Polacy sprawdzili oferty. Kto ma najszybszy internet?

Ponad 32 tys. użytkowników w rok zarejestrowało się do certyfikowanego mechanizmu monitowania jakości dostępu do internetu zbudowanego na zlecenie UKE. Na podstawie ich pomiarów powstał mini-ranking prędkości internetu.

Publikacja: 18.12.2019 16:22

Dziś niemal połowa Polaków korzysta z internetu mobilnego

Dziś niemal połowa Polaków korzysta z internetu mobilnego

Foto: Dziś niemal połowa Polaków korzysta z internetu mobilnego

Od 1 grudnia 2018 r. w Polsce działa certyfikowany mechanizm monitowania jakości dostępu do internetu. Powstał on na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzięki niemu można sprawdzić szybkość posiadanej usługi dostępu do internetu oraz – przynajmniej teoretycznie – dochodzić swoich praw, jeśli dostawca usługi stacjonarnej nie wywiązuje się z umowy.

30 tysięcy certyfikowanych pomiarów

UKE podał dziś, jakim zainteresowaniem cieszy się to narzędzie. Według urzędu, przez rok (do końca listopada br.) w aplikacji zarejestrowało się 32,7 tys. użytkowników, którzy wykonali 440 tys. pomiarów, w tym 30 tys. pomiarów certyfikowanych. Urząd nie podaje, jaka część tych ostatnich stanowiła potem podstawę do reklamacji.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec testów certyfikowanego miernika prędkości internetowych łączy

Najwięcej testów certyfikowanych przeprowadzono w województwie mazowieckim (prawie 7 tys.). Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Wielkopolska z 3,7 tys. pomiarów.

Średnia prędkość pobierania danych wyniosła 123,4 Mb/s w przypadku internetu stacjonarnego, a 23,4 Mb/s dla internetu mobilnego. Z kolei prędkość wysyłania danych to odpowiednio 44 Mb/s i 11,1 Mb/s.

Na podstawie pomiarów wykonanych przez użytkowników, UKE i firma V-Speed, która obsługuje aplikację, przygotowały ranking operatorów o najszybszym internecie. Wyniki te stanowią średnią pomiarów.

Play i Inea z najszybszym internetem

W kategorii sieci mobilnych wygrywa P4, operator sieci Play (26,9 Mb/s przy pobieraniu danych i 9,2 Mb/s przy wysyłaniu), a ostatnie miejsce zajmuje Polkomtel, operator sieci Plus (17,3 Mb/s i 10,3 Mb/s). Między Play a Orange i T-Mobile jest bardzo niewielka różnica. Tym niemniej Orange zajmuje drugie miejsce (24,6 Mb/s i 11,3 Mb/s), a T-Mobile trzecie (24,3 Mb/s i 12,7 Mb/s).

Jeśli chodzi o opóźnienie w przesyle danych, to najsłabszy wynik spośród sieci mobilnych zanotował T-Mobile Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Licytacja na gigabity

Natomiast wśród stacjonarnych dostawców internetu ranking otwiera wielkopolska Inea (438,4 Mb/s i 429,6 Mb/s). Za nią na drugim miejscu jest łódzka Toya (419 Mb/s i 55,3 Mb/s) oraz – na trzecim – UPC (354,1 Mb/s i 34 Mb/s). Największy pod względem liczby abonentów dostawca – Orange Polska – znalazł się na miejscu 4. (344,88 Mb/s i 84,5 Mb/s). Dwa ostatnie miejsca należą do Vectry i Multimediów Polska.

UKE zastrzega w przypisach, że nie są to dane dla całego kraju. W połowie roku publikował bardziej reprezentatywne dane.

Certyfikowany mechanizm pomiaru prędkości internetu składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i mobilnych (działających na systemach Android oraz iOS).

Jak przypomina UKE, zgodnie z prawem tylko pomiar łącza stacjonarnego  wykonany za pomocą mechanizmu pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy i skuteczne dochodzenie roszczeń konsumenta wobec dostawcy usług.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu