Przegląd prasy – poniedziałek 2 marca

Publikacja: 02.03.2015 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

T-Mobile z Aliorem chcą zdobywać rynki Europy Środkowej

Najbardziej zaawansowane  rozmowy prowadzone są w Rumunii. Może tam TMUB sprzeda się lepiej niż u nas.  Telekom i bank szukają możliwości rozwoju za granicą, bo w kraju osiągnęły do tej pory umiarkowany sukces.

Prezydent chce ulżyć innowacjom

Bez zwiększenia nakładów na badania polska gospodarka wkrótce utraci konkurencyjność.  Kancelaria Prezydenta RP konsultuje z rządem i organizacjami przedsiębiorców oraz naukowców pakiet rozwiązań, które mają stać się podstawą do prezydenckiego projektu prawa o innowacyjności.

[srodtytul]Parkiet [/srodtytul]

Netia: Szymański przejmie fotel prezesa

W tym tygodniu rada nadzorcza Netii zdecyduje o zmianach w zarządzie telekomu, który jest dziś dwuosobowy – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu”. Także w tym tygodniu w T-Mobile Polska ogłoszony ma zostać nowy prezes – zapowiedziano menedżerom. Dziś funkcję tę pełni czasowo Zacharias Piperidis.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/765134_Netia:_Szymanski_przejmie_fotel_prezesa.html (dostęp płatny)

Quantum Software: Gospodarka wojenna

Krakowska grupa, która oferuje autorskie systemy IT wspierające logistykę, nie zamierza rezygnować z działalności na Ukrainie. Kijowski oddział odpowiada też za sprzedaż i obsługę klientów z Rosji i Białorusi. – Prowadzenie biznesu na Wschodzie nie jest łatwe. Można powiedzieć, że działamy w realiach gospodarki wojennej – mówi Tomasz Hatala, prezes Quantum Software. W 2013 r. przychody eksportowe grupy stanowiły prawie 30 proc. sprzedaży. Po trzech kwartałach ub.r. wskaźnik zmalał do 18 proc.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/765132_Quantum_Software:_Gospodarka_wojenna.html (dostęp płatny)

Czy to bańka internetowa 2.0?

Astronomiczne wyceny spółek, które nawet nie mają przychodów, nieuchronnie budzą skojarzenia z bańką internetową z przełomu tysiącleci. Ale dopóki pamięć o tamtym szaleństwie jest żywa, trudno o jego powtórkę. Jesienią 2013 r. twórcy Snapchata, aplikacji służącej do dzielenia się ze znajomymi zdjęciami, klipami i wiadomościami, które znikają chwilę po ich odczytaniu przez adresatów, odrzucili propozycję odsprzedania jej Facebookowi za 3 mld USD w gotówce.

Wielu komentatorom trudno było w to uwierzyć. Taka cena oznaczała, że dwóch dwudziestoparolatków znalazłoby się w gronie miliarderów po zaledwie dwóch latach pracy nad projektem, który wymyślili w 2011 r. na zaliczenie jednego z przedmiotów na Uniwersytecie Stanforda. Jaki student przy zdrowych zmysłach nie chciałby tyle zarobić za pracę domową?

http://archiwum.parkiet.com/artykul/765143_Czy_to_banka_internetowa_20.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu [/srodtytul]

Alinda narzeka na regulacje

Prace nad utworzeniem ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej trwają zbyt długo — uważa jeden z największych funduszy inwestycyjnych świata. Alinda Capital Partners, zarządzająca 7 mld USD amerykańskich emerytów, zainwestowała w polskiego Emitela rok temu. Rok wystarczył, by jeden z największych funduszy infrastrukturalnych świata zniecierpliwił się pracami polskiego regulatora. — Kultura biznesowa w Polsce jest znakomita. Trudności nastręcza nam natomiast otoczenie regulacyjne — mówi Mark Prybutok, dyrektor zarządzający Alinda Capital Partners. Chodzi o prace nad zagospodarowaniem ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Mocno się one przeciągają i wciąż są w fazie konsultacji. Zakończenie procesu mogłoby pomóc Emitelowi, operatorowi sieci radiodyfuzji, zwiększyć skalę działania jako prawdopodobnemu operatorowi MUX-8.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4022153,17011,alinda-narzeka-na-regulacje (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Nowoczesne technologie pomogą studentom

Otwarcie budynku Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych i konkurs NeedApp były głównymi punktami VII Dni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.  Budowa przeznaczonego dla Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej budynku była trudna. W 2008 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego skreśliło go z listy projektów kluczowych. Z pomocą przyszedł samorząd wojewódzki i… wzięty przez uczelnię kredyt.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1269839-Nowoczesne-technologie-pomoga-studentom.html (dostęp płatny)

Zmiana u sterów Netii i T-Mobile za jednym zamachem

Za kilka dni oficjalnie zostaną ogłoszone zmiany prezesów w dwóch firmach. Na rynku mówi się, że marcowe decyzje personalne przyniosą skutki już w maju – czerwcu. W przyszłym tygodniu rada nadzorcza stacjonarnej Netii podejmie decyzję w sprawie zmian w zarządzie, który jest dziś dwuosobowy – wynika z nieoficjalnych informacji „Rz”. Również w przyszłym tygodniu w komórkowej sieci T-Mobile Polska ogłoszony ma zostać wybór nowego prezesa spółki – zapowiedziano menedżerom. Po odejściu z telekomu Miroslava Rakowskiego funkcję tę pełni czasowo Zacharias Piperidis.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1269846-Zmiana-u-sterow-Netii-i-T-Mobile-za-jednym-zamachem.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza [/srodtytul]

Jak się szykować do cyberobrony

Zanim Rosjanie weszli zbrojnie na Krym, dokonali cyberaneksji tego regionu. – Wojna w sieci już się dzieje – mówi dr in. Jarosław Twaróg.

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

T-Mobile z Aliorem chcą zdobywać rynki Europy Środkowej

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO