Telekom Austria sprzedaje akcje za 1 mld euro. Silniejszy bilans, FTTH i przejęcia

Publikacja: 07.11.2014 11:26

Ruszyła zapowiedziana wiosną publiczna oferta akcji Telekom Austria, operatora po którym doradcy inwestycyjni w Polsce sporo sobie obiecują w związku z tym, że kilka lat temu zainwestował w niego meksykański miliarder – Carlos Slim.

Co rusz w mediach słychać, że przymierza się do wejścia do Polski. Według TMT Finance – mógłby kupić P4, operatora sieci Play. Według informatorów „Pulsu Biznesu” – przygląda się TK Telekom, a wcześniej gazeta pisała o Hawe.

Ile w tym wszystkim prawdy, a ile pobożnych życzeń bankierów? W wyrobieniu sobie opinii na ten temat pomaga to, co ma w bilansie Telekom Austria i to, co dziś dzieje się w na wiedeńskiej giełdzie.

Telekom Austria, którego bilans obciąża dług zaciągnięty na finansowanie częstotliwości LTE, chce zebrać z rynku 1 mld euro. Oferuje dotychczasowym i nowym inwestorom prawa objęcia 221,5 mln akcji po 4,57 euro za sztukę.

Zapisy na papiery grupy zaczną się 10 listopada i potrwają do 24 listopada. Do obrotu nowe akcje mają trafić już pod koniec miesiąca – 27 listopada.

Dotychczasowi akcjonariusze – América Móvil i ÖIAG – zaoferowali, że wezmą udział w podniesieniu kapitału tak, aby pozostać głównymi akcjonariuszami operatora.

Posiadaczom nowych akcji przysługiwać będzie zapowiedziana już dywidenda 0,05 euro na akcję z zysku 2014 r.

Pieniądze pozyskane ze sprzedaży nowych akcji Telekom Austria chce wykorzystać na: wzmocnienie struktury kapitału oraz szybsze inwestycje infrastrukturalne, a także fuzje i przejęcia tam, gdzie jest już obecna oraz na nowych rynkach – podała spółka.

– Nie ujawniamy podziału środków z emisji między poszczególne cele – mówi rpkom.pl Peter Schiefer, rzecznik prasowy Telekom Austria.

Telekom Austria chce więc najwyraźniej zmniejszyć dźwignię finansową, która przy 3,5 mld euro zadłużenia na koniec września br. wynosiła 2,7 (dług netto/EBITDA). Operator ograniczył ją przy tym w w tym roku z 2,9.

Będziemy kontynuować ekspansję nastawioną na konwergencję usług, jak i wewnątrz rynkową konsolidację oraz także rozważymy ekspansję za sprawą nowych biznesów (oryg. via new operations – red.)– powiedział cytowany w komunikacie Hannes Ametsreiter, prezes Telekom Austria Group.

América Móvil zobowiązała się, że obejmie nieco ponad 3,97 mln nowych akcji, Carso Telecom  (także związany z Carlosem Slimem) – weźmie 128,3 mln nowych akcji, ÖIAG do 62,9 mln, tak, aby zachować około 28,42-proc. udział w kapitale.

Papiery, których nie obejmą dotychczasowi akcjonariusze zostaną zaoferowane nowym inwestorom – podał operator.

Telekom Austria zamierza wykorzystać wpływy netto z emisji w celu ustabilizowania struktury kapitału i utrzymania ratingu kredytowego na poziomie przynajmniej BBB (stable) u Standard&Poor’s.

Gdy to się stanie, grupa ma – zgodnie z prospektem – dążyć do realizacji priorytetów inwestycyjnych, których cel to wzmocnienie wyników z działalności operacyjnej i powrót na ścieżkę wzrostu.

Bardziej szczegółowo, pieniądze mają pójść na:

* implementację i przyspieszenie rozbudowy infrastruktury światłowodowej w latach 2015-2018 w połączeniu z najnowszymi technologiami, tak, aby inwestycje były jak najbardziej efektywne

* budujące wartość spółki atrakcyjne dla niej fuzje i przejęcia, w drodze których Telekom Austria Group będzie mógł umocnić swoją pozycję; w grę wchodzi (i) konsolidacja rynku austriackiego; (ii) przejęcia firm, które pomogą w realizacji strategii konwergentnej prowadzące do dywersyfikacji na rynkach, gdzie firma ma tylko segment mobilny oraz wzmocnienia tam, gdzie działa już w obu segmentach; (iii) ekspansja poprzez „new operations”.

Telekom Austria działa na kilku rynkach Europy Środkowowschodniej i południowej: w Austrii, Chorwacji, Bułgarii ma biznesy stacjonarne; w Austrii, Chorwacji, Bułgarii, na Białorusi, Słowenii, w Macedonii i Serbii oraz Liechtensteinie – spółki mobilne.

Pod względem skali przychodów i zatrudnienia grupa jest nieco większa o Orange Polska: po trzech kwartałach Telekom Austria miał 2,98 mld euro przychodów (około 12 mld zł), o 4,5 proc. mniej niż rok temu. Choć EBITDA była dodatnia, to wynik operacyjny grupy i netto były na minusie.

Sprawozdanie za trzy kwartały Telekom Austria można znaleźć tutaj.

Ruszyła zapowiedziana wiosną publiczna oferta akcji Telekom Austria, operatora po którym doradcy inwestycyjni w Polsce sporo sobie obiecują w związku z tym, że kilka lat temu zainwestował w niego meksykański miliarder – Carlos Slim.

Co rusz w mediach słychać, że przymierza się do wejścia do Polski. Według TMT Finance – mógłby kupić P4, operatora sieci Play. Według informatorów „Pulsu Biznesu” – przygląda się TK Telekom, a wcześniej gazeta pisała o Hawe.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?