W niedzielę 11 lutego minął termin na przesyłanie stanowisk w konsultacjach „Strategii 5G dla Polski” opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji na początku roku. Z naszych informacji wynika, że w konsultacjach wzięło udział około 30 podmiotów.
Swoje stanowisko zgłoszone w konsultacjach przedstawiła dziś Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, zrzeszającej m.in. największe sieci komórkowe w kraju. Chwali dokument co do kierunku, ale zgłosiła wiele uwag. Postuluje po pierwsze, aby „Strategia 5G dla Polski” nie była dokumentem resortu, ale całego rządu.
Biorąc pod uwagę, że tydzień po publikacji dokumentu odwołana została ze stanowiska szefowa MC – Anna Streżyńska – trudno jednak w tej chwili stwierdzić, czy jest to oczekiwane realne.
PIIT uważa, że aby sieci 5G powstały państwo powinno nadać najwyższą rangę kwestii harmonizacji norm krajowych i europejskich dla emisji pola elektromagnetycznego (PEM).
Izba proponuje też, aby zapisać w strategii możliwość wyboru innego miasta niż Łódź, rekomendowana przez MC, na pilotaż 5G w Polsce. Jak tłumaczy PIIT, nie jest jednak jasne, jakie faktyczne skutki z tego wyboru wynikają. Według Izby, należałoby wskazać co rząd i władze samorządowe Łodzi miałyby zrobić, aby skłonić podmioty komercyjne do zbudowania w tym mieście sieci nowej generacji.