Operatorzy boją się zwiększenia danin

Burza rozgorzała dzisiaj w Sejmie podczas rozpatrywania projektu nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego w części dotyczącej zasady naliczania opłat za dysponowanie częstotliwościami radiowymi. Nie wywołało jej wprawdzie środowisko operatorów telekomunikacyjnych, ale i oni nie mają zaufania do zapewnień rządu, że jego celem nie jest podnoszenie tych opłat

Publikacja: 09.10.2012 19:17

Operatorzy boją się zwiększenia danin

Foto: ROL

Połowę czasu przeznaczonego dzisiaj w Sejmie na rozpatrywanie nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego zajęły polityczne przepychanki związane z pluralizmem mediów i dopuszczeniem TV Trwam na multipleks telewizji cyfrowej. Opłaty za częstotliwości radiowe ponoszone przez operatorów telekomunikacyjnych mniej posłów interesowały (tym bardziej, że w pierwszej części obradowały wspólnie połączone komisje Infrastruktury oraz Kultury i Środków Masowego Przekazu). Oba środowiska – telekomów i nadawców telewizyjnych – mają jednak ten sam problem.

Bulwersuje je fakt, że w zaproponowanej przez rząd treści noweli zapisano maksymalne stawki wyższe, niż miałyby realnie obowiązywać na mocy rozporządzenie, które – jako akt wykonawczy –  także załączone jest do projektu ustawy.

– Nie jest celem, jako takim, podnoszenie opłat za wykorzystywanie częstotliwości radiowych – przekonywała Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która wraz z Wiktorem Sęgą, dyrektorem Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości UKE, odpowiadała na pytanie posłów. Dyskusja dotyczyła głównie opłat za zasoby z jakich korzystają nadawcy telewizyjni, więc strona rządowa musiała przekonywać głównie, że jej celem nie jest wyeliminowanie z rynku radiowo-telewizyjnego – wysokimi opłatami – małych lub niepokornych wobec rządu nadawców.

– Po co zatem w ustawie zapisano stawki maksymalne na znacznie wyższym poziomie, jeżeli nie po to, aby wykorzystać tę możliwość w przyszłości? – pytał poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Tchórzewski. Dokładnie to samo pytanie, ale już ciszej, zadawali w sejmowych kuluarach obecni tam przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych.

– Opłaty za korzystanie z pasma 3,5 GHz – teoretycznie – mogłyby skoczyć dwukrotnie. Trudno uogólniać, ale dla niektórych operatorów, lub na niektórych terenach, to mogłoby oznaczać koniec biznesu – mówił jeden z nich. Środowisko nie jest całkowicie zgodne w swoich opiniach. Dla jednej sieci komórkowej zagrożenie wzrostem opłat nie stanowi wielkiego problemu, a dla innej problem jest taki sam, jak dla nadawców telewizyjnych.

Na szczęście dla części środowiska w dalszej części posiedzenia – już samej Komisji Infrastruktury – przyjęta została poprawką rządowa problematycznego art.185 Prawa telekomunikacyjnego, która obniżyła ceny maksymalne dla służb mobilnych i radiodyfuzji. Nasi rozmówcy nie pokusili się ad hoc o ocenę, jak realnie spadły maksymalne stawki, ale ich zdaniem ryzyko nieco zmalało. Ocena realnych skutków nie jest łatwa, ponieważ nowa metodyka wyznaczania opłat – wbrew zapewnieniom rządu – nie jest wcale prostsza (choć być może bardziej adekwatna do zmienionych warunków rynkowych) od aktualnie obowiązującej.

Z uzasadnienie projektu nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego wynika, że w ciągu najbliższych dwóch lat rząd spodziewa się wyższych o 20 mln zł rocznie wpływów z opłat za dysponowanie częstotliwościami radiowymi – odpowiednio 6,5 proc. i 6,3 proc. Trudno dzisiaj ocenić, czy można wierzyć w zapewnienia rządu, że nie ma planów bardziej radykalnych podwyżek tych opłat.

Reprezentująca Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Agnieszka Ogrodowczyk powiedziała wprost, że rada faktycznie widzi powód do zwiększania pozostających w jej kompetencjach opłat licencyjnych dla nadawców nadających na terenach dużych aglomeracji (gdzie rynek reklamowy jest duży), a zmniejszania dla małych nadawców lokalnych. Widać też wyraźnie, że rząd nie przepuści okazji do wyciągnięcia dodatkowych przychodów z konwersji cyfrowej i efektywniejszego wykorzystania zasobów radiowych przez nadawców telewizyjnych. Dla środowiska telekomunikacyjne implikacje tego faktu nie są najprzyjemniejsze.

Projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?