– Na razie znajdujemy się w fazie mocno organizacyjnej. Niemalże jak start-up pochłaniają nas najbardziej przyziemne sprawy związane z działaniem całej organizacji – mówił podczas zeszłotygodniowego Sympozjum Świata Mediów i Telekomunikacji Mariusz Grendowicz, prezes zarządu Polskich Inwestycji Rozwojowych, wskazywanych przez ministra cyfryzacji Michała Boniego, jako jednostkę współfinansującą rozwój sieci telekomunikacyjnych w Polsce w perspektywie finansowej 2014-2020.

Od Mariusza Grendowicza nie udało nam się dowiedzieć, czy i jakie konkretnie plany ma kierowana przez niego spółka w dziedzinie telekomunikacji. – Niebawem poinformujemy o naszym planie działań. Do pierwszych projektów inwestycyjnych możemy zabrać się najwcześniej za 3 miesiące – mówił Mariusz Grendowicz.

PIR jest, obok Banku Gospodarstwa Krajowego, jednym z filarów Programu „Inwestycje Polskie”. PIR będą działały w charakterze funduszu inwestycyjnego, angażując się w projekty z kapitałem od 50 mln zł do 750 mln zł.

Ministerstwo Skarbu Państwa deklaruje, że PIR będą dysponowały kapitałami w wysokości 10 mld zł pochodzącymi ze sprzedaży udziałów w spółkach, jakie znajdują się w dyspozycji skarbu.