Partnerstwo z Nokią i powiązanie z tą firmą projektu systemu operacyjnego MeeGo było błędem – powiedział Paul Otellini, prezes amerykańskiego Intela, największego na świecie producenta procesorów, lidera sprzedaży tych komponentów w komputerach osobistych (ponad 80 proc. udział w rynku).

Według Otelliniego nieudane partnerstwo z Nokią i opóźnienia, jakie z niego wynikły, są jednym z powodów, dla którego dominujący w tradycyjnych komputerach Intel wciąż nie wprowadził na rynek procesora dla smartfonów.

– Nokia była złym partnerem, dokonaliśmy złego wyboru – podkreślił Otellini. Przyznanie się do błędu przez prezesa Intela to komunikat skierowany przede wszystkim do zniecierpliwionych inwestorów, narzekających na brak mobilnej oferty Intela.

Rynek mobilnych urządzeń na razie zdominowały m.in. produkty firmy Qualcomm (procesory Snapdragon). Pierwszy processor Intela dla smartfonów i tabletów, nazwany Medfield, ma pojawić się na rynku dopiero w 2012 r. Pierwsze telefony z CPU Intela na pokładzie mają pojawią się w sklepach za ok. rok.