Jean-Francois Fallacher odchodzi. Będzie nowy prezes Orange Polska

Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska odchodzi z zarządu telekomu. W tym miesiącu możemy poznać jego następcę. To element szerszych zmian we francuskiej Grupie Orange w związku z koronawirusem.

Publikacja: 12.06.2020 15:45

Jean-Francois Fallacher odchodzi. Będzie nowy prezes Orange Polska

Foto: Bloomberg

Jean-Francois Fallacher, szefujący Orange Polska od maja 2016 roku, odchodzi ze spółki. Jak podał telekom w giełdowym komunikacie, Fallacher zaakceptował propozycję pokierowania Orange Hiszpania, który także należy do francuskiej grupy Orange.

Fallacher rozstanie się z notowaną w Warszawie spółką 1 września, ale jego następcę poznać mamy niedługo. Rada nadzorcza ma wyłonić nowego prezesa Orange Polska do końca czerwca.

Zmianę szefa polskiego telekomu wiązać trzeba z ogłoszonym dziś w Paryżu planem zmian menedżerskich w całej Grupie Orange (kontroluje Orange Polska). Stephane Richard, prezes Orange rozdzielił na nowo kompetencje poszczególnych osób blisko z nim współpracujących.

CZYTAJ TAKŻE: Orange Polska w lipcu uruchomi sieć 5G. Jest nowa nazwa

Oprócz zmiany prezesa spółkę Orange Polska dotyczyć może najbardziej przekazanie nadzoru nad rynkami w Europie (z wyjątkiem Francji) kobiecie: Marie-Noelle Jego-Laveissierre. Ma się ona koncentrować na rozwoju sieci 5G i światłowodowych.

Jego-Laveissierre otrzymuje tym samym część zadań „skarbnika” Grupy Orange – Ramona Fernandeza (wchodzi w skład rady nadzorczej Orange Polska). Ma zająć się przede wszystkim utrzymaniem pozycji Grupy Orange pod względem finansowym i nadzorem flagowych projektów.

W tym roku Orange Polska ogłosił już jedną zmianę w strukturze top menedżmentu. Dyrektorem wykonawczym ds. finansów został Jacek Kunicki. Wprawdzie Maciej Nowhoński jest nadal członkiem zarządu odpowiedzialnym za finanse, to firma informowała, że skupić ma się na rozwoju hurtowego biznesu telekomu, w tym tworzeniu spółki Fiber Co. i optymalizacji portfela nieruchomości.

Fallacher (rocznik 1967) z wykształcenia inżynier i menedżer, jest związany z grupą Orange od ponad 20 lat. Do polskiej spółki telekomunikacyjnej przeszedł z Orange Rumunia. Za jego kadencji Orange Polska ogłosił strategię Orange.One, której weryfikacja przypada na koniec tego roku, a która od strony finansowej zakładała powrót telekomu na ścieżkę wzrostu przychodów i zysków (EBITDA).

CZYTAJ TAKŻE: Fallacher może kierować Orange Polska kolejne 3 lata

Pierwotnie plan zakładał, że w 2018 roku Orange Polska przestanie notować spadek skorygowanej EBITDA, w 2019 roku ustabilizuje przychody i zanotuje wzrost skorygowanej EBITDA, a w 2020 roku pokaże wzrostu obu tych pozycji.

W praktyce, w 2019 roku, m.in. za sprawą przejęć i sprzedaży nieruchomości, telekom wykazał wzrost zarówno przychodów, jak i skorygowanej EBITDA (a dokładnie EBITDAal, bo w międzyczasie zaczął prezentować dane inaczej).

W tym roku plan wychodzenia na ścieżkę wzrostu zaburzył wybuch epidemii COVID-19. Jak na razie zarząd potrzymał, że rosnąć będzie skorygowana EBITDAal, co zależy także od cięcia kosztów.

Rada nadzorcza Orange Polska uznaje jednak najwyraźniej, że cele strategii firmowanej przez Fallachera zostały wypełnione. – W ciągu ostatnich czterech lat Jean-François Fallacher razem pozostałymi członkami zarządu Orange Polska wprowadził spółkę z sukcesem z powrotem na ścieżkę wzrostu. Wieloletni trend spadków przychodów i rentowności operacyjnej został odwrócony i Orange Polska udowodniła, że jest w stanie znów rosnąć. Było to konsekwencją dobrej implementacji ambitnej strategii Orange.one, której celem było stworzenie modelu biznesowego trwale generującego wartość. Ten sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania całego zespołu menadżerskiego. Dziękuję Jean-François Fallacher za jego ogromne zaangażowanie i życzę sukcesów w realizacji nowych wyzwań – mówi cytowany w komunikacie Maciej Witucki, przewodniczący rady nadzorczej Orange Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Orange ma wyższe przychody po raz pierwszy od 13 lat. Co dalej?

Z kolei Ramon Fernandez, wiceprezes Orange na Europę i także członek rady nadzorczej Orange Polska uważa, że przejście do Orange Hiszpania to dla Fallachera awans. – Hiszpania jest drugim największym rynkiem działalności Grupy Orange w Europie. Jest to wyraz uznania wysokich kwalifikacji menadżerskich Jean-François i jego osiągnięć jako prezesa Orange Polska i wcześniej prezesa Orange Rumunia – stwierdził.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku