T-Mobile Polska skorzysta ze światłowodów Orange – ruszyły negocjacje [nowe]

Publikacja: 20.12.2017 15:48

Orange Polska poinformował dziś, że zaczął negocjacje T-Mobile Polska, w efekcie których T-Mobile uzyska dostęp do sieci światłowodowej budowanej przez pierwszą z firm.

Na razie we wtorek telekomy podpisały list intencyjny, zgodnie z którym postanowiły rozpocząć negocjacje na temat warunków kontraktu. Mają się one zakończyć do końca czerwca 2018 r..

Z komunikatu Orange wynika, że T-Mobile ma uzyskać dostęp do sieci światłowodowej w budynkach wielorodzinnych w modelu hurtowego dostępu (ang. Bitstream Access – BSA) na obszarach nieregulowanych.

Telekomy ustaliły na razie, że Zgodnie z najważniejszymi założeniami komercyjnymi, T-Mobile zapłaci z tego tytułu na rzecz Orange Polska:

• opłatę wstępną za dostęp do budynków wielorodzinnych zamieszkałych przez klientów indywidualnych

• opłatę miesięczną za dostęp szerokopasmowy za każdego aktywnego klienta

• opłatę instalacyjną za przyłączenie każdego łącza szerokopasmowego.

Orange nie podał na razie szacunków przychodów, jakie może uzyskać za sprawą tej umowy. To zapewne zależeć będzie od rozmachu T-Mobile Polska.  Żadna ze stron nie chciała też potwierdzić, czy poziom wymienionych typów opłat został już ustalony przez firmy, czy nie.

Tymczasem T-Mobile poinformował w informacji prasowej kilka godzin po komunikacie Orange, że chce skorzystać z potencjału całej sieci FTTH Orange, także na obszarach regulowanych, czyli do 5 mln gospodarstw domowych w 2020 r..

Skorzysta zatem też z hurtowej oferty ramowej Orange, zaakceptowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, której negocjować nie musi. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska precyzuje w odpowiedzi na nasze pytania, że umowa nie obejmie sieci obcych, czyli Netii, czy wielkopolskiej Inei.

Orange informuje dziś jedynie, że „podjęcie współpracy hurtowej przyczyni się do poprawy monetyzacji inwestycji Orange Polska w sieć światłowodową, maksymalizacji wykorzystania infrastruktury Orange Polska oraz przyspieszenia konwergencji usług telekomunikacyjnych na rynku polskim”.

Do tej pory z sieci szerokopasmowego dostępu Orange na zasadach hurtowych w największym stopniu korzystała Netia. Telekom ten korzystał przy tym z łączy starszego typu, posiłkując się decyzjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W 2016 r. Orange wynegocjował z Netią dostęp do sieci FTTH Telefonii Dialog w modelu LLU. Swoją drogą, ciekawe będzie, czy umowa ta po przejęciu Netii przez Cyfrowy Polsat zostanie utrzymana w mocy.

To, że T-Mobile Polska chce wejść na rynek światłowodowy i zbudować ofertę konwergentną dla klientów indywidualnych słychać było od około 2 lat.  Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska mówił ostatnio, że firma chce zacząć świadczyć usługi światłowodowe w przyszłym roku.

T-Mobile Polska podkreśla dziś, że realizuje strategię Deutsche Telekom dla Europy określającą konwergencję jako drogę do wzrostu. Stwierdza, że posiadanie zasobów nie jest jedyną opcją wejścia w konwergencje i Deutsche Telekom jest otwarty na różne możliwości. W ten sposób Deutsche Telekom stanie się operatorem konwergentnym na wszystkich rynkach europejskich, na których działa Grupa, z wyłączeniem Albanii.

– To kolejny ważny krok w kierunku realizacji naszej strategii, aby stać się w pełni zintegrowanym operatorem w Polsce. Sieć światłowodowa doskonale pasuje do naszej najlepszej sieci komórkowej i pozwoli klientom czerpać korzyści z rozszerzonego zakresu usług stacjonarnych i mobilnych w T-Mobile – mówi cytowany w komunikacie Andreas Maierhofer. – Wprowadzając ofertę FMS otworzyliśmy się na nowe grupy klientów, a w przyszłym roku T-Mobile zamierza kontynuować ten trend, wchodząc w nowe obszary biznesowe – dodaje.

Jak się dowiadujemy umowa Orange z T-Mobile o BSA może nie być jedyną.

– Rozmawiamy z Orange o dwustronnej umowie udostępniania światłowodów w modelu BSA – mówi nam Janusz Kosiński, prezes Inei. – Myślę, że zamkniemy rozmowy w I półroczu 2018 r. – dodaje.

Jak wyjaśnia, termin wiąże się z ustaleniami, które firmy budujące FTTH prowadzą pod auspicjami UKE. – Jestem zdania, że cena ta powinna być inna w przypadku bloków wielorodzinnych, a inna dla jednorodzinnych. Nie różnimy się tu zbyt w podejściu od Infracapital, czy Orange – mówi nam Kosiński.

Według naszych informacji, to właśnie wiosną przyszłego roku Orange ma zacząć docierać ze światłowodami do osiedli domków jednorodzinnych.

Orange Polska poinformował dziś, że zaczął negocjacje T-Mobile Polska, w efekcie których T-Mobile uzyska dostęp do sieci światłowodowej budowanej przez pierwszą z firm.

Na razie we wtorek telekomy podpisały list intencyjny, zgodnie z którym postanowiły rozpocząć negocjacje na temat warunków kontraktu. Mają się one zakończyć do końca czerwca 2018 r..

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek