Polkomtel zrefinansował 7,95 mld zł zadłużenia

16 banków i PZU wzięło udział w refinansowaniu zadłużenia operatora sieci Plus. Operator zapowiada, że dzięki obniżeniu kosztów odsetkowych o 100 mln zł rocznie więcej będzie inwestować w walkę o klientów.

Publikacja: 14.06.2013 15:37

Polkomtel, operator sieci Plus przejęty w 2011 r. przez Zygmunta Solorza-Żaka, podpisał z instytucjami finansowymi umowę refinansującą całe istniejące zadłużenie uprzywilejowane – podał dziś operator w komunikacie.

O tym, że prowadzi rozmowy z bankami w tej sprawie informowaliśmy jako pierwsi na łamach „Parkietu”, „Rzeczpospolitej” i rpkom.pl kilka miesięcy temu.

Według telekomu, dzięki wynegocjowanym nowym warunkom, jego koszty odsetkowe spadną o ponad 100 mln zł rocznie, co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na przyszłe wyniki finansowe sieci Plus.

– W naszej opinii zawarta umowa jest konsekwencją dobrych wyników spółki oraz wiary wiodących instytucji finansowych w potencjał ich utrzymania w długim okresie. Dla Spółki jest to sygnał, że zmierzamy we właściwym kierunku, a rynek pozytywnie ocenia realizację naszej strategii – brzmi wypowiedź Joanny Nieckarz, odpowiadającej za finanse w strukturach zarządu Polkomtela.

Firma podała, że zainteresowanie instytucji w udziale refinansowania jej długu było wysokie (miała miejsce nadsubskrypcja), co także świadczy o korzystnej ocenie działalności firmy i jej perspektyw.

Według Nieckarz, niższy koszt obsługi długu da firmie szansę więcej inwestować w rozwój usług mobilnego dostępu do Internetu LTE oraz w pozyskanie klientów.

Pożyczki zaciągnięte po negocjacjach z bankami opiewają na od 4,5 do 6 lat. 2,65 mld zł operator pożyczył na 4,5 roku, 3,3 mld zł na 5 lat, 1,7 mld zł na 6 lat. Ma też do dyspozycji linię kredytową na 300 mln zł do potencjalnego wykorzystania w przyszłości. Całość finansowana jest denominowana w złotych polskich. Wysokości oprocentowania nie ujawniono, ale w ocenie Tomasza Rewery, dyrektora w Domu Maklerskim Trigon, który organizował i koordynował rozmowy z bankami, oszczędności w tym zakresie są spore i najlepiej obrazuje je nominalna różnica w koszcie odsetek (wskazane 100 mln zł).

Jak podano pakiet zabezpieczeń pozostaje bez zmian.

Środki uzyskane w toku negocjacji Plus uruchomi jeszcze w tym miesiącu (zapewne spłaci nimi stary dług).

Całość finansowania organizował i koordynował DM Trigon, a globalnymi koordynatorami bankowymi byli Bank Pekao oraz PKO BP.

Największymi pożyczkodawcami oraz aranżerami (Senior Mandated Lead Arrangers) byli Grupa PZU, Bank Pekao, PKO Bank Polski oraz Bank Zachodni WBK.

Ponadto w finansowaniu, w roli aranżerów (Mandated Lead Arrangers), biorą udział: Nordea (przejmowana przez PKO BP), DnB Bank, Bank DnB NORD, ING Bank, HSBC Bank Polska, BNP Paribas, The Royal Bank of Scotland, BRE Bank, Bank Millennium, Raiffeisen Bank, Société Générale Corporate&Investment Banking i Credit Agricole Bank Polska.

Zrefinansowany dług to część zobowiązań zaciągniętych przez Solorza-Żaka na przejęcie Polkomtela w 2011 r. W sumie wynosiły one 13-14 mld zł.

Dziś po spłacie 800 mln zł w ub.r.  – około 11,5 mld zł.

Zmianie warunków finansowania kredytów udzielonych miliarderowi dwa lata temu sprzyjały spadające stopy procentowe w Polsce oraz skumulowany kapitał w krajowych bankach.

Polkomtel, operator sieci Plus przejęty w 2011 r. przez Zygmunta Solorza-Żaka, podpisał z instytucjami finansowymi umowę refinansującą całe istniejące zadłużenie uprzywilejowane – podał dziś operator w komunikacie.

O tym, że prowadzi rozmowy z bankami w tej sprawie informowaliśmy jako pierwsi na łamach „Parkietu”, „Rzeczpospolitej” i rpkom.pl kilka miesięcy temu.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów