Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 17 lipca

Publikacja: 17.07.2018 07:30

Sztucznie inteligenty i całkowicie głupi
Henry Kissinger, wielki strateg, polityk i dyplomata ma 95 lat. Jego myśli krążą wokół przyszłości ludzkości, nowoczesnych technologii i zagrożeń dla demokracji. Obawia się, że maszyny mogą zacząć manipulować ludźmi.
S.  2-3 Dodatek „Więcej Świata”

Wśród iluzjonistów
O sztucznej inteligencji mówią wszyscy. Podnieceni przechodzimy samych siebie. Wśród specjalistów mnożą się jednak głosy, aby spuścić z tonu. To, czy roboty kiedykolwiek zyskają świadomość pozostaje niejasne. Ale już teraz można na nich zarobić.
S. 4-5 Dodatek „Więcej Świata”

Wyzysk rodem z Amazona
W czasie, gdy majątek Jeffa Bezosa rośnie w zastraszającym tempie część amerykańskich pracowników Amazona staje w kolejce po bony żywnościowe.
S. 24 Dodatek „Więcej Świata”.

Dziennik Gazeta Prawna

Rejestry na celowniku hakerów
System Rejestrów Państwowych od działania którego zależy praca urzędów był 12 czerwca celem cyberataków na wielką skalę – dowiedział się DGP. Przez to niemal przez cały dzień nie można było m.in. zarejestrować samochodu, ani się zameldować. (…) – Ktoś chciał wykorzystać sytuację i w momencie ogłoszenia awarii rozpoczęły się ataki hakerskie typu DDos na wielką skalę, by system zdestabilizować – mówi wysoki rangą urzędnik ministerstwa cyfryzacji.
S. A5

Widzowie odpłyną z TVP po gwizdku
Pod względem oglądalności mundial był dla telewizji publicznej sukcesem. Od kilku do kilkunastu milionów widzów przed telewizorami – taki jest dla TVP bilans zakończonego mundialu w Rosji.
S. A7

Bruksela stawia ultimatum AirBnb
Najpopularniejsza na świecie platforma z ofertami krótkoterminowego wynajmu mieszkań wprowadza użytkowników w błąd co do kosztów noclegów – uznała Komisja Europejska.
S. A8

Rząd zamierza cenzurować internet
Ministrowie finansów, infrastruktury, zdrowia i cyfryzacji. Prezes UOKIK, szefowie KNF i sanepidu będą mogli zablokować Polakom dostęp do stron WWW. Oczywiście w trosce o praworządność. Oferowanie gier hazardowych przez nielegalnych bukmacherów. Oferowanie usług przejazdu bez odpowiedniej licencji (Uber i jemu podobne). Handel dopalaczami i lekami niedopuszczonymi do obrotu w Polsce. Sprzedaż produktów przez sklepy internetowe, które oszukały konsumentów. (…) Można wyliczać bez końca. Niebawem wszelkie domeny, za pośrednictwem których oferowane są nielegalne produkty lub usługi mają zostać zablokowane. S. B4

Parkiet

Atende: ożywienie, ale nie wszędzie
Sprzedaż usług abonamentowych pokryje ponad połowę kosztów stałych – zapowiada zarząd. Atende jest jednym z faworytów analityków w sektorze IT. DM mBanku podkreśla, że spółka jest notowana z ponad 30-proc. dyskontem do mediany firm porównywalnych. Zdaniem analityków Atende ma potencjał do zwiększenia tegorocznego zysku netto o ponad 20 proc.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801131_Atende:_ozywienie_ale_nie_wszedzie.html (dostęp płatny)

Orange: Wyniki w cieniu decyzji sądu
W II kwartale 2018 r. Orange Polska odnotował niecałe 2,71 mld zł przychodu, 687 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) oraz 33,3 mln zł straty netto – przewidują analitycy z ośmiu biur maklerskich ankietowani przez „Parkiet”. To średnia prognoz przygotowanych według stosowanych przez telekom od początku tego roku standardów sprawozdawczości finansowej uwzględniających standard IFRS 15.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801135_Orange:_Wyniki_w_cieniu_decyzji_sadu.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Crypto Security Fund rodzi się w Polsce
Spece od blockchainu chcą zarabiać na ochronie depozytów kryptowalutowych. Wchodzą w paradę ubezpieczycielom. Polacy nie przestają zaskakiwać pomysłami na kryptobiznes. W Warszawie powstaje kryptowalutowy fundusz gwarancyjny, który będzie zabezpieczał depozyty klientów giełd i kantorów internetowych. Z inicjatywą weszła na rynek spółka Crypto Security Fund, za którą kryją się nazwiska osób powiązanych z Fundacją Trading Jam — Jakub Mościcki i Rafał Zaorski.
https://www.pb.pl/crypto-security-fund-rodzi-sie-w-polsce-935113 (dostęp płatny)

Z internetowej kafejki na olimpiadę
E-sport w Polsce dopiero raczkuje. Marki i reklamodawcy zaczynają jednak dostrzegać, jak duży kryje się w nim potencjał. Sektor sportów elektronicznych dotychczas był traktowany przez rodzimych marketerów w sposób co najmniej pobłażliwy. Jednak wkrótce może się to zmienić. E-sport daje o sobie znać, rozpychając się w branży rozrywkowej z nie lada rozmachem. Według raportów badawczych, wartość polskiego rynku gier pod koniec 2016 r. wynosiła ponad 1,85 mld złotych, natomiast do 2019 r. ma wzrosnąć o ponad 20 proc. — do ok. 2,23 mld złotych.
https://www.pb.pl/z-internetowej-kafejki-na-olimpiade-935105 (dostęp płatny)

Laptop wygrywa ze smartfonem
Konsumenci kupujący online najchętniej korzystają z portali aukcyjnych. Robi tak 83 proc. respondentów badania Payback Opinion Poll. Konsumenci kupujący online najchętniej korzystają z portali aukcyjnych. Robi tak 83 proc. respondentów badania Payback Opinion Poll. Prawie połowa ankietowanych rezerwuje przez internet usługi, takie jak wizyta u kosmetyczki czy seans w kinie (47 proc. wskazań), a także noclegi (43 proc.). Rzadziej (19 proc.) badani używają aplikacji do zamawiania przewozów pasażerskich. 95 proc. respondentów korzysta z usług e-bankowości, a 93 proc. robi zakupy online. Badanie pokazuje też, że 35 proc. ankietowanych chętnie korzysta z programów lojalnościowych.
https://www.pb.pl/laptop-wygrywa-ze-smartfonem-935102 (dostęp płatny)

Pieniądze motywują speców od teleinformatyki
Poziom wynagrodzenia to główny czynnik przyciągający kandydatów do pracy w branży IT. Dlatego warto o nim informować już na początku rekrutacji. W Polsce większość firm traktuje wynagrodzenia jak temat tabu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w branży IT, w której coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest to kwestia dla pracowników. Dlatego na publikację informacji o wysokości wynagrodzenia decyduje się już 40 proc. firm z tej branży.
https://www.pb.pl/pieniadze-motywuja-specow-od-teleinformatyki-935097 (dostęp płatny)

Passus debiutuje na giełdzie
Producent specjalistycznych produktów z zakresu bezpieczeństwa i wydajności sieci teleinformatycznych 17 lipca zadebiutuje na parkiecie małej giełdy. Producent specjalistycznych produktów z zakresu bezpieczeństwa i wydajności sieci teleinformatycznych 17 lipca zadebiutuje na parkiecie małej giełdy. Do obrotu mają zostać dopuszczone walory o wartości ponad 1,9 mln zł, z czego 1,259 mln to nowa emisja, sprzedawana po cenie 5,07 zł za jedną akcję. Kapitał Passus chce przeznaczyć na rozwiązanie do automatycznego przeprowadzania testów wydajności aplikacji. https://www.pb.pl/passus-debiutuje-na-gieldzie-935087 (dostęp płatny)

CD Projekt: Nadzieja na sukces winduje kurs
CD Projekt był niekwestionowaną gwiazdą poniedziałkowej sesji na warszawskim parkiecie. Ciągnął w górę WIG20, drożejąc o prawie 3 proc., a kapitalizacja spółki zbliżyła się do rekordowego poziomu 19 mld zł. Producent „Wiedźmina” już kilka dni temu zostawił w tyle państwowych gigantów, jak KGHM czy PGE, awansując na ósme miejsce w zestawieniu najdroższych krajowych spółek.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381375-CD-Projekt:-Nadzieja-na-sukces-winduje-kurs.html (dostęp płatny)

Folx.com zamyka podwoje
Wirtualny operator mobilny wymyślony przez pracowników Playa kończy działalność. Nie zdążył zdobyć wielu użytkowników, ale i tak stanowią oni okazję dla innych operatorów. Kto ich skusi?
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381367-Folxcom-zamyka-podwoje.html (dostęp płatny)

Sztucznie inteligenty i całkowicie głupi
Henry Kissinger, wielki strateg, polityk i dyplomata ma 95 lat. Jego myśli krążą wokół przyszłości ludzkości, nowoczesnych technologii i zagrożeń dla demokracji. Obawia się, że maszyny mogą zacząć manipulować ludźmi.
S.  2-3 Dodatek „Więcej Świata”

Wśród iluzjonistów
O sztucznej inteligencji mówią wszyscy. Podnieceni przechodzimy samych siebie. Wśród specjalistów mnożą się jednak głosy, aby spuścić z tonu. To, czy roboty kiedykolwiek zyskają świadomość pozostaje niejasne. Ale już teraz można na nich zarobić.
S. 4-5 Dodatek „Więcej Świata”

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy