W ubiegłym roku ilość złośliwego oprogramowania mobilnego zwiększyła się o 58 proc., przy czym 32 proc. wszystkich zagrożeń mobilnych dotyczyło prób kradzieży informacji, takich jak adresy poczty elektronicznej oraz numery telefonów – wynika z dorocznego „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” firmy Symantec.

Według jego autorów zaskakujące jest, że nie ma korelacji, pomiędzy ilością złośliwego oprogramowania mobilnego, a podatnością na ataki systemów operacyjnych. Mimo że luki w zabezpieczeniach systemu operacyjnego iOS w urządzeniach Apple są najlepiej udokumentowane, w tym samym okresie wykryto tylko jedno poważne zagrożenie. System Android posiada mniej luk w zabezpieczeniach, ale w przypadku tej platform istnieje więcej zagrożeń niż w przypadku jakiegokolwiek innego systemu operacyjnego.

– Udział w rynku platformy Android,  jej otwartość oraz wiele metod dystrybucji ułatwiających rozpowszechnianie aplikacji złośliswych czyni ją łatwym celem ataków przestępców – uważa Maciej Iwanicki z Symantec Polska.