Kłopotliwe finansowanie internetowej „ostatniej mili”

Chcemy likwidować białe plamy na internetowej mapie Polski, ale nie mamy do tego warunków – alarmowali przedstawiciele branży telekomunikacyjnej na debacie o wykorzystaniu środków z działania 8.4. PO Innowacyjna Gospodarka, zorganizowanej przez Fundację Wspomagania Wsi.

Publikacja: 10.09.2009 12:35

Okazją do spotkania był rozpoczynająca się już 14 września kolejna tura naboru wniosków o dofinansowania z działania 8.4 unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Działania 8.4. jest przeznaczone dla małych i średnich firm. Fundusze przyznawane w jego ramach mają pomagać w dostarczeniu łączy internetowych tzw. ostatniej mili, czyli połączenie końcowych odbiorców z siecią szkieletową.

Niestety, założenia działania 8.4. PO IG nie sprawdzają się w praktyce – z dofinansowania skorzystało do tej pory tylko 9 firm. Jak ustalili uczestnicy czwartkowej debaty, po której zostanie przygotowany oficjalny zestaw rekomendacji, za ten stan rzeczy odpowiada splot niefortunnych czynników. – Główną przyczyną dla której nie buduje się Internetu ostatniej mili, są opłaty za przyłączenie, które muszą ponosić firmy telekomunikacyjne. Tak się nie dzieje u dostawców np. prądu czy gazu. Dodatkowo, wysokość opłat nijak się ma do rzeczywistych kosztów przyłączenia – argumentował Eugeniusz Gaca z Krajowej Izby Gospodarki i Telekomunikacji.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10