49 412,8 tys. kart SIM było aktywnych w sieciach polskich operatorów komórkowych  w końcu września br. – wynika z danych opublikowanych dziś przez Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że w kwartał ich liczba wzrosła o 877,5 tys. (z 48.535,3 tys.), a penetrację rynku usługami komórkowymi można oceniać na 129 proc.

Wiadomo już, że gros tego wzrostu – około 500-600 tys. kart – rynek zawdzięcza P4, operatorowi sieci Play. Jak podał w ubiegłym tygodniu jego zarząd na koniec września baza użytkowników P4 wyrażona w postaci aktywnych kart SIM urosła do nieco ponad 6,5 mln z około 5,9 mln w końcu czerwca.

Pozostali operatorzy świadczący usługi mobilne (w tym trzech największych oraz MVNO) zdobyli w tym czasie około 280 tys. kart SIM. Grupa TP dane dla Orange opublikuje w najbliższą środę wraz z wynikami finansowymi za miniony kwartał.

Penetracja rynku będzie w II połowie roku rosła skokowo m.in. ze względu na rosnące grono operatorów wydłużających czas życia konta na kartach pre-paid do 12-24 miesięcy.