Nieco ponad 4 mld zł przychodu mieli w ubiegłym roku dostawcy usług łączności (w tym dostępu do internetu) w Polsce, wobec przeszło 29 mld zł, jaki zarobiła cała związana z e-biznesem branża – wynika z [link=hhttp://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=168&news_id=6182&layout=3&page=text]opublikowanego dzisiaj raportu[/link] [b]Urzędu Komunikacji Elektronicznej[/b]. Urząd opublikował raport, którego celem jest zapoczątkowanie dyskusji na temat udziału operatorów z budowanej przez nich i eksploatowanej infrastruktury telekomunikacyjnej. UKE chce dzięki tej dyskusji osiągnąć rynkowy konsensus w sprawie budowy i zasad regulacji sieci NGA.
– Jak pokazuje raport, ci, którzy inwestują w budowę sieci mało zarabiają w stosunku do tych, którzy robią na niej e-biznes – stwierdza bez ogródek UKE w informacji o opublikowaniu raportu.
Z analiz urzędu wynika, iż roczna stopa zwrotu operatorów telekomunikacyjnych wynosi 10-15 proc. Stopa zwrotu dla dostawców terminali wyliczona została w przedziale 20-30 proc., a dla niektórych gałęzi e-commerce i dostawców systemów operacyjnych na powyżej 30 proc. UKE zwraca również uwagę, że największą część przychodów z e-biznesu generują usługi (wyszukiwarki, e-commerce), które nie mają wysokiego zapotrzebowania na pasmo. Przeszło 65 proc. ruchu generują programy do darmowego udostępnienia plików, które nie przynoszą wysokich przychodów.