rpkom.pl: – Powiat łęczyński jest liderem projektu „Wirtualne powiaty. Budowa Społeczeństwa Informacyjnego na Lubelszczyźnie”, w ramach którego powstanie sieć WiMAX w 50 miejscowościach. Koszt projektu, który ma być skończony w tym roku, to 30 mln zł. Jakie cele wam przyświecały gdy zaczynaliście i na ile są one dzisiaj aktualne?
Małgorzata Kolary: – Od początku realizacji cele były i są te same: zapewnienie powszechnego i wysokiej jakości dostępu internetu na terenie objętym projektem.
– Dzięki obowiązującej od ponad dwóch lat megaustawie samorządy mogą podejmować działalność telekomunikacyjną, ale czy zawsze powinny?
– Działalność telekomunikacyjna obejmuje trzy zakresy: budowę, eksploatację oraz świadczenie usług. Z racji dostępności środków unijnych, oraz gdy aktywność operatorów prywatnych nie jest wystarczająca samorządy jak najbardziej powinny wypełnić taką lukę, by wyrównać niedostatki infrastrukturalne. Następnie mogą angażować się w zarządzanie siecią pod warunkiem, że nie zaburza to lokalnego rynku
– Wybudowaną sieć trzeba będzie utrzymać. Wy chcecie na wybudowanej infrastrukturze świadczyć usługi hurtowe operatorom, którzy będą budować sieci dostępowe i oferować internet mieszkańcom. Czy w ten sposób wasza sieć ma szansę na siebie zarabiać?