Google Fiber, spółka zależna właściciela popularnej wyszukiwarki, otrzymała od amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji pozwolenie na instalację odbiorczych urządzeń satelitarnych w centrum komunikacyjnym w stanie Iowa (operuje tam już dzisiaj potężnym data center). Z tego ośrodka spółka będzie zasilała treściami wideo lokalne sieci FTTH, jakie buduje w ramach projektu Google Fiber.

Pierwszym odbiorcą będzie sieć w Kansas City, jaką grupa Google buduje od dwóch lat w porozumieniu z władzami miasta. Te udostępniły inwestorowi infrastrukturę lokalnego zakładu energetycznego. W zamian za to Google obiecał podłączyć do swojej sieci placówki edukacyjne i inne jednostki miejskiej. To pierwsza lokalna społeczność, której Google zaoferuje usługi o gigabitowych przepustowościach oparte na nowobudowanej sieci optycznej. Wydawca wyszukiwarki będzie prowadził selektywnie podobne przedsięwzięcia także w innych częściach Stanów Zjednoczonych.

Google będzie dostarczał we własnej sieci komercyjne, detaliczne usługi telekomunikacyjne. Teoretycznie deklaruje także otwartość sieci dla na wirtualnych operatorów, ale nie zdradza szczegółów hurtowej oferty.