Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 19 lutego

Publikacja: 19.02.2018 07:30

Wyprowadzka z Doliny Krzemowej
Peter Thiel, współzałożyciel firmy PayPal planuje przeniesienie biznesu z okolic San Francisco do Los Angeles i rezygnację z zasiadania w radzie nadzorczej Facebooka.
S. A13

Amerykański cios w rosyjskich trolli i antracyt z Donbasu
Waszyngton reaguje w działania wymierzone w bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych. W piątek Federalne Biuro Śledcze (FBI) ujawniło akt oskarżenia przeciwko 13 Rosjanom i trzem rosyjskim spółkom podejrzewanym o ingerencję w wybory prezydenckie w 2016 r. Tego samego dnia urzędnicy Departamentu Handlu poszerzyli sankcję przeciwko firmom eksportującym węgiel z okupowanej części Zagłębia Donieckiego do Polski.
S. A15

Co trzeba wiedzieć o sporządzaniu i wysyłce JPK_VAT
Tylko tydzień został na przesłanie jednolitego pliku kontrolnego dla potrzeb VAT za styczeń. Po raz pierwszy obowiązek ten obejmie ok. 1,5 mln podatników. Dotychczas dotyczył tylko nieco ponad 100 tys. firm.
S. B3

Nowy urząd spóźniony na starcie
Ministerstwo Finansów nie pozwala na uruchomienie dodatkowych środków na realizację zadań związanych z RODO. Przedsiębiorcy muszą więc liczyć się z opóźnieniami w obsługiwaniu ich wniosków.
S. B6

Social media ustępują unijnym konsumentom
Trzej giganci społecznościowi – Facebook, Twitter i Google – w końcu ulegli presji Komisji Europejskiej i poinformowali o zmianach w warunkach świadczenia usług, które mają dostosować je do europejskich regulacji o ochronie praw konsumenta.
S. B6

Gazeta Wyborcza

Starcie w Monachium o „fabrykę trolli”
Rosjanie wciąż zaprzeczają by ingerowali w w wybory w USA. Oskarżenie wniesione przez federalną ławę przysięgłych to ich zdaniem wynik walki politycznej w USA. S. 10

Obłość i fajność, czyli sztuczna inteligencja atakuje

Pośród morza wstrząsających informacji „Wyborcza” przyniosła też wiadomość o o chińskiej poetce o nazwisku Xiao Bing, która napisała dotychczas 10 tysięcy wierszy. Jako, że news pochodzi sprzed dwóch tygodni nie wykluczam, że Xiao Bing ma obecnie na koncie 11 tysięcy wierszy, tym bardziej, że owa poetka jest ni mniej ni więcej tylko sztuczną inteligencją, a nie bytem ludzkim – o tym właśnie mówił artykuł „Robot szuka czytelnika”. (…) Mamy również inwazję sztucznej inteligencji na literaturę w Polsce i prędzej dorobimy się miliona piszących książki robotów, niż miliona elektrycznych samochodów Morawieckiego. (felieton Krzysztofa Vargi). Duży Format S. 3

Parkiet

CI Games: Kadrowe tsunami nie wzruszyło rynku

Nawet o kilkanaście procent drożały w piątek po południu akcje CI Games w reakcji na informacje, które napłynęły na rynek. Kilka było pozytywnych, natomiast jedna niepokojąca, ale ta ostatnia została przez rynek zignorowana. Chodzi o redukcję zatrudnienia.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/796491_CI_Games:_Kadrowe_tsunami__nie_wzruszylo_rynku.html (dostęp płatny)

Fibaro: W planach giełdowy debiut albo wejście inwestora

Producent urządzeń smart home szuka innowacyjnych rozwiązań, które poszerzą ofertę spółki. Poznańska firma Fibaro Group działająca na rynku internetu rzeczy (w skrócie IoT), sprzedająca produkty z segmentu automatyki budynków, chce rozszerzyć swoją działalność na sektor bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, zdrowia i sztucznej inteligencji.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/796495_Fibaro:_W_planach_gieldowy_debiut_albo_wejscie_inwestora.html (dostęp płatny)

GPW: CD Projekt wejdzie do indeksu blue chips
Piątek był dniem rankingowym, wyznaczonym przez GPW na potrzeby rocznej rewizji indeksów, której wyniki zostaną ogłoszone w piątek, 9 marca, i wejdą w życie po sesji tydzień później (czyli pierwsza sesja z nowym składem indeksów odbędzie się w poniedziałek, 19 marca).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/796498_GPW:_CD_Projekt_wejdzie__do_indeksu_blue_chips.html (dostęp płatny)

Polska branża IT znalazła się w pułapce. Gospodarka rozgrzana, a w branży IT nadal zima

Przetasowania polityczno-kadrowe oraz duża presja na płace uderzają w wyniki informatycznych spółek. Eksperci mają jednak kilku faworytów. Ubiegłoroczna 4,6-proc. dynamika PKB to najlepszy wynik od siedmiu lat. Większość branż przeżywa rozkwit, ale są i takie, które radzą sobie zaskakująco słabo. Przykładem może być IT. Teoretycznie warunki rynkowe jej sprzyjają: przez świat przetacza się cyfrowa rewolucja, informacja staje się kluczową wartością, na znaczeniu zyskuje mobilność, a Polska ma do wydania grube miliardy z unijnej perspektywy finansowej na lata 2014–2020. Tymczasem gros firm ma problemy ze zwiększaniem przychodów, a ich marże pozostawiają wiele do życzenia. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest zastój na rynku wydatków IT w sektorze publicznym.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/796502_Gospodarka_rozgrzana__a_w_branzy_IT_nadal_zima.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

CI Games upuściło sobie krwi
„Strategiczna restrukturyzacja wewnętrznego studia deweloperskiego” oznacza radykalne cięcia zespołu. Pracę u producenta gier straciło 70 z nieco ponad 100 pracowników. Bolesna decyzja Marka Tymińskiego, prezesa i założyciela to kuracja po „Snajperze 3” i szansa dla podwykonawców.
S. 1, 6

UPC ma nowego szefa
Dzień po ogłoszeniu wyników za 2017 r. UPC Polska, największy gracz na krajowym rynku kablówek poinformowało o wymianie prezesa. Po dwóch latach ze stanowiskiem żegna się Frans-Willem de Kloet. Od kwietnia zastąpi go Robert Redelenau.
S. 5

Asseco walczy z pomorem świń
Projekt budowy systemu rejestracji zwierząt, który miał m.in. monitorować ASF, utknął na rafie postępowania przetargowego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) od 2015 r. prowadzi przetarg na budowę, wdrożenie, utrzymanie i rozwój systemu e-IRZ, czyli Identyfikacji Rejestracji Zwierząt. Jednym z elementów miał być system monitorowania ASF, czyli wirusa afrykańskiego pomoru świń, który stał się zagrożeniem dla hodowli trzody chlewnej w Polsce. s. 10

Nais chce motywować milenialsów
Startupowa platforma, w którą zainwestował Tomasz Józefacki, znany m.in. z Agory i Benefit Systems, zarabia na wynagradzaniu pracowników.
S. 11

Rzeczpospolita

Administracja nie wydaje na IT
Krajowe spółki informatyczne narzekają na brak zamówień publicznych i rosnące koszty wynagrodzeń. Teoretycznie trudno o lepsze warunki do rozwoju branży IT: mamy cyfrową rewolucję, zapowiadane są projekty informatyzujące państwo, a Polska ma do wydania miliardy złotych z UE. – Marazm związany z wydatkami IT na rynku publicznym, po wyraźnym spadku w roku 2016, przeciągnął się również na 2017 r. Na odbicie można liczyć od drugiej połowy 2018 r. – wyjaśnia Piotr Olszynka, ekspert agencji badawczej PMR.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366703-Administracja-nie-wydaje-na-IT.html (dostęp płatny)

Telemarketerzy: co zrobić, by przestali dzwonić
Blokowanie numeru, gdy wiadomo, że to niechciana oferta, nie rozwiąże problemu. Najlepiej ograniczyć miejsca, gdzie zostawiamy swoje dane.  Uporczywe telefony reklamowe to główny problem zgłaszany przez obywateli. Doraźnym rozwiązaniem jest blokowanie konkretnych numerów (gdy wiadomo, że to oferta) lub wszystkich połączeń z numerów zastrzeżonych. Nie rozwiązuje to jednak problemu – telemarketer może zadzwonić z innego numeru. Można także wpisać się na tzw. Listę Robinsonów, czyli osób niezgadzających się na żadne kontakty marketingowe. Dotyczy ona jednak tylko członków Polskiego Stowarzyszenia Marketingu SMB, czyli firm, które i tak zobowiązały się przestrzegać kodeksu etycznego.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366708-Telemarketerzy:-co-zrobic-by-przestali-dzwonic.html (dostęp płatny)

Branża IT wciąż w kłopotach
Pędząca gospodarka omija informatyczne spółki. Narzekają na brak zamówień publicznych i rosnące koszty wynagrodzeń. A może być jeszcze gorzej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366717-Branza-IT-wciaz-w—-klopotach.html (dostęp płatny)

Ad-blocki zyskują fanów wśród starszych osób
Nie tylko współcześni trzydziestolatkowie nałogowo włączają w komputerach i komórkach oprogramowanie blokujące wyświetlanie reklam. Robią to też starsze pokolenia. Wśród czytający informacje online milenialsów, czyli osób urodzonych na szeroko pojętym przełomie wieków, z ad-blocków korzysta na świecie już 58 proc. – wynika z najnowszego raportu GlobalWebIndex. Wśród kolejnego pokolenia, czyli tzw. generacji Z, ten odsetek jest niewiele niższy, bo wynosi 56 proc..
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366724-Ad-blocki-zyskuja-fanow-wsrod-starszych-osob.html (dostęp płatny)

Hakerzy włamują się na nasze komputery, aby „kopać” bitcoiny
Niebezpiecznie narasta problem tzw. cryptojackingu – złośliwego oprogramowania służącego do „wydobywania” kryptowalut na komputerze nieświadomej tego ofiary. Cryptojacking to nowe nielegalne źródło dochodów cyberprzestępców. Wykorzystują oni takie wirusy do przejęcia sieci komputerowych w firmach i instytucjach, ale również zarządzania pecetami należącymi do zwykłych użytkowników. Tylko w II połowie 2017 r. aż jedna piąta organizacji została zaatakowana przez oprogramowanie typu cryptominer – wylicza firma CheckPoint. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366723-Hakerzy-wlamuja-sie-na-nasze-komputery-aby-„kopac”-bitcoiny.html (dostęp płatny)

Wyprowadzka z Doliny Krzemowej
Peter Thiel, współzałożyciel firmy PayPal planuje przeniesienie biznesu z okolic San Francisco do Los Angeles i rezygnację z zasiadania w radzie nadzorczej Facebooka.
S. A13

Amerykański cios w rosyjskich trolli i antracyt z Donbasu
Waszyngton reaguje w działania wymierzone w bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych. W piątek Federalne Biuro Śledcze (FBI) ujawniło akt oskarżenia przeciwko 13 Rosjanom i trzem rosyjskim spółkom podejrzewanym o ingerencję w wybory prezydenckie w 2016 r. Tego samego dnia urzędnicy Departamentu Handlu poszerzyli sankcję przeciwko firmom eksportującym węgiel z okupowanej części Zagłębia Donieckiego do Polski.
S. A15

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?