Przegląd prasy – poniedziałek 2 marca

Publikacja: 02.03.2015 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

T-Mobile z Aliorem chcą zdobywać rynki Europy Środkowej

Najbardziej zaawansowane  rozmowy prowadzone są w Rumunii. Może tam TMUB sprzeda się lepiej niż u nas.  Telekom i bank szukają możliwości rozwoju za granicą, bo w kraju osiągnęły do tej pory umiarkowany sukces.

Prezydent chce ulżyć innowacjom

Bez zwiększenia nakładów na badania polska gospodarka wkrótce utraci konkurencyjność.  Kancelaria Prezydenta RP konsultuje z rządem i organizacjami przedsiębiorców oraz naukowców pakiet rozwiązań, które mają stać się podstawą do prezydenckiego projektu prawa o innowacyjności.

[srodtytul]Parkiet [/srodtytul]

Netia: Szymański przejmie fotel prezesa

W tym tygodniu rada nadzorcza Netii zdecyduje o zmianach w zarządzie telekomu, który jest dziś dwuosobowy – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu”. Także w tym tygodniu w T-Mobile Polska ogłoszony ma zostać nowy prezes – zapowiedziano menedżerom. Dziś funkcję tę pełni czasowo Zacharias Piperidis.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/765134_Netia:_Szymanski_przejmie_fotel_prezesa.html (dostęp płatny)

Quantum Software: Gospodarka wojenna

Krakowska grupa, która oferuje autorskie systemy IT wspierające logistykę, nie zamierza rezygnować z działalności na Ukrainie. Kijowski oddział odpowiada też za sprzedaż i obsługę klientów z Rosji i Białorusi. – Prowadzenie biznesu na Wschodzie nie jest łatwe. Można powiedzieć, że działamy w realiach gospodarki wojennej – mówi Tomasz Hatala, prezes Quantum Software. W 2013 r. przychody eksportowe grupy stanowiły prawie 30 proc. sprzedaży. Po trzech kwartałach ub.r. wskaźnik zmalał do 18 proc.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/765132_Quantum_Software:_Gospodarka_wojenna.html (dostęp płatny)

Czy to bańka internetowa 2.0?

Astronomiczne wyceny spółek, które nawet nie mają przychodów, nieuchronnie budzą skojarzenia z bańką internetową z przełomu tysiącleci. Ale dopóki pamięć o tamtym szaleństwie jest żywa, trudno o jego powtórkę. Jesienią 2013 r. twórcy Snapchata, aplikacji służącej do dzielenia się ze znajomymi zdjęciami, klipami i wiadomościami, które znikają chwilę po ich odczytaniu przez adresatów, odrzucili propozycję odsprzedania jej Facebookowi za 3 mld USD w gotówce.

Wielu komentatorom trudno było w to uwierzyć. Taka cena oznaczała, że dwóch dwudziestoparolatków znalazłoby się w gronie miliarderów po zaledwie dwóch latach pracy nad projektem, który wymyślili w 2011 r. na zaliczenie jednego z przedmiotów na Uniwersytecie Stanforda. Jaki student przy zdrowych zmysłach nie chciałby tyle zarobić za pracę domową?

http://archiwum.parkiet.com/artykul/765143_Czy_to_banka_internetowa_20.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu [/srodtytul]

Alinda narzeka na regulacje

Prace nad utworzeniem ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej trwają zbyt długo — uważa jeden z największych funduszy inwestycyjnych świata. Alinda Capital Partners, zarządzająca 7 mld USD amerykańskich emerytów, zainwestowała w polskiego Emitela rok temu. Rok wystarczył, by jeden z największych funduszy infrastrukturalnych świata zniecierpliwił się pracami polskiego regulatora. — Kultura biznesowa w Polsce jest znakomita. Trudności nastręcza nam natomiast otoczenie regulacyjne — mówi Mark Prybutok, dyrektor zarządzający Alinda Capital Partners. Chodzi o prace nad zagospodarowaniem ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Mocno się one przeciągają i wciąż są w fazie konsultacji. Zakończenie procesu mogłoby pomóc Emitelowi, operatorowi sieci radiodyfuzji, zwiększyć skalę działania jako prawdopodobnemu operatorowi MUX-8.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4022153,17011,alinda-narzeka-na-regulacje (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Nowoczesne technologie pomogą studentom

Otwarcie budynku Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych i konkurs NeedApp były głównymi punktami VII Dni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.  Budowa przeznaczonego dla Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej budynku była trudna. W 2008 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego skreśliło go z listy projektów kluczowych. Z pomocą przyszedł samorząd wojewódzki i… wzięty przez uczelnię kredyt.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1269839-Nowoczesne-technologie-pomoga-studentom.html (dostęp płatny)

Zmiana u sterów Netii i T-Mobile za jednym zamachem

Za kilka dni oficjalnie zostaną ogłoszone zmiany prezesów w dwóch firmach. Na rynku mówi się, że marcowe decyzje personalne przyniosą skutki już w maju – czerwcu. W przyszłym tygodniu rada nadzorcza stacjonarnej Netii podejmie decyzję w sprawie zmian w zarządzie, który jest dziś dwuosobowy – wynika z nieoficjalnych informacji „Rz”. Również w przyszłym tygodniu w komórkowej sieci T-Mobile Polska ogłoszony ma zostać wybór nowego prezesa spółki – zapowiedziano menedżerom. Po odejściu z telekomu Miroslava Rakowskiego funkcję tę pełni czasowo Zacharias Piperidis.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1269846-Zmiana-u-sterow-Netii-i-T-Mobile-za-jednym-zamachem.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza [/srodtytul]

Jak się szykować do cyberobrony

Zanim Rosjanie weszli zbrojnie na Krym, dokonali cyberaneksji tego regionu. – Wojna w sieci już się dzieje – mówi dr in. Jarosław Twaróg.

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

T-Mobile z Aliorem chcą zdobywać rynki Europy Środkowej

Pozostało 98% artykułu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska