– W ciągu kilku tygodni zamierzamy uruchomić sieć na potrzeby testów, a w przyszłym roku komercyjnie – powiedział Adam Kuriański, prezes Aero 2. – Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami – dodał, nie podając nazwy żadnej firmy. – Jednym z naszych celów jest pokrywanie tych obszarów, których inni nie pokrywają – mówił Kuriański. Z przedstawionych dziś informacji wynika, że obok niego w skład zarządu Aero 2 wchodzą mecenasi Andrzej Chajec, Krzysztof Żyto (Żyto figuruje w KRS jako jedyny właściciel Aero 2) oraz Maciej Gruber, były członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu.

Aero 2 buduje sieć stacji bazowych we współpracy ze Sferią, lokalnym operatorem stacjonarnym (korzysta z technologii radiowej CDMA), kontrolowanym przez Zygmunta Solorza-Żaka, głównego akcjonariusza Cyfrowego Polsatu. Kuriański nie ujawnił docelowego budżetu inwestycyjnego firmy. – Będzie to na pewno mniej niż 1 mld zł – powiedział. Według niego tegoroczne nakłady inwestycyjne na budowę sieci Aero 2 wyniosą kilkaset milionów złotych. – Powinny znaleźć się w połowie przedziału od 100 do 999 mln zł – mówił indagowany przez dziennikarzy. Obecnie operator posiada 120 stacji bazowych (wykorzystuje lokalizacje Sferii w Warszawie), a do końca roku ma ich być 350. Kuriański powiedział, że Aero 2 korzysta z kredytu udzielonego przez jedną z zachodnich instytucji finansowych. Ponieważ Sferia buduje sieć dla Aero 2 i zarządza projektem, jej tegoroczne przychody będą zdecydowanie wyższe od ubiegłorocznych: można oczekiwać, że także pójdą w setki milionów złotych, choć Dariusz Trzeciak, prezes Sferii nie sprecyzował kwoty. – Rozliczamy się w modelu koszt plus marża – powiedział Trzeciak.

– Przychody z dotychczasowej działalności CDMA utrzymają się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku (48 mln zł – red.) – tłumaczył prezes Sferii.  W jego ocenie, mimo nowego źródła przychodów, Sferia nie wyjdzie jeszcze w tym roku na plus. W ubiegłym roku miała ponad 48 mln zł straty EBITDA i 85,15 mln zł straty netto. W związku ze współpracą z Aero 2 spółka zwiększyła zatrudnienie, a prace przy realizacji projektu zleca podwykonawcom. – W naszym pionie technicznym pracuje obecnie ponad 100 osób – powiedział Trzeciak. Jak na razie współpracy z Aero 2 nie wykluczał prezes P4 (sieć Play), Joergen Bang-Jensen.