Firma analityczna IDC podała, że na rynku urządzeń mobilnych nastąpi prawdziwy boom na tablety kompatybilne z klawiaturami czyli popularne dwa w jednym. Zdaniem analizujących rynek, do końca bieżącego roku ich ogólna liczba może wzrosnąć o 86,5 proc.

Nowo kupowane urządzenia mobilne będą się jedna różniły od nabywanych wcześniej przede wszystkim systemem operacyjnym. Rosnący w siłę na rynku smartfonów Android ustępować będzie miejsca znanemu z komputerów stacjonarnych i laptopów Windowsowi. Łączny udział w rynku urządzeń pracujących na produkcie Microsoftu ma stanowić 8,4 proc., co oznacza ponad 60-proc. wzrost sprzedaży rok do roku.

Jest to konsekwencja zmiany polityki koncernu odpowiedzialnego za Windows w stosunku do mniejszych i lokalnych graczy na rynku dostawców sprzętów. Ponad rok temu Amerykanie zdecydowali się umożliwić tzw. „b-brandom” instalowanie swojej platformy czym przekonują mniej zamożnych klientów, chcących nie tylko bawić się ale pracować na urządzeniach kompatybilnych z domowymi czy służbowymi komputerami.

Co ważne decyzji o zakupie nowego tabletu towarzyszy myśl o jego funkcjonalnościach szerszych niż dotychczas. Stąd popularność klawiatur dedykowanych i uniwersalnych. Rozwiązanie pierwsze wykorzystywane jest przez producentów tabletów jako ciekawy dodatek do kupowanego tabletu. Na drugie zdecydowali się między innymi Samsung, Microsoft czy LG, którego przenośną klawiaturę można zwinąć.