Mobile TV, spółka operatorów komórkowych: Plusa, Ery, Orange i Playa przegrała dzisiejszą rozprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, czyli część batalii jaką prowadzi z Urzędem Komunikacji Elektronicznej – wynika z nieoficjalnych na razie informacji.

Spór operatorów z UKE dotyczy słuszności rozstrzygnięcia przetargu na częstotliwości dla telewizji mobilnej w standardzie DVB-H. Ich właścicielem jest spółka zależna NFI Magna Polonia – Info-TV-FM. Wygrała je w przetargu rozpisanym przez Urząd, oferując 15 mln zł, kilkanaście razy więcej niż Mobile TV. Według informacji rpkom.pl i „Rzeczpospolitej”, WSA oddalił dziś w całości skargę Mobile TV.

Jak wynika z rozmów, które dziś przeprowadziliśmy, Info-TV-FM liczy, że dzisiejsza decyzja sądu to krok ku rozwiązaniu spółki Mobile TV. – UOKiK wydał zgodę na jej powstanie w konkretnym celu – powiedziała nam osoba związana z Info-TV-FM. Według tej osoby, istnienie Mobile TV to formalny powód, dla którego żaden ze wspólników tej spółki, nie może podpisać umowy na korzystanie z hurtowej oferty telewizji mobilnej z Info-TV-FM. Operatorzy zaprzeczali wcześniej takiemu rozumowaniu, twierdząc, że nie mają ograniczeń, a oferta Info-TV-FM jest nieatrakcyjna z biznesowego punktu widzenia. Rolę Mobile TV w ograniczaniu konkurencji na rynku telewizji mobilnej w Polsce bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który na początku roku wszedł do siedzib trzech dużych operatorów komórkowych (nie nawiedził Orange) i Info-TV-FM. Według UOKiK postępowanie wyjaśniające, czy doszło do zmowy na rynku telewizji mobilnej trwa.