Trudno cenowo w internecie walczyć z kablówkami

Publikacja: 24.12.2012 13:32

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił analizę cenową usług stacjonarnego internetu w 2012 roku.

Analizie zostały poddane oferty dostawców internetu, których udział w liczbie aktywnych łączy lub liczbie abonentów wyniósł co najmniej 0,5 proc.  Na tej podstawie wytypowano dziesięciu operatorów.

UKE zauważa w raporcie, że w ofercie operatorów widać wyraźny spadek zainteresowania dostarczaniem Internetu o najniższych parametrach. W poprzedniej analizie (marzec 20122) usługę o prędkości 512 kbps oferowało sześciu operatorów, obecnie tylko dwóch. Korzyści z tego odnoszą klienci, którzy mogą uzyskać szybszy dostęp do sieci Internet za niższą cenę.

Jednym z wniosków analizy jest też, że korzystniejsze oferty są w stanie przedstawić operatorzy telewizji kablowej, którzy działają w oparciu o własne łącza. Firmy, które sprzedają usługi na infrastrukturze Orange Polska z reguły oferują droższa usługę, co wynika między innymi z konieczności ponoszenia przez klienta comiesięcznej opłaty za utrzymanie łącza. Jednak dostęp do ofert operatorów kablowych nadal jest jednak utrudniony dla klientów z mniejszych miejscowości, dlatego też zmuszeni są oni do korzystania z mniej atrakcyjnych ofert pozostałych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

A różnice w oferowanych cenach są duże. Na przykład w segmencie klientów indywidualnych w przypadku ofert dla przepływności 2 Mbps  najlepiej wypada (najniższy średni miesięczny koszt) TK Telekom, gdzie  przy umowie na 24 miesiące klient śrendio na miesiać zapłaci około 30 zł.   T-Mobile przy takich samych parametrach usługi przewiduje opłatę ponad 2 razy większą. Na wyższy koszt w przypadku T-mobile złożyła się zarówno wyższa oplata abonamentowa jak i comiesięczna opłata za korzystanie z łącza.

Autorzy raportu odnotowują dużą konkurencję miedzy operatorami w zakresie ofert o przepływności od 10 Mbps do 30 Mbps. Dla prędkości 10 Mbps w segmencie klientów indywidulanych najtańsza jest oferta Vectry w ofercie na trzy lata (średnio klient zapłaci 43 zł miesięcznie) natomiast największy koszt zakłada oferta T-Mobile przy umowie na 12 miesięcy (około 99 zł).

Dostęp o prędkości powyżej 100 i więcej Mbps klientom indywidulanym oferuje trzech dostawców usługi internetowej w oparciu o własne łącza dostępowe w technologii TVK (UPC, Multimiedia Polska i Inea). Dla przepływności 120 Mbps najmniejszy miesięczny koszt poniesie abonent Multimedia w umowie na 18 miesięcy (około 90 zł)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu