Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 15 grudnia

Publikacja: 15.12.2017 07:46

Załamanie rejestracji używanych aut po problemach z CEPiK
W listopadzie niespodziewanie załamały się rejestracje używanych aut z importu. Przyczyniły się do tego gigantyczne problemy po wprowadzeniu zmodernizowanej ewidencji CEPiK 2.0.
http://wyborcza.pl/7,155287,22784486,zalamanie-rejestracji-uzywanych-aut-po-problemach-z-cepik.html (dostęp ograniczony)

Transakcja za 52,4 mld dol. wstrząśnie rozrywką na świecie. Jak wpłynie na Polskę

Walt Disney Co. przejmie część koncernu 21st Century Fox. Właśnie ogłoszono porozumienie dwóch wielkich graczy w Hollywood. Transakcja ma pomóc gigantowi odeprzeć atak cyfrowych rywali, takich jak Netflix. 
http://wyborcza.pl/7,156282,22785103,transakcja-za-52-4-mld-dol-wstrzasnie-rozrywka-na-swiecie.html (dostęp ograniczony)

Uwaga na Pritom.pl i innych internetowych naciągaczy. Jak nie dać się oszukać, kupując online?
Działają od niedawna, kuszą niskimi cenami, a czujność usypiają pozytywnymi opiniami. Ale towaru nie wysyłają. To metoda internetowych oszustów. Jak nie dać się im oskubać?
http://wyborcza.biz/biznes/7,147743,22783255,uwaga-na-pritom-pl-i-innych-internetowych-naciagaczy-jak-nie.html (dostęp ograniczony)

Parkiet

Telekomunikacja: Jeszcze jeden powód kupna Netii
Nie jest pewne, czy polskiemu rządowi uda się szybko ustalić z Rosją zasady wykorzystywania częstotliwości z zakresu 700 MHz. A to właśnie to pasmo, obecnie zajęte przez telewizję, uważane było do tej pory za najistotniejsze dla rozwoju sieci komórkowych w kraju i wprowadzenia technologii 5G.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794888_Telekomunikacja:_Jeszcze_jeden_powod_kupna_Netii.html (dostęp płatny)

Kino Polska TV: Kino Polska TV kupi Zoom TV
Kino Polska TV będzie jedynym właścicielem Zoom TV. Grupa skupi brakujące udziały w naziemnym kanale od jego drugiego udziałowca – Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (zrzeszającej operatorów kablowych w Polsce). Zapłaci za to 10 mln zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794897_Kino_Polska_TV:_Kino_Polska_TV_kupi_Zoom_TV.html (dostęp płatny)

Ulica kupuje bitcoiny, więc i ja kupiłem. Jak to przebiegało?
Opisujemy nasz eksperyment kupna cyfrowej waluty, od założenia i zabezpieczenia portfela przez zakupy w dedykowanym kantorze po przelew na adres.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794898_Ulica_kupuje_bitcoiny_wiec_i_ja_kupilem_Jak_to_przebiegalo.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Kredyty idą do internetu
Alior uruchomił internetowego brokera pożyczkowo-kredytowego. Na początku 2018 r. zrobi to FinAI, fintech wspierany przez Krzysztofa Domareckiego. To może być potężne uderzenie w stacjonarnych brokerów kredytowych i serwisy internetowe zarabiające na programach partnerskich, linkach afiliacyjnych, pomagających przyciągać klientów pożyczkowych z sieci. Na rynku pojawił się nowy gracz, który zupełnie może zmienić zasady gry w pośrednictwie finansowym.
https://www.pb.pl/kredyty-ida-do-internetu-900967 (dostęp płatny)

Comarch celuje w pół miliarda
Krakowska firma IT w segmencie ERP chce rosnąć szybciej niż polski rynek. Bardzo liczy na chmurę i przedsiębiorców zza granicy. W 2016 r. przychody grupy Comarch ze sprzedaży systemów wspomagających zarządzanie (ERP) przekroczyły łącznie 200 mln zł. W ciągu najbliższych siedmiu lat spółka planuje dwucyfrowe tempo wzrostu w tym obszarze i dojście do poziomu 500 mln zł. Takie cele przewiduje Plan 7500, który opiera się na trzech filarach: rozwoju portfolio produktowego, inwestycjach w rozwiązania chmurowe i dalszej ekspansji zagranicznej.
https://www.pb.pl/comarch-celuje-w-pol-miliarda-900971 (dostęp płatny)

Kandydat na podstawie danych z komputera
Analitykę predyktywną trudniej zastosować w HR niż w produkcji i biurze. Ale warto to zrobić. Przepowiadanie przyszłości na podstawie posiadanych informacji to najprostsza definicja analityki predyktywnej. Jeśli np. znamy czyjąś historię zakupów, z dużym prawdopodobieństwem określimy, czego ten klient będzie potrzebował następnym razem. Albo prognoza pogody — jeśli zebrane dane przepuścimy przez komputerowe algorytmy, przewidzimy, czy wieczorem będzie padał śnieg, czy deszcz. Niekiedy chodzi o proste wyliczenia — zapisując, jak szybko w biurowych drukarkach ubywa toneru i papieru, łatwiej zarządzać zakupami.
https://www.pb.pl/kandydat-na-podstawie-danych-z-komputera-900979 (dostęp płatny)

Obowiązkowe płatności bezgotówkowe
Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński zapowiedział zmiany, które mają wpłynąć na upowszechnienie obrotu bezgotówkowego w Polsce.
https://www.pb.pl/obowiazkowe-platnosci-bezgotowkowe-900978 (dostęp płatny)

Lekarzom przypadł do gustu nowy sposób autoryzacji
Do końca listopada elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać za pomocą profilu zaufanego e-PUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centrów certyfikacyjnych. Z początkiem grudnia ZUS udostępnił kolejny sposób autoryzacji, który został przygotowany w zakładzie. Stało się to w następstwie sugestii środowiska medycznego o potrzebie stworzenia nowego, bezpłatnego narzędzia do autoryzacji zwolnień lekarskich, które usprawni cały proces wystawiania e-ZLA.
https://www.pb.pl/lekarzom-przypadl-do-gustu-nowy-sposob-autoryzacji-900966 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

5G ruszy w Polsce i bez współpracy Rosji
Ministerstwo Cyfryzacji zabiega o rozmowy o tym, by rosyjskie nadajniki nie zakłócały naszych. Dlatego polskie telekomy zbudują nowe sieci najpierw w paśmie niewymagającym uzgodnień.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361783-5G-ruszy-w-Polsce-i-bez-wspolpracy-Rosji.html (dostęp płatny)

Asseco Poland: Trudno zadowolić inwestorów
Indeks WIG-Informatyka spadał w czwartek o ponad 2 proc. W dół ciągnęło go Asseco Poland, którego akcje taniały o ponad 3 proc., a wartość obrotu przekroczyła 12 mln zł.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361796-Asseco-Poland:-Trudno-zadowolic-inwestorow.html (dostęp płatny)

Atos: Odrzucona oferta
Gemalto, światowy lider bezpieczeństwa cyfrowego, producent kart z mikroprocesorami, odrzucił jako niedostateczną ofertę kupna go przez francuską grupę Atos. Akcje Atosa staniały w Paryżu o 2,4 proc., a Gemalto w Amsterdamie o 2 proc.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361797-Atos:-Odrzucona-oferta.html (dostęp płatny)

Disney kupuje 21st Century Fox
Biznes filmowy Ruperta Murdocha został wyceniony na 66,1 mld dol. To rekordowa kwota nawet jak na hollywoodzkie przejęcia. Przejęcie obejmie studia telewizyjne i filmowe, sieci kablowe i międzynarodową działalność telewizyjną 21st Century Fox: National Geographic Channel, Nat Geo Wild, Nat Geo People, Duck TV, Baby TV i Kids Channel. Udziałowcy kupowanej firmy dostaną za każdą akcję 21st Century Fox po 0,27 akcji Disneya. Transakcja, która ma dać mu 2 mld dol. oszczędności na kosztach, obejmuje 13,7 mld dol. długu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361790-Disney-kupuje-21st-Century-Fox.html (dostęp płatny)

Internet puchnie od masy danych
Co sekundę w sieci pojawia się 30 GB danych, co dwa lata ich ilość podwaja się. Ludzkość produkuje niesamowite wręcz zasoby danych, oczywiście w większości bezużyteczne. Niemniej do przeglądania tego wszystkiego potrzebne są coraz bardziej przepustowe łącza.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361784-Internet-puchnie-od-masy-danych.html (dostęp płatny)

Kino Polska TV przejmie w całości Zoom TV
Grupa skupi brakujące udziały w naziemnym kanale od jego drugiego udziałowca – Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. Zapłaci 10 mln zł. Do transakcji dojdzie 23 stycznia. – Kino Polska TV kupi za 10 mln zł 236 udziałów spółki Cable Television Networks & Partners, nadawcy naziemnego kanału telewizyjnego Zoom TV, stanowiących 30 proc. w kapitale zakładowym – podaje spółka.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361791-Kino-Polska-TV-przejmie-w-calosci-Zoom-TV.html (dostęp płatny)

Załamanie rejestracji używanych aut po problemach z CEPiK
W listopadzie niespodziewanie załamały się rejestracje używanych aut z importu. Przyczyniły się do tego gigantyczne problemy po wprowadzeniu zmodernizowanej ewidencji CEPiK 2.0.
http://wyborcza.pl/7,155287,22784486,zalamanie-rejestracji-uzywanych-aut-po-problemach-z-cepik.html (dostęp ograniczony)

Transakcja za 52,4 mld dol. wstrząśnie rozrywką na świecie. Jak wpłynie na Polskę

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy