UKE: możliwa druga runda konsultacji planu dla pasma 5G

Publikacja: 17.09.2018 16:10

Nie wykluczamy drugiej rundy konsultacji. W pierwszej kolejności jednak będziemy starali się poznać pytania i oczekiwania uczestników konsultacji. Szczególnie dotyczące aspektów technicznych zarządzania widmem radiowym – poinformowała w odpowiedzi na pytania „Parkietu” Klaudia Kieliszczyk z biura prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

UKE, po prawie miesiącu od daty zakończenia nadsyłania opinii (20 sierpnia), opublikował te dokumenty. Otrzymał 15 stanowisk (jedno zastrzeżone), nie tylko od operatorów i zrzeszających ich izb, ale także od Wojskowego Biura Zarządzania Częstotliwościami. Co armia sądzi o planie w szczegółach – raczej się jednak nie dowiemy. WBZC komunikuje się z prezesem UKE na specjalnych spotkaniach – wynika z treści stanowiska.

O tym, że plan dystrybucji częstotliwości dla sieci 5G przedstawiony przez UKE zebrał krytyczne uwagi, pisaliśmy już na łamach.

Ostre słowa krytyki padały szczególnie ze strony posiadaczy rezerwacji częstotliwości z zakresu 3,4–3,8 GHz (Netia, Play Communications), których UKE nie chce przedłużać.

Opisywaliśmy też rozdźwięk w branży dotyczący pomysłu, aby w Polsce powstała jedna sieć 5G. Jak się okazuje, właściwie tylko jeden z operatorów komórkowych chciałby powstania jednej sieci 5G. To Grupa Cyfrowy Polsat, właściciel sieci Plus, która postuluje stworzenie wspólnej sieci 700 MHz (podobne stanowisko zgłosiły Netia i dwie izby), nawet kontrolowanej przez państwo.

Natomiast Orange Polska, T-Mobile Polska i Play opowiedziały się za budową wielu sieci bez względu na częstotliwość.

Operatorzy są w miarę zgodni w sprawie czasu rozdysponowania poszczególnych częstotliwości. Większość chce, aby w pierwszej kolejności UKE udostępniło pasma 3,4–3,6 i 3,7–3,8 GHz. Tylko grupa Zygmunta Solorza (i dwie izby) nie sprecyzowała preferencji i ogólnie proponuje, aby kolejność zależała m.in. od dostępności pasma.

Wygląda przy tym na to, że możemy mieć jedną procedurę dla 3,4–3,8 GHz. O ile wojsko nie zgłosi blokujących ją uwag. „Strona wojskowa wnioskuje, aby na każdym etapie planowanych działań zmierzających do wprowadzenia w pasmo 3400–3800 MHz systemów 5G, uwzględniać niezbędne interesy Sił Zbrojnych RP” – czytamy w stanowisku armii. Żadnemu z operatorów nie śpieszy się do aukcji uważanego za potencjalnie najdroższe pasma 700 MHz (zajmuje je dziś naziemna telewizja cyfrowa).

T-Mobile Polska uważa, że powinno być rozdysponowane jako ostatnie, a Grupa Cyfrowego Polsatu postuluje, aby zostało przydzielone poza procedurą selekcyjną.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu