Opinie o aukcji 800/2600: 250 mln zł za blok to dużo wg T-Mobile

Publikacja: 23.08.2013 11:49

Rpkom.pl poprosił operatorów komórkowych o wstępne opinie nt. warunków aukcji zaproponowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wczoraj pisaliśmy o  tym, co na ich temat sądzi Polkomtel.

Poniżej prezentujemy pierwszą opinię T-Mobile Polska, autorstwa Cezarego Albrechta, dyrektora departamentu strategii i spraw regulacyjnych:

„Obecnie analizujemy projekt długo oczekiwanej dokumentacji aukcyjnej i na jego całkowitą ocenę jest jeszcze za wcześnie. Natomiast już ze wstępnego przeglądu wynika, że Prezes UKE zamierza narzucić potencjalnym zainteresowanym podmiotom duże wymagania w zakresie obowiązku pokrycia siecią, w szczególności na obszarze tzw. „białych plam”. Należy w tym miejscu przypomnieć, że przecież już teraz T-Mobile oferuje dostęp do szybkiego mobilnego Internetu dla blisko 90 proc. mieszkańców kraju za pomocą technologii UMTS900 oraz UMTS2100 i zasięg ten jest sukcesywnie powiększany.

Ponadto jesteśmy zaskoczeni faktem ograniczenia zasobów częstotliwości z pasma 800 MHz tylko do 25 MHz (FDD) z będącej w dyspozycji Prezesa UKE puli 30 MHz (FDD). Chodzi oczywiście o bardzo kontrowersyjny i bezprecedensowy komunikat Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dotyczący przydziału jednego z bloków pasma 800 MHz na rzecz operatora Sferia. Ale odzwierciedlenie tego komunikatu w treści projektu dokumentacji aukcyjnej UKE jest w naszej ocenie przedwczesne, a przyznanie 5 MHz poza trybem aukcyjnym z pewnością miałaby negatywny wpływ na konkurencyjność sieci budowanych w oparciu o zasoby pasma 800 MHz.

Zaskakująco wysoka jest również cena wywoławcza poszczególnych bloków częstotliwości, np. aż 250 mln zł za 5 MHz blok dupleksowy z pasma 800. Dla porównania w przypadku ostatniego przetargu na 1800 MHz najwyższa osiągnięta cena za blok dupleksowy 5 MHz wyniosła mniej niż 250 mln zł – przy mniejszych zobowiązaniach inwestycyjnych.

Ograniczenia w obszarze maksymalnych pułapów częstotliwości na operatora /grupę kapitałową wydają się rozsądne i zgodne z tym, o co wcześniej postulowały izby branżowe. Również wybrany model (format) aukcji, czyli SMRA wydaje się właściwy, jako wielokrotne praktycznie przetestowany w innych krajach.

Należy mieć nadzieję, że Prezes UKE, śladem innych regulatorów weźmie pod uwagę komentarze i sugestie uczestników rynku w czasie konsultacji oraz zapewni niezbędne wsparcie doradcze zarówno w trakcie przygotowywania finalnego kształtu aukcji jak również samej licytacji”.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu