa i etyki. 
https://www.pb.pl/roboty-moga-zyskac-osobowosc-prawna-935199 (dostęp płatny)

Cryptominery atakują firmy

Maya Horowitz, kierownik grupy analitycznej ds. zagrożeń w firmie Check Point, ostrzega, zwracając uwagę na wzrost liczby ataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania typu cryptominer. Hakerzy wykorzystują moc komputera ofiary, używając jej do kopania kryptowalut — oczywiście w celu zwiększenia przychodów. Maya Horowitz zaznacza, że ten trend zaczyna się nasilać. Analitycy z Check Pointu ostrzegają również, że cryptominery są wciąż rozbudowywane, przez co stają się coraz bardziej skutecznym narzędziem w rękach cyberprzestępców. I coraz częściej są wymierzane w usługi przechowywania danych w chmurze.

https://www.pb.pl/cryptominery-atakuja-firmy-935195 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Majątek szefa Amazona bije rekordy
Jeff Bezos stał się najbogatszym biznesmenem czasów współczesnych. Jego majątek według Bloomberga to 151 mld dol. Bezos pobił rekord należący do Billa Gatesa, założyciela Microsoftu, który w 1999 r. dysponował fortuną wartą – w przeliczeniu na dzisiejszą siłę nabywczą – 149 mld dol. Do tego, by stać się najbogatszym człowiekiem wszech czasów, Bezosowi wciąż jednak daleko. Np. Jakub Fugger, bankier żyjący na przełomie XV i XVI w., miał – w przeliczeniu na współczesne pieniądze – 400 mld dol.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381454-Majatek-szefa-Amazona-bije-rekordy.html (dostęp płatny)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381460-Jeff-Bezos-na-szczycie-–-mimo-zawirowan.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę
Polska nieustannie bombardowana jest cyberatakami. Według danych firmy F-Secure średnio dochodzi do 700 prób tego typu na godzinę. Główne źródła zagrożeń dla rodzimych komputerów w ostatnim roku pochodziły z USA, Francji i Rosji. Szczególnie aktywne są ataki typu cryptominer, których liczba w I połowie br. wzrosła dwukrotnie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381450-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

Europa poluje na okazje w sieci
Zakupy internetowe są coraz powszechniejsze w całej Europie. Liderem tempa wzrostu wydatków w tym kanale jest Rumunia. e-handel w ostatnich latach mocno rośnie na całym kontynencie. Największym wyzwaniem dla sektora jest teraz rozwój wymiany internetowej pomiędzy poszczególnymi krajami.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381464-Europa-poluje-na-okazje-w-sieci.html (dostęp płatny)

Zakupy w internecie na fali wznoszącej
W ostatnich latach rynek rósł w tempie dwucyfrowym. I choć baza 
jest coraz wyższa, to nic nie wskazuje na to, aby dynamika rozwoju miała zwolnić. Polski rynek systematycznie znajduje się w europejskiej czołówce najszybciej rosnących – wynika z danych europejskiej organizacji branżowej eCommerce Europe. O ile w 2017 r. liderem była Rumunia z niemal 40-proc. tempem wzrostu wartości e-zakupów, o tyle Polska nadal jest w gronie liderów. W ujęciu wartości wydatków już tak dobrze nie jest, od największych rynków Polskę dzieli przepaść – w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii konsumenci wydają w sieci po ponad 90 mld euro rocznie. W Polsce jest to tymczasem trochę ponad 10 mld euro.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381466-Zakupy-w-internecie-na-fali-wznoszacej.html (dostęp płatny)

Polacy bardzo polubili płatności mobilne
Coraz częściej robią w sieci zakupy i wykorzystują nowinki technologiczne – mówi Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej. 
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381423-Polacy-bardzo-polubili-platnosci-mobilne.html (dostęp płatny)

Cyfryzacja kolei z przeszkodami
Instalacja cyfrowego systemu sterowania ruchem ERTMS idzie jak po grudzie. Przewoźnicy niechętni kosztownemu systemowi. Polska zobowiązała się do wprowadzenia do 2030 roku cyfrowego zarządzania ruchem kolejowym ERTMS. Przewoźnicy nie chcą jednak montować w pojazdach tego kosztownego systemu, bo nie widzą korzyści. W Polsce ERTMS pierwszej i drugiej generacji działa na ponad 300 kilometrach linii, gdy PKP PLK zarządza 19 tys. km. PKP PLK ocenia, że zabudowa urządzeń ETCS (pokładowa część ERTMS) drugiej generacji wersji baseline 3 na pojazdach nowych to wydatek co najmniej miliona złotych, zaś na modernizowanych 1,5 mln zł. Przewoźnicy wymieniają jeszcze wyższe kwoty.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381298-Cyfryzacja-kolei–z-przeszkodami.html (dostęp płatny)

Gadżety
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381337-Gadzety.html (dostęp płatny)

T-Mobile ze światłowodem od Orange
W poniedziałek dwa z największych telekomów w Polsce podpiszą umowę o dostępie do sieci szerokopasmowej. Po kilku miesiącach negocjacji Orange i T-Mobile dochodzą w końcu do porozumienia. Jeśli transakcja zyska aprobatę rady nadzorczej pierwszej ze spółek, w poniedziałek telekomy podpiszą umowę, która da T-Mobile dostęp do sieci światłowodowej Orange.
S. A9

Zatrzymać falę fake newsów
Jest w końcu pierwszy efekt zapowiedzi Komisji Europejskiej w sprawie walki z dezinformacją w sieci. Wczoraj Bruksela zaprezentowała kodeks postępowania dla firm technologicznych, który ma im pomóc powstrzymać falę fake newsów.
S. B1

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów