Przegląd prasy – czwartek 5 kwietnia

Publikacja: 05.04.2012 07:10

1,8 mln złotych za e-podręcznik – tylko co ma w nim być

Sylwia Czubkowska

Wydawcy tradycyjnych podręczników ostrzegają przed załamaniem branży/ „Cyfrowa szkoła”, której pilotaż zacznie się na jesieni w 380 podstawówkach, to nie tylko nowy sprzęt komputerowy, lecz także bezpłatne udostępnianie uczniom klas 4 – 6 szkół podstawowych 18 e-podręczników. Na ich stworzenie z funduszy europejskich ma być przeznaczone 32 mln zł. Nie wiadomo jednak, jak konkretnie mają wyglądać.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=405702 (dostęp płatny)

Informatyzacja służby zdrowia nieważna

Klara Klinger, Sylwia Czubkowska

Przy największym przetargu za 374 mln zł doszło do zmowy cenowej – twierdzi Urząd Zamówień Publicznych. Pierwszy poważny przetarg na informatyzację służby zdrowia ogłoszony przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia został rozstrzygnięty pod koniec lutego. Dotyczył zaprojektowania, realizacji i nadzoru gwarancyjnego systemów w ramach projektu „Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych”. Już wtedy pojawiły się protesty niektórych firm, że w trakcie jego realizacji doszło do zmowy cenowej. Teraz potwierdziła to kontrola UZP.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=405713 (dostęp płatny)

Plus też z ofertą no limit. To sposób na obniżkę stawek

Michał Fura

Oferta Plusa, która w sprzedaży dostępna będzie do 10 kwietnia, nie różni się istotnie od tego, co wcześniej zaproponowali konkurenci – Play i T-Mobile. Najniższy abonament kosztuje 79 zł i w jego ramach klient dostaje nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci w umowie na rok, ale bez telefonu. Przez trzy miesiące operator daje też gratis połączenia na numery stacjonarne, ale po tym okresie kosztują one 7 zł miesięcznie. Rynkowych rywali Plus przebił wielkością pakietów dostępu do internetu, dając w podstawowej ofercie 300 MB przez miesiąc (potem kosztuje to 7 zł), a w ofercie od 99 zł – 2,5 GB danych zamiast 2 GB jak u konkurencji.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=405722 (dostęp płatny)

Przetargi informatyczne łatwo zmanipulować

Sławomir Wikariak

Między tysiącami parametrów wpisywanych do specyfikacji zamówienia stosunkowo łatwo ukryć taki, który będzie działał na korzyść wybranej firmy. We wtorek Polskę obiegła wiadomość, że Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kolejną kontrolę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Tym razem będzie badać przetargi związane z budową Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To kolejna kontrola związana z nieprawidłowościami w przetargach informatycznych. Pod koniec ubiegłego roku zatrzymano kilka osób, w tym byłego dyrektora Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Wraz z rozwojem śledztwa zarzuty są rozszerzane o kolejne czyny i dotyczą już wielomilionowych łapówek.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=405657 (dostęp płatny)

Kolejna oferta ryczałtowego abonamentu. Tym razem w Plusie

Przemysław Poznański

Nielimitowane rozmowy ze wszystkimi sieciami komórkowymi za 79 zł – taką ofertę abonamentu ryczałtowego przedstawił wczoraj Plus. Jako czwarty na rynku.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11485326,Kolejna_oferta_ryczaltowego_abonamentu__Tym_razem.html

UKE: Od 2013 r. niższa opłaty MTR dla telekomów? Powinni zyskać klienci

gaw

Stawki hurtowe MTR, które płacą między sobą operatorzy sieci telefonicznych za przyjęcie połączenia, będą od 2013 roku wynosić ok. 4-6 groszy na minutę – poinformowała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj. Uprzywilejowaną pozycję straci Play.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11482218,UKE__Od_2013_r__nizsza_oplaty_MTR_dla_telekomow__Powinni.html

W nowym teleprawie bez „niebezpiecznych” zapisów

Przemysław Poznański

Resort cyfryzacji wycofał się z zapisów w projekcie prawa telekomunikacyjnego, które mogłyby doprowadzić do stałego inwigilowania internautów przez operatorów. – To dobrze, że resort jest otwarty na dialog – mówią przedstawiciele telekomów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11485321,W_nowym_teleprawie_bez__niebezpiecznych__zapisow.html

Czy tak będzie wyglądać tablet Google?

TR

Internet aż wrze od plotek dotyczących prac, jakie wykonuje Google nad stworzeniem nowego tabletu. Teraz blogerzy portalu Pocket Now otrzymali grafikę przedstawiającą tablet Google.

http://teleinformatyka.pb.pl/2589907,27712,czy-tak-bedzie-wygladac-tablet-google

E-szkoła zabije książkę?

Artur Grabek MEN chce dać uczniom darmowe e-podręczniki. Wydawcy protestują, walczą o rynek wart miliard zł. Wydawcy krytykują rządowy program „Cyfrowa szkoła”, który zakłada opracowanie darmowych e-podręczników. Zgodnie z zapowiedziami MEN miałyby się ukazać już 1 września 2014. To ich zdaniem uderzy w rynek księgarski. Poza tym wydawcy obawiają się, że e-podręcznik może obniżyć efektywność nauczania.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1134377_E-szkola_zabije_ksiazke.html (dostęp płatny)

Zaczął się bój o rynek szacowany na 1 mld zł

Magdalena Lemańska

Wydawcy obawiają się, że zbyt szybkie przejście na darmowe cyfrowe podręczniki znacznie osłabi branżę księgarską. Wydawcy szkolnych książek są zgodni co do tego, że cyfryzacja zmieni rynek. I wcale nie są pewni, czy tak gwałtowne zmiany, jakie planuje resort edukacji, są konieczne.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1134378_Zaczal_sie_boj_o_rynek_szacowany_na_1_mld_zl.html (dostęp płatny)

200 mln zł z emyta od początku roku

ais

Dziennie z tytułu elektronicznego poboru opłat od kierowców do kasy państwa wpływa ok. 3 mln złotych. Od lipca zeszłego roku, kiedy system zaczął działać, Skarb Państwa pozyskał z e-myta 615 mln zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1134446_200_mln_zl_z_e%C2%AD-my%C2%ADta_od_po%C2%ADczat%C2%ADku_ro%C2%ADku.html (dostęp płatny)

Plus też kopiuje ofertę Playa

Urszula Zielińska

Po T-Mobile i Play kolejny operator komórkowy oferuje ryczałt w tej samej cenie. – Naszym strategicznym celem jest utrzymanie bazy klientów. Chcemy, aby znaleźli u nas każdą interesującą ich ofertę, zamiast szukać ich gdzie indziej – mówi Marek Niedźwiedź, dyrektor departamentu marketingu i rozwoju biznesu w Polkomtelu, przedstawiając nową ofertę komórkowej sieci. Operator sieci Plus broni w ten sposób pierwszego miejsca na rynku klientów kontraktowych: 2011 r. zakończył z nieco ponad 7,4 mln abonentów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1134428_Plus_tez_kopiuje_oferte_Playa.html (dostęp płatny)

Polskie firmy ostrożne z chmurami

Aleksandra Stanisławska

Tylko 20 procent przedsiębiorstw korzysta z technologii chmury publicznej. Firmy boją się utraty kontroli nad danymi.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1134429_Polskie_firmy_ostrozne_z_chmurami.html (dostęp płatny)

1,8 mln złotych za e-podręcznik – tylko co ma w nim być

Sylwia Czubkowska

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu